Problémy Michaela Víta
Zakázky hlavního hygienika prověřuje policie
06.04.2011 17:50 Exkluzivně Aktualizováno 06.04. 17:40
Podezřelé zakázky hlavního hygienika Michaela Víta prověřuje policie. Zajímá se o poptávkové řízení na dodavatele "strategického poradenství". Možná se vůbec nekonalo. Hygienik by tak zadal zakázku za téměř dva miliony bez výběrového řízení - manželovi své podřízené z ministerstva zdravotnictví.
Trestní oznámení na hlavního hygienika podala organizace Transparency International. "Získali jsme dokumenty, které opodstatňují důvodné obavy z toho, že pan doktor Vít, případně i další osoby, spáchali trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele. Jde o poptávkové řízení na strategické poradenství pro ministerstvo zdravotnictví," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Vladan Brož z Transparency International.
Organizace podle něj zjistila, že se poptávkové řízení zřejmě vůbec nekonalo. "Proto jsme už v únoru oslovili pana ministra Hegera a žádali vysvětlení. Nicméně pan ministr na náš dopis nereagoval," popsal Vladan Brož. Organizace se proto obrátila na policii. Podala trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele. Podnět k prošetření poslala i na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
"Trestní oznámení máme a případem se budeme zabývat," potvrdila pracovnice Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2.
Na ministerstvu zdravotnictví zase zahájili kvůli zakázkám audit.
Miliony pro známé
Na podivné zakázky na strategické poradenství upozornil už začátkem prosince také časopis TÝDEN. Podle dokumentů, které má redakce k dispozici, si hlavní hygienik najal externího poradce Otakara Vychodila. Ten měl za 2,5 milionu korun ročně pomoci ministerstvu s ochranou veřejného zdraví. Spolupráce trvala od roku 2003 a poradce si za konzultace, které se děly často jen po telefonu, vydělal pěkné peníze. Například jen v roce 2008 to bylo 2,2 milionu korun.
Jenomže: na stejnou práci už si hlavní hygienik na ministerstvu drží zvláštní odbor. Jak potvrdil mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň, zaměstnává čtrnáct lidí. "Jejich náplň práce se skutečně stoprocentně kryje s analytickou činností pana Vychodila," potvrdil také někdejší šéf Státního zdravotního ústavu Jaroslav Kříž.
V době, kdy smlouva s Vychodilem vznikla, navíc vedla zmíněný odbor Vychodilova manželka a Vítova dobrá známá Karla Říhová. Podle živnostenského rejstříku oba manželé dodnes v oboru poradenství podnikají v Lubenicích u Olomouce. "Vyvstává podezření, jestli oba nebyli placeni z veřejných prostředků za jednu a tutéž práci," vznesl nad zakázkou pochybnosti pražský advokát Josef Lžičař.
Skvělý přivýdělek
Spolupráce také zavání střetem zájmů. Hygienikův externí poradce Vychodil je totiž mimo jiné zaměstnancem Krajské hygienické stanice v Olomouci. Redakci to potvrdil její ředitel Zdeněk Nakládal. Ministerstvo tedy Vychodilovi vyplácí kromě částky za poradenství i měsíční mzdu.
"To už není ani na hraně, to je za hranou," komentoval to advokát Tomáš Oujezký. O střet zájmů jde podle něj jednoznačně, protože podle zákoníku práce jsou zaměstnanci státních úřadů povinni "zdržet se jakéhokoli jednání, které by bylo ve střetu veřejného zájmu se zájmy osobními".
Hlavní hygienik Michael Vít však na spolupráci nic zlého nevidí. Po mluvčím ministerstva zdravotnictví vzkázal: "Stejně jako je to běžné u soukromých subjektů, i jednotlivé úřady ve státní správě využívají v oblasti poradenství externích subjektů." Vychodila prý vybral jako nejlevnějšího a jeho rady už údajně použil v praxi.
Sám Otakar Vychodil na žádosti redakce o vyjádření nereagoval. A jeho manželka Karla Říhová byla stručná: "Nemám inspiraci, abych s vámi na toto téma mluvila."
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň redakci poslal, že kvůli zakázkám probíhá v úřadu hlavního hygienika audit.
Kdo je Otakar Vychodil?
Vystudovaný matematik a někdejší poslanec za ODS. Jeho jméno vzbudilo obrovskou pozornost už koncem devadesátých let, a to v souvislosti s vyšetřováním americké FBI a české BIS: vyrojily se pochybnosti, jestli se on a jeho bratr Luděk nepokusili ovlivnit přezbrojení českého letectva.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.