Karlovarské letiště zeje prázdnotou. Přestali jsem totiž létat turisté z Ruska a jediným Rusem široko daleko je nyní socha Jurije Gagarina. Brněnské letiště prosperuje lépe, ale daleko výnosnější než letiště samo je solární elektrárna, jež vyrostla na jeho pozemcích. Reportéři pořadu na TV Barrandov Takhle si tu žijeme se podívali, jak nám to v krajích létá.
Karlovarské mezinárodní letiště je závislé hlavně na turistech z Ruska. Jenže těch loni v lázeňském městě ubyly desítky procent a letiště se rázem propadlo do ztráty. "V loňském roce došlo k významnému propadu proti tomu nejlepšímu, který jsme měli v roce 2013. Ten propad je téměř 50 procent a bohužel v letošním roce zaznamenáváme další pokles cestujících," říká marketingový ředitel karlovarského letiště Radek Zábranský.
Letiště tak přišlo o linky z Petrohradu i Jekatěrinburgu a zbyl pouze spoj do Moskvy. Hospodaření se propadlo do pětimilionové ztráty a vedení zoufale hledá cesty z krize. Pomoci by měla linka do německého Düsseldorfu a v jednání je spoj s izraelským Tel Avivem. Problém je, že obě linky budou zprvu jistě ztrátové. "Linku z Düsseldorfu tak bude muset kraj zadotovat asi 4,5 milionu a tu z Tel Avivu třemi miliony korun," říká Zábranský.
Brněnské letiště je na tom lépe, ale tíží je jiný problém. Od počátku ho provázejí spekulace, zda ho kraj před lety nepronajal soukromé firmě příliš výhodně. "Těch faktorů nevýhodnosti je několik. Doba pronájmu je dlouhých padesát let, což je nesmírně daleko," tvrdí krajský zastupitel Jiří Hlavenka. Vedení letiště kritiku odmítá. "Proběhlo řádné výběrové řízení, nikoliv tak, jak se neustále opakuje, že se nekonalo," říká ředitel brněnského letiště Tomáš Plaček.
Takhle si tu žijeme můžete sledovat na TV Barrandov každou středu ve 21.45.