Na zákulisních dohodách o armádní zakázce na obrněné transportéry Pandur za více než 14 miliard korun se údajně podíleli politici Stanislav Gross (ČSSD), Karel Kühnl (US-DEU) a Martin Barták.
Informuje o tom deník Mladá fronta Dnes.
List tyto informace získal od dvou bývalých manažerů rakouské firmy Steyr, která Česku pandury dodala. Podle nich byla pro politické strany určena provize ve výši až tří procent z ceny zakázky. Všichni tři politici jednání se Steyrem popřeli.
ČTĚTE TAKÉ: Dodavatel pandurů platil za schůzky s politiky
"Ano, provize do Česka šla," řekl bývalý manažer Steyru Herwig Jedlaucnik. Podle něj stála v pozadí jednání s politiky a představiteli armády společnost PAMCO v čele s vlivným podnikatelem Pavlem Muselou, jenž je podle listu velmi dobrým přítelem Stanislava Grosse.
Druhý z oslovených manažerů Wolfgang Habitzl uvedl, že chtěli mít kontakty v ČSSD i v ODS, procenta z provize prý šla pro každou stranu. "My jsme to budovali tak, abychom měli obě strany," prohlásil Habitzl.
MfD už ve středu informovala, že zakázce na transportéry Pandur předcházela smlouva o lobbingu u českých politiků, který měl Steyru za provizi zařídit podnikatel Jan Vlček, z této dohody však sešlo a rakouská firma začala spolupracovat se společností PAMCO.
Dohoda s Vlčkem byla podepsána v prosinci roku 2002, o rok později vláda premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) oznámila, že česká armáda potřebuje nové obrněné transportéry. Výběrové řízení bylo vyhlášeno v roce 2005, společnost Steyr v tendru zvítězila v roce 2006. V prosinci 2007 se ale vláda rozhodla smlouvu vypovědět poté, co transportéry nevyhověly při armádních testech a Steyr nedokázal dodržet smluvní podmínky. Po dalším vyjednávání však vláda pořízení 107 transportérů Pandur II schválila.
List upozornil, že proces nákupu pandurů odstartovala vláda, v níž Gross působil jako ministr vnitra. V době, kdy se stal premiérem, bylo připraveno výběrové řízení.
"S žádným cizincem jsem se na toto téma nesetkal," řekl Gross.
Smlouvu se Steyrem podepsal v roce 2006 Kühnl jako ministr obrany ve vládě Jiřího Paroubka (ČSSD). "Ten systém byl nastaven tak, aby neumožnil korupční jednání," sdělil MfD Kühnl.
Součástí dohod byl podle manažerů Steyru i současný ministr obrany Martin Barták. Oba naznačili, že za náhlým vypovězením smlouvy v roce 2007 stál právě on. "Myslím, že někdo nedostal své peníze," prohlásil Habitzl. Jedlaucnik dodal, že to je "část příběhu, která neběžela tak, jak měla" a připustil, že právě Barták je tím, s kým jednali jako se zástupcem ODS.
To popírá vyjádření, které ve středu zaslalo ČTK ministerstvo obrany. "Martin Barták v pozici 1. náměstka ministryně obrany s bývalými představiteli Steyru Wolfgangem Habitzlem a Herwigem Jedlaucnikem, kteří poskytli rozhovor MF Dnes, nikdy o nákupu transportérů nejednal, nezná je a nikdy se s nimi nesetkal. Ministerstvo obrany tyto osoby považuje za nevěrohodné a jejich chování vnímá jako vysoce pravděpodobně osobně motivovanou hrubou provokaci," uvedla mluvčí ministerstva Lucie Kubovičová.
Manažeři se zmínili také o předsedovi sociálních demokratů Jiřím Paroubkovi. Habitzl o něm hovořil jako o tehdejší "vycházející hvězdě" ČSSD a sympatickém člověku z pražské radnice, Jedlaucnik tvrdí, že s ním jednal, Paroubek listu řekl, že si na žádné jednání nepamatuje.
Právě v souvislosti s článkem v MfD předseda ČSSD ve středu požádal premiéra Jana Fischera a odpovědné ministry jeho vlády, aby kvůli informacím médií o okolnostech nákupu obrněných transportérů Pandur urychleně sestavili vyšetřovací tým. Podle šéfa sociálních demokratů by měl v začít pracovat "v řádu hodin", důkazy získat "v řádech dnů" a předběžnou zprávu o šetření by měl zveřejnit ještě do květnových parlamentních voleb.
Foto: ČTK, Robert Sedmík, archiv Týdne