Zaplatíš, kolik vyhodíš. Poplatky za odpad budou i dle množství

Domácí
16. 2. 2016 18:10
MŽP usiluje o nejlepší podmínky pro třídění odpadu (ilustrační foto).
MŽP usiluje o nejlepší podmínky pro třídění odpadu (ilustrační foto).

Poplatky za komunální odpad by se měly měnit a s nimi i jejich svoz. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) totiž v novém zákonu o odpadech navrhuje dvojí způsob platby - buď jako dosavadní roční poplatek za občana, nebo podle toho, kolik odpadu vyprodukuje. Záležet bude na obci, jaký způsob zpoplatnění občana za nakládání s odpady zvolí. MŽP předpokládá, že čím menší obec bude, tím snáze umožní občanům platit podle množství vyprodukovaného odpadu. Obce tvrdí, že to nebude fungovat.

Ministerstvo je chce donutit, aby co nejvíce umožnily třídění odpadu a rozestavěly více barevných kontejnerů nejen na papír, plasty a sklo, ale i na kovy, kartony, bioodpad a další složky, které nyní končí v černé popelnici a pak na skládce. Kontejnerů je v současnosti po celé republice čtvrt milionu. Pokud to obec nezajistí, může podle nového zákona dostat pokutu až deset milionů korun. MŽP naopak slibuje obcím velké dotace v celkové výši 13 miliard, pokud se budou chtít do nového systému zapojit.

Ministr Richard Brabec (ANO) připustil, že stěžejní diskuse se v zákonu odehraje právě o poplatcích. "I podnikatelům a investorům ale především obcím dáme jasný dlouhodobý plán, jakou má stát strategii," řekl dnes novinářům. Cílem nového zákona je do roku 2024 významně snížit skládkování, jeho dopady jsou podle úřadu sociálně únosné a pohybují se ročně do 50 korun na občana, pokud tedy obec nakládání s odpady vůbec nezmění a bude i nadále skládkovat.

"Platíš tolik, kolik vyhodíš"

V prvním, již stávajícím systému, by za černou popelnici obec mohla občanovi účtovat maximálně 1100 Kč. Doposud mohla obec účtovat tisíc korun, nový poplatek by se tedy zvýšil o inflaci. Novinkou je, že by mohl být účtován i měsíčně. Druhý systém zvaný PAYT, tedy "platíš tolik, kolik vyhodíš", by svoz směsného komunálního odpadu účtoval podle jeho množství, a to podle hmotnosti nebo objemu nebo jejich kombinace.

"Slabiny jsou u druhého poplatku za produkci komunálního odpadu. A to proto, že před x lety se to realizovalo a byl s tím problém, že se lidé snažili různým způsobem si množství komunálního odpadu snížit," řekl místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal s tím, že to bude vyžadovat větší kontrolu. "Spíš to může inklinovat k tomu, že budou masově vznikat černé skládky," upozornil. Svaz podle něj navrhoval MŽP kombinaci obou způsobů.

Obec by zavedla poplatek podle minimálního základu, povinností by bylo zaplatit 10 kilogramů v případě hmotnosti nebo 60 litrů v případě objemu nebo kapacity. Sazba by činila nejvýše šest korun za jeden kilogram, po jedné koruně za objem a kapacitní základ. V součtu by pak horní hranice celkového poplatku činila za občana ročně 720 Kč za svoz černé popelnice.

Pokuty za netřídění

"Budeme po obcích požadovat, aby dodržovaly povinné třídění papíru, plastů, skla, kovů a bioodpadu. Pokud to obec nebude dodržovat, bude se významně vystavovat pokutám od České inspekce životního prostředí," upozornil ředitel odboru odpadů na MŽP Jaromír Manhart. Podle Drahovzala je především ve velkých městech problém, kam se mohou kontejnery umístit. "Kam už dnes šly kontejnery umístit, tam jsou umístěny," oponuje.

MŽP usiluje o to, aby již obce nedoplácely za odpad pro občany. Přestože si za svoz odpadu může obec účtovat ročně tisíc korun, průměrně požaduje 400 až 820 Kč. "S vědomím toho, že náklady jsou u malých obcí zhruba 900 korun," poznamenal Manhart. U větších měst rozdíl dosahuje až 30 procent.

Co všechno je zahrnuto v poplatku za černou popelnici?

 

- shromažďování a sběr odpadů - kontejnery a jejich obnova

- přeprava odpadů - technika, svozová auta

- třídění odpadů - vlastní systém a třídící linky

- využívání a odstraňování komunálních odpadů

- materiálové využití, energetické využití, skládkování

- sběrné dvory pro tříděný sběr různých druhů komunálních,

případně živnostenských odpadů

- úklid a údržba veřejné zeleně a zajištění její dalšího nakládání

- odpadkové koše na ulicích

- odpady z čištění a údržby veřejného prostranství,

- úklid odpadů ze hřbitovů

- odstranění černých skládek a odhozených odpadů

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Švancara Petr

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ