Zakažte kastrace sexuálních deviantů, znovu vyzývá Evropa

Domácí
3. 7. 2011 07:23
Čeští sexuologové zákaz kastrací považují za nerozumný (ilustrační foto).
Čeští sexuologové zákaz kastrací považují za nerozumný (ilustrační foto).

Zakažte kastrace v rámci léčby sexuálních deviantů, opětovně žádá Výbor proti mučení Rady Evropy po České republice. Zpřísnit podmínky kastrace chce i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Lékaři jsou proti, kastraci prý často požadují sami pacienti.

Výbor proti mučení (CTP) Rady Evropy vyzval už před dvěma lety Českou republiku, aby od nevratného chirurgického zákroku upustila. Výzva však v České republice zůstala nevyslyšena, sexuologové a psychiatři se za kastrace postavili.

Rada Evropy se ale nevzdává, a tak po dvou letech dorazil na úřad vlády nový materiál. "Doporučuje se, aby chirurgické kastrace v rámci léčby pachatelů sexuálního násilí byly ihned zcela zakázány," píše se v něm podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ. Výboru vadí, že zákrok není zcela dobrovolný a jeho následky, mezi které patří i neplodnost, jsou nevratné. Navíc prý neexistuje záruka, že kýženého cíle (tedy snížení hladiny testosteronu) bude dosaženo natrvalo.

Je ČR barbarskou výjimkou?

Česko je podle Výboru proti mučení při Radě Evropy raritou. "Navštívili jsme všechny evropské země a v žádné jsme na kastrace sexuálních delikventů nenarazili," řekl časopisu TÝDEN před dvěma lety člen Výboru Nizozemec Marco Leidekker. Dodal, že na kontinentu jsou známy jen kastrace z medicínských důvodů při rakovině varlat nebo prostaty. Pohlavní orgány si nechávají odstraňovat také transsexuálové při změně pohlaví. Například v Nizozemsku upustili od chirurgických kastrací delikventů v 70. letech. Pražský sexuolog Petr Weiss ale tvrdí, že v Německu, Švýcarsku a USA se devianti kastrují.

Čeští sexuologové zákaz kastrací považují za nerozumný. "Léčebny se budou plnit nebezpečnými devianty, kteří nebudou moci být nikdy propuštěni, protože riziko, že se znovu dopustí závažného trestného činu, bude příliš vysoké," popisuje možné následky takového kroku Želmíra Herrová, primářka sexuologického oddělení psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě. "Devianti stejně sem tam utečou, takže riziko bude vysoké a s ničím se nehne," kritizuje evropské doporučení.

Zájem o kastraci přitom projevují nejen pacienti zavření na jejím oddělení, ale hlásí se i z Německa, Maďarska či Velké Británie - zemí, kde běžela reportáž o "českých praktikách".

Úplný zákaz ne, ale zpřísnění

Anketa:

Měly by se zakázat kastrace sexuálních delikventů?

Doporučení výboru teď zpracovává kancelář vládní zmocněnkyně pro lidská práva, na vládu má dorazit v nejbližších týdnech. "My nepodpoříme úplný zákaz, ale budeme prosazovat zpřísnění podmínek pro kastrace," říká ke stanovisku své kanceláře Monika Šimůnková. K chirurgickému zákroku by se podle ní mělo sáhnout až po vyčerpání méně invazivních metod, a to navíc pouze u lidí, kteří se závažného sexuálně motivovaného trestného činu už dopustili. Nebylo by tedy už možné nechat se operovat preventivně.

Herrová ale namítá, že pacienti občas projeví o kastraci zájem ještě dříve, než k nějakému závažnému trestnému činu vůbec dojde. To je příklad i zmiňovaných zahraničních zájemců nebo Luďka J., který v havlíčkobrodské léčebně pobýval před dvěma lety. Kastraci si vymohl, přestože ji lékaři nedoporučovali. Luděk totiž netrpěl nadměrnou agresivitou a jeho provinění bylo v porovnání s ostatními chovanci relativně malé: osahával jedenáctiletého chlapce. "Začalo se mi zdát o malých holčičkách. Po kastraci už jsem v klidu, nemusím mít strach, že si jednoho dne podruhé zkazím život a dostanu se zase do kriminálu," svěřil se tehdy reportérovi časopisu TÝDEN pětadvacetiletý Luděk.

Sexuoložka z havlíčkobrodské léčebny Želmíra Herrová.Kastrace jen na svobodě

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Šimůnková chce navíc prosadit, aby nedocházelo ke kastracím pacientů během soudně nařízeného pobytu v léčebnách. "Nutný je skutečně svobodný souhlas pacienta, který není podmiňován či spojován s propuštěním pacienta na svobodu. Proto není přípustné u pacienta tuto metodu provádět, pokud je jakkoliv omezen na svobodě," argumentuje.

I tady však vidí sexuoložka Herrová problém. "To je blbost, to není realizovatelné. Tak se může stát, že člověk, kterému je nařízena ochranná léčba, se vůbec nedostane ven. My si ho netroufneme pustit, protože na 95 procent víme, že znovu spáchá závažný trestný čin."

Navíc méně invazivní postupy, tj. chemická léčba, jsou méně efektivní a devianti na pravidelné injekce podle sexuologů nedocházejí. "Proto se může lehce stát, že zrecidivují," varuje Herrová.  Existují sice léky, které stačí podávat jednou za tři měsíce, nebo dokonce jednou za půl roku, a léčba je tudíž lépe kontrolovatelná, v Česku je ale problém tyto léky předepisovat sexuálním deviantům, protože oficiálně nejsou na léčbu sexuálních úchylek určeny. "Takže sexuolog nemá oprávnění je naordinovat a o každou injekci musíme bojovat s  VZP," popisuje úskalí chemoterapie Herrová.

Podmínky, za kterých je možné provést kastraci v rámci léčby sexuálních deviací, upravuje i novela z pera ministerstva zdravotnictví, která tento týden dostala požehnání vlády. Nově zakazuje kastrace  lidí ve vazbě a ve výkonu trestu, uzákoňuje nyní pouze deklarované podmínky, za kterých lékaři zákrok navrhnou, a zvyšuje minimální věk pacienta na 25 let.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ