Na anonymních vkladních knížkách leží přes dvě miliardy korun. Své peníze si lidé mohou vybrat nejpozději do konce tohoto roku. Jinak jejich úspory propadnou bance.
Před listopadem 1989 to byl fakticky jediný způsob, jak alespoň trochu rozumně ukládat peníze. Nemalá část zejména starších lidí u něj zůstala dodnes. Své finance má na anonymních vkladních knížkách u České spořitelny nadále uloženo více než 2,5 milionu lidí.
Zakládání nových knížek bylo zákonem zrušeno už v roce 2002. Těžko se totiž kontrolovalo, kdo si na ně ukládá prostředky, podle zákonodárců mohly sloužit k praní špinavých peněz. Navíc už dávno existovalo mnoho jiných bankovních produktů, o něž byl větší zájem.
Tehdejší majitelé vkladů "na doručitele" si knížky mohli ponechat. Nejprve do roku 2012, poté se lhůta znovu prodloužila. "Termín pro výplatu vkladu z anonymních knížek byl stanoven na 31. prosince 2015, ale posléze byl znovu prodloužen až do konce letošního roku," říká Denisa Všetíčková z České národní banky. Potom vlastníci knížek o peníze přijdou. Miliony lidí se ale o povinnosti vybrat úspory zřejmě nedozvěděly.
Bez hesla to nejde
Co je tedy pro vyplacení částky třeba udělat? Zmíněná poslední možnost platí pouze u České spořitelny, u níž je vedeno 99 procent knížek "na doručitele". Stačí přinést ji na pobočku a peníze vám budou převedeny na jiný typ produktu nebo si je budete moci odnést domů.
"Anonymní vkladní knížka je vedena bez identifikačních údajů majitele, může ji tedy vybrat v podstatě kdokoli, kdo ji má," říká Klára Pačesová z České spořitelny. "Jestliže má knížka heslo, je nutné ho znát. Informace, zda je heslo potřeba, je napsána na úvodních stránkách knížky," doplňuje. Banka pak jenom zkontroluje vaši totožnost a ověří případné heslo.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 5. PROSINCE 2016.