Tento týden se po dlouhé době na veřejnosti ukázal bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS). Při odchodu ze soudní síně, kde vypovídal ve prospěch někdejšího ministra obrany Martina Bartáka, novináře žertem nazval hyenkami a prohodil, že "se mu po nich ani nestýská". Televize Barrandov se podívala na to, co dělají další expremiéři České republiky.
Odpočatý a v dobré náladě. Tak se u pražského městského soudu po dlouhé době ukázal bývalý premiér Mirek Topolánek. Dnes je šéfem Teplárenského sdružení a s novináři se příliš bavit nechtěl.
"Že vás to baví, po těch letech, to mě fascinuje," reagoval posměšně na dotazy novinářů. Když oznamoval svůj odchod z politiky, rozhodně mu tak do smíchu nebylo. Na jeho pád už bylo uvnitř strany zaděláno dlouho, oficiálně mu však vaz zlomily jeho skandální výroky o gayích a Židech. Jak v březnu 2010 zdůvodňoval svůj odchod z čela ODS? "Nebylo to z důvodu - jak uvádějí některá média - kvůli nějakým překrouceným výrokům, ale hlavně proto, aby ODS vyhrála sněmovní volby a zabránila Paroubkovi a komunistům vrátit nás někam před listopad 1989," řekl Topolánek a předal předsednické a vzápětí i premiérské křeslo Petru Nečasovi (ODS).
V té době ještě tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek netušil, že volby sice vyhraje, ale vládu nesestaví a odstoupí z čela strany. Dnes tráví nejvíce času ve svém domě v Řecku nebo v kanceláři na pražském Smíchově. Na rozdíl od Topolánka v politice zůstal a v barvách Národních socialistů - levice 21. století kandiduje do Evropského parlamentu."Připravuji se na evropské volby, dělám ekonomické poradenství, zabývám se publicistikou a také mám přednášky na vysokých školách. Moje činnost mě vcelku uspokojuje. Věnuji se také svým koníčkům, na které mám více času, takže zahrada, cestování a podobně," řekl Paroubek televizi Barrandov. Vzájemná rivalita s Mirkem Topolánkem je prý dávno pryč. "My jsme se viděli někdy před Vánocemi, řekli jsme si, že si zavoláme, zatím k tomu nedošlo. Teď mám nějaký důvod obchodního charakteru, takže mu zavolám a sejdu se s ním," dodal Paroubek.
Paroubek: Přikryl jsem policejní zásah
Z doby svého premiérování prý Paroubek ničeho nelituje. Ani například zásahu policie na techno festivalu CzechTek v roce 2005 v Mlýnci na Tachovsku. Dvanáctý ročník technoparty se proměnil v šarvátku s policejními těžkooděnci. "Tehdy jsem přikryl ministra vnitra i Policejní prezidium. Já jsem se zastal policie a to bych udělal znovu. A myslím, že by to měl udělat každý odpovědný český premiér," vzpomíná dnes Paroubek ve své stranické kanceláři. Tvrdí, že tehdy nedošlo k tomu, že by Policie ČR překročila své pravomoce. Podle něj šlo o porušení zákona ze strany účastníků technoparty a takovou situaci někdy musí řešit každý premiér. "Ti účastníci tehdy vstoupili na cizí majetek a majitelé požádali o zásah policie. Na to jsem neměl žádný vliv, já jsem tehdy byl na dovolené v Rakousku. A to, že jsem tehdy přikryl policejní zásah, to je věc zcela pochopitelná," říká někdejší premiér.
Špidla radí Sobotkovi, Rusnok dostal místo v radě ČNB
Většina bývalých premiérů stále působí na veřejnosti. Expremiér Miloš Zeman vystřídal na Hradě dalšího někdejšího předsedu vlády Václava Klause. O pohublém Stanislavu Grossovi se spekuluje, že má vážné zdravotní problémy. Rentiér z Bruselu Vladimír Špidla je poradcem premiéra Bohuslava Sobotky. Petr Nečas řeší problém kvůli údajnému uplácení poslanců.
Česko také zažilo tři úřednické premiéry. Po neúspěšné kandidatuře na prezidenta se stal Jan Fischer ministrem financí v Rusnokově vládě. Josef Tošovský od prosince 2000 působí ve funkci předsedy Institutu pro finanční stabilitu (FSI), který je součástí Banky pro mezinárodní platby (BIS) se sídlem v Basileji. A Jiří Rusnok nedávno zasedl v radě České národní banky.