Zákoník práce vyhání průvodce z hradů a zámků

Domácí
11. 6. 2007
Český Krumlov
Český Krumlov

Český KrumlovČeské hrady a zámky mají problém. Své průvodce mohou zaměstnat maximálně na 20 hodin týdně, takže potřebují dvakrát víc lidí než v minulých letech a mají s nimi dvakrát více papírování. Brigádníci by se přitom mnohdy rádi nechali "vykořisťovat" na plný úvazek. Místo provázení dva dny v týdnu proto mnozí odcházejí vydělávat jinam. 

"Nastoupit u nás odmítly některé průvodcovské stálice," říká kastelán zámku Sychrov Miloš Kadlec. "Zatímco v minulých letech jsme chtěli, aby kromě dobré češtiny naši průvodci ovládali dobře i některý světový jazyk, letos jsme od tohoto nároku museli ustoupit," dodává. 

"Na zámku se pracuje šest dní v týdnu, osm až devět hodin denně, průvodci ale můžou pracovat maximálně dva až dva a půl dne. Takže nám několikanásobně vzrostly náklady na smlouvy, na školení, na zázemí," vypočítává kastelán z Českého Krumlova Pavel Slavko.

Celkově vyčíslil Národní památkový ústav dodatečné náklady na platy průvodců a provoz na téměř pět a půl milionu korun. "O tuto částku jsme požádali ministerstvo financí, které nám ji přidělilo," zdůrazňuje dobrou zprávu mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková. Kromě toho dostal NPÚ kvůli novému zákoníku práce navíc ještě 7,5 milionu korun na platy vlastních zaměstnanců.

Místo restaurování se provádí a papíruje

Zákoník práce stanoví, že v rámci dohody o pracovní činnosti může být člověk zaměstnán maximálně na 20 hodin týdně. Na dohodu o provedení práce může odpracovat maximálně 150 hodin za rok, u neplnoletých je i v rámci této dohody stanoven limit 6 hodin denně a 30 hodin týdně. Studenti, kteří by si chtěli měsíční celodenní prací vydělat na atraktivní prázdniny, tak mají smůlu.

"Každoročně děláme konkurz na průvodce, absolvují testy z historie a jazyka. Letos jsme jich prostě místo nejlepších deseti vzali třicet," popisuje posun laťky náročnosti kastelánka hradu Český Šternberk Zuzana Míková. "S tím spojený nárůst administrativy jsme také museli nějak zvládnout," dodává. Protože ale Český Šternberk je soukromý, se žádným příspěvkem na zvýšené náklady počítat nemůže.

Bečov nad Teplou: hlavní místní pamětihodnost, relikviář svatého MauraNejde ale jen o peníze. "Sezonní průvodci se rekrutují nejčastěji ze studentů do osmnácti let. My ale potřebujeme, aby průvodce pracoval osm hodin denně," popisuje hlavní problém Bečova nad Teplou vedoucí návštěvnického provozu Karla Mölestammová, podle níž navíc s počtem průvodců vzrostly i požadavky na ubytování.

Na to, že brigádníkům komplikuje situaci dojíždění, si stěžuje i kastelán Pavel Slavko. "Místo dvanácti lidí pracujeme s pětadvaceti až třiceti. Máme velmi složitý grafikon osob a jazyků, v nichž se provádí, a když někdo vypadne, musí zaskočit stálý personál," popisuje českokrumlovskou praxi. "Naši zaměstnanci se pak nemůžou věnovat restaurování nebo vymýšlení novinek, pracují o víkendech, mají spousty přesčasů. Sezonu kvůli tomu zkracovat nebudeme, ale možná bude nutné snížit počet prohlídek, takže uspokojíme méně návštěvníků," popisuje možné důsledky nové legislativy Slavko.

"Pokud by kapacity přesčasů našich kmenových zaměstnanců nestačily, museli bychom nakoupit průvodcovské služby od externí firmy, což by se pochopitelně prodražilo," popisuje sychrovský krizový scénář Miloš Kadlec.

Řešení je na cestě, ale...

Podle mluvčího ministerstva práce a sociálních věcí Jiřího Sezemského se na změně zákoníku pracuje. "Jako první by měla být projednána technická novela, která umožní studentům ve věku šestnáct až osmnáct let pracovat čtyřicet místo současných třiceti hodin týdně," vysvětluje. 

To Karla Möllestamová vítá, Bečov by ale potřeboval i další novelizaci: "Ocenili bychom zvýšení limitu u dohod o provedení práce na více než 150 hodin ročně," říká. Další kasteláni jsou ještě radikálnější. "Proč omezovat lidi, kteří chtějí pracovat třeba deset hodin denně? Ve službách to v sezonních pracích bez flexibility fungovat nemůže," říká Pavel Slavko. "Zákonodárci by se na zákoník měli podívat i z pohledu studentů," dodává Miloš Kadlec.

S těmito změnami se ale v nejbližší době počítat nedá. "Celkové zpružnění pracovních vztahů je předmětem druhé, koncepční novely zákoníku práce," slibuje Sezemský. 

Foto: Robert Sedmík, archiv

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné