Zaměstnavatelé žádají změny v penzijní reformě. Konkrétně jim vadí neomezené prodlužování věku pro odchod do důchodu, což bude v mnoha profesích působit problémy. Mnoho zaměstnanců totiž nebude moci ze zdravotních důvodů pracovat. Zaměstnavatelé proto hledají plán, jak to v budoucnu řešit. Spolupracují na tom s odbory.
"V rámci projektu řešíme prodlužování věku do důchodu a dopady, které to bude mít," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner. "Když se věk bude prodlužovat třeba do 72 let, tak to bude mít na různé skupiny různý dopad. Jiné je to pro lidi v kancelářích, jiné v průmyslových provozech, jiné v dolech či ve stavebnictví," dodal.
Konfederace podle něj proto v současnosti analyzuje dopady a hledá, jak je vyřešit. "Někteří lidé prostě nevydrží dělat tak dlouhou dobu, takže to bude nutné řešit třeba předdůchody nebo rekvalifikacemi. Je potřeba, aby tyto věci byly připravené a upravily se zákony a směrnice," konstatoval Wiesner.
Zaměstnavatelé ve svém plánu mimo jiné počítají s vypracováním podrobné demografické prognózy, a to jak regionální, tak i oborovou podle odvětví až do úrovně jednotlivých povolání. Vypracovat chtějí i jakýsi sociální audit jednotlivých profesí.
Na návrhu změn spolupracují zaměstnavatelé s odbory. Jednají také o tom, jak posílit spoření na stáří, aby nedošlo k poklesu životní úrovně seniorů. Současná vládní koalice totiž chce zrušit takzvaný druhý pilíř penzijního systému vyprojektovaný bývalou Nečasovou vládou. V jeho rámci si mohou lidé převádět část sociálního pojištění na individuální účty u soukromých penzijních společností. Podmínkou ovšem je, že přidají část peněz ze svého. Mají tak dostat druhý důchod, ten státní by ovšem měli zkrácený.
"Čeká se, že paní ministryně práce Michaela Marksová opravdu zruší druhý pilíř a my bychom si chtěli spolu se zaměstnavateli říct, co dál, protože je skoro na sto procent jisté, že stát neudrží výši důchodů na 42 procentech průměrného platu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.
Neomezené prodlužování věku pro odchod od důchodu schválila sněmovna v roce 2011. Například lidé, kterým je letos 43, by na základě toho měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 až v 67 letech, což je dosavadní horní hranice. Novela ale počítá s tím, že mladší ročníky by odcházely do důchodu ještě později, třeba děti narozené v roce 2012 v 73 letech, tedy v roce 2085. Důchodový věk se totiž oddaluje každému ročníku oproti tomu předchozímu o dva měsíce.