Na rodiny vyměněných dětí čeká <span>řada nástrah</span>

Domácí
5. 10. 2007 06:00
Jaroslava Trojanová a Libor Broža
Jaroslava Trojanová a Libor Broža

Jaroslava Trojanová a Libor BrožaJednoduché to nebude pro nikoho. Odborníci jsou zajedno v tom, že rodiny z Třebíčska, které postihla záměna novorozeňat, se budou s novou situací vyrovnávat nejspíš velmi složitě. Až se děti budou vracet do „správné" rodiny, čeká na všechny velká zkouška.

Libor Broža s partnerkou říkají, že chtějí zpět svou vlastní dceru. Ačkoli deset měsíců vychovávali Nikolu, kterou mají rádi. Podle odborníků na ně ale čeká řada nástrah. „Prakticky si to neumím představit, ale řešení pro všechny se bude muset najít. Nebude to jednoduché pro všechny zúčastněné, ani pro děti, čeká je obrovský nápor na psychiku," říká Hana Cabrnochová, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

VÍCE O KAUZE: Rodiče zaměněných dětí se dohodli na výměně 

Dětská psycholožka Václava Masáková vysvětluje, že rodiče se budou muset naučit mít rádi „nové" dítě. Masáková je také přesvědčena, že jednoduché to nebudou mít ani vyměněné holčičky. „Tak staré děti jsou velmi vnímavé a citlivé," říká. Novorozenci pochopitelně poznávají rodiče, zejména k matce mají velmi blízký vztah.

V třebíčské porodnici se záměna novorozeňat odehrála v prosinci minulého roku. Ačkoli Libor Broža s partnerkou už testy DNA podstoupili, a ukázalo se, že Nikolka není jejich dcera, policie jim odebrala vzorky znovu. Úřady zorganizovaly utajenou schůzku rodin, jimž byly v třebíčské nemocnici zaměněny miminka. Maminky obou holčiček se jmenují Jaroslavy, a i to mohlo vést k záměně dětí.

„Bezprostředně je čeká pocit odcizení," varuje oba rodičovské páry psycholog Jeroným Klimeš. V postýlce totiž najednou uvidí jinou tvář, která bude jinak reagovat. „Mohou mít jiná očekávání," přitaká Masáková.

Nástěnka se jmény sponzorů dětského oddělení v třebíčské nemocniciMusí spolu bydlet, zní rada

Klimeš si sice nemyslí, že výměna by se na dětech projevila okamžitě, ale tyto události je doženou až za několik let. Například v pubertě. „Pak se na tohle bude všechno svádět, všechno se tím bude vysvětlovat, všechny úspěchy či neúspěchy," říká. Klimeš proto doporučuje, aby rodiče postupovali podle zásad adoptivního rodičovství. „Musí se o tom v rodině hodně mluvit, ale myslím si, že výměnu zpět lze udělat poměrně snadno. Nějaký čas, třeba týden by měli spolu rodiny bydlet, pak se hodně navštěvovat," přidává návod. Rovněž podle doktorky Cabrnochové by při změně rodiny měli asistovat psychologové.

Podle dostupných informací se loni 9. prosince v porodnici v Třebíči narodilo pět dětí, z toho čtyři holčičky. Všude jinde obvyklá praxe je taková, že porodní asistentka novorozence označí okamžitě po porodu. Především napíše na jeho stehno jméno, k čemuž použije barevný roztok, který je používán jako lék proti některým kožním onemocněním. Pak mu připevní na ruku cedulku s číslem a stejnou cedulku přiváže na ruku matce. Těmito opatřeními by se mělo zabránit záměně novorozence.

Ministerstvo zdravotnictví zatím žádnou změnu pravidel nechystá. Jednak je nemocnice v Třebíči řízena krajem a potom není ještě jasné, jak se záměna odehrála. „Nechali jsme si to prověřit a za řadu let zpátky se takový případ nestal," říká mluvčí úřadu Tomáš Cikrt.

Záměny znají Slováci i Američané

Podobný případ, jako je letošní záměna novorozenců v třebíčské nemocnici, se stal loni v létě na Slovensku. Dvěma matkám v nemocnici v Dolním Kubíně zdravotníci zaměnili novorozeňata. Tam se však na záměnu přišlo už po čtrnácti dnech. Vše vyšlo najevo díky matce z Oravské Lesné. Té se zdálo, že dítě, které si přivezla domů, se nepodobá novorozenci z nemocnice.

Ředitel nemocnice slíbil, že nechá případ prošetřit, a podal trestní oznámení na neznámého pachatele. „Policisté však viníka nevypátrali. Tak jsem nakonec od sankcí upustil, protože kolektivní vina právně neexistuje," řekl slovenskému serveru Plus jedeň deň ředitel nemocnice Miloslav Ostrihoň. Nemocnice nakonec dostala pokutu 100 000 slovenských korun od Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí. Poškození rodiče se s nemocnicí soudit nechtěli a ani nepožadovali odškodné.

K záměně zřejmě došlo, když se dětem částečně smazala jejich identifikační čísla. Jedna z holčiček na sobě měla číslo 83, druhá 87. Matky spolu ležely na jednom pokoji. „Selhal lidský faktor," řekl Ostrihoň slovenskému deníku Sme. Nemocnice po tomto incidentu přijala opatření, aby se nic podobného již nemohlo opakovat. Novorozenci místo popisování fixem dostávají identifikační náramky z PVC, které matka odstřihne až po návratu z porodnice.

Že když už se zamění děti, tak jsou to holčičky, potvrzuje i případ z roku 1978. Odehrál se ve Spojených státech amerických. Kimberley Mays byla biologickou dcerou manželů Twiggových. Naopak Arlena Twigg vyrůstala až do devíti let u Twiggových, byť biologickými rodiči byli Maysovi. V devíti letech Arlena umřela.

Americký soud nakonec v roce 1993 rozhodl, že by Kimberley Mays měla žít s nevlastními rodiči. Ta se však později sama rozhodla žít se svými biologickými rodiči. Podle jejího osudu byl dokonce natočen film s názvem Switched at Birth (Vyměněny při narození).

Foto: Petra Mášová

Další čtení

V Čeladné se zřítil strop hotelu, tři lidé zraněni, nikdo nezůstal pod sutinami

Domácí
9. 5. 2025

ČR si připomněla konec 2. světové války, prezident mluvil i o válce na Ukrajině

Domácí
8. 5. 2025

V olomoucké zoo se narodilo šest kolouchů vzácného jelena siky vietnamského

Domácí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ