Žalovat smlouvu na Blanku? Lidé nemohou, magistrát nechce

Domácí
14. 2. 2011 13:30
Tak se hloubí tunel Blanka.
Tak se hloubí tunel Blanka.

Zatímco se současné a bývalé vedení pražské radnice hádá, kdo může za to, že se stavba tunelu Blanka neúměrně prodražuje, začíná být jasné, že přestřelkami to také skončí. Nevýhodné smlouvy s firmami, které uzavře obec či město, totiž nemůže občan nijak napadnout. Nepomůže v tom ani balík protikorupčních opatření, která připravuje Nečasův kabinet.

Příklad Blanky je jenom jeden ze stovek dalších, které ukazují, že v Česku obce s penězi daňových poplatníků nehospodaří vždy ekonomicky. V protikorupční strategii, kterou hodlá přijmout vláda, se původně měla odehrát velká změna, která by dala veřejnosti šanci žalovat nevýhodné smlouvy samospráv. Ministerstva vnitra a spravedlnosti ale potvrdila, že návrh byl vyškrtnut.

"Navrhovali jsme to, ale na ministerstvech nakonec převážil názor, že by soudy mohly být takovými žalobami zahlcené. My si to nemyslíme. Občan by totiž musel zaplatit správní poplatky za žalobu, a především navíc vypočítat škodu a určit viníka, aby byla žaloba legitimní," řekl Štěpán Rattay, šéf občanského sdružení Oživení, které na protikorupčních zákonech spolupracovalo.

Blanka? Já žalobu nepodám

Primátor ODS a jeho náměstek ČSSD. Bohuslav Svoboda a Karel Březina.Občan nyní nemůže žalovat žádnou ze smluv, kterou uzavřela obec. Mohou to udělat pouze strany, které smlouvu uzavřely. Anebo kraj. Pokud ale nic neudělá, také se nic nestane. Neexistuje žádná sankce. "Aktivní občané obce, ale i samotní zastupitelé často poukazují na to, že obec nevymáhá nároky vzniklé ze smluv, které uzavřela, a ty jsou pak promlčeny," potvrzuje šéf tiskového odboru ministerstva vnitra Pavel Novák.

V případě Prahy a tunelu Blanka, který bude dražší o miliardy, může napadnout smlouvu jen magistrát nebo Metrostav. Ani přes výhrady, které nové vedení má, se to ale nestane. "Já jen vše zveřejním," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ náměstek primátora Karel Březina (ČSSD), který v ČT přitom prohlásil: "Bylo by dobře, padni komu padni, ať se jasně řekne, proč jaké vícenáklady vznikly a kdo za ně může."

Součástí strategie boje proti korupci na období 2011 a 2012, jejíž součástí je i zavedení přísnějších pravidel pro nakládání s majetkem obcí a krajů a pro posílení odpovědnosti za způsobenou škodu, bude jediná změna. Kromě obou účastníků smlouvy bude moci nevýhodné dohody obcí napadnout nově státní zástupce. Ale jen pokud se budou týkat prodeje obecního majetku. Ten může přijmout podnět od občanů, ale také je odmítnout. "Legislativní změny by se mohly týkat zavedení institutu žaloby státního zastupitelství ve veřejném zájmu, umožňující napadení nezákonných úkonů s veřejným majetkem," potvrzuje tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Pokud začne platit, pak nejdříve v příštím roce.

Autor: Martina MackováFoto: Robert Sedmík, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ