Desítky policistů se o víkendu zaměřily na kontrolu řidičů autobusů a kamionů. Zátah odhalil zajímavé zjištění: dopravní předpisy porušují na tuzemských vozovkách mnohem více profesionální šoféři ze zahraničí než tuzemští dopravci. Mezi nejčastější prohřešky patří nedodržení povinných přestávek či přetížení vozidla.
Když v pátek večer zastavovali policisté slovenského přepravce, jenž vezl spoluobčany na výlet do Česka, netušili, jaký šok jim kontrola autobusu připraví. "To jsem za život neviděl," kroutí hlavou Pavel Nosek, specialista Policejního prezidia na autobusovou a nákladní dopravu.
Nejenže vozidlo bylo kompletně prorezavělé, řidič navíc neměl ve výbavě tachograf ani kotoučky zaznamenávající průběh jízdy a téměř mu nefungovaly brzdy. "Ten autobus vytáhnul snad odněkud z kopřiv," dodává Nosek. Hlídka nakonec hříšníkovi vyměřila pokutu dvacet tisíc korun.
Pomoc z celé Evropy
Zátah na profesionální řidiče proběhl ve spolupráci s Evropským sdružením dopravních policií TISPOL. Na celkem sedmi stanovištích jej zajišťovalo 180 policistů, včetně příslušníků celní správy.
A výsledek? Zhruba každý desátý šofér porušil nějakým způsobem předpisy.
TAKÉ ČTĚTE: Policejní zátahy: na řadě jsou autobusy a kamiony
Rozsáhlá akce byla schválně plánovaná na dobu prázdnin, kdy pravidelně významně narůstá autobusová doprava. Lidé se totiž vydávají přes Evropu k moři, či jinam na dovolené.
Hlavní část kontroly probíhala v pátek a v neděli. Kopírovala tak dobu, kdy se po tuzemských dálnicích a rychlostních silnicích nesměly prohánět kamiony. Hlídky přesto přistihly několik hříšníků.
"Na dálnici D11 jsme například přistihli dopravce z Německa a z Litvy, kteří oba měli ve voze ještě staré, původní vydání učebnice autoškoly, a mysleli si tak, že mohou jet," popisuje Nosek.
Za porušení zákazu jízd zaplatili 2 500 korun. Pokud by se stejným způsobem provinili v průběhu jednoho roku, hrozí jim zákaz řízení až na půl roku či pokuta až 10 tisíc korun ve správním řízení.
Provinilci? Hlavně ze Západu
Ještě větší starosti však zasahujícím policistům přidělávali zahraniční přepravci. Ti se na cestu přes Česko často vydali s přetíženým autobusem či nerespektovali povinnou dobu odpočinku.
"Začínáme zastavovat stále více řidiče ze Západu, Rakušany, Italy a Němce. Dopouštějí se mnohem častěji přestupků než Češi. Zřejmě si myslí, že nemáme odpovídající vybavení, abychom jejich závady odhalili," míní Nosek.
TAKÉ ČTĚTE: VIDEO: Autobus se řítí dálnicí, řidič telefonuje
A dodává, že přitom ve všech státech jsou řidiči postihováni za nedodržení takzvaných sociálních předpisů, tedy právě nedodržení stanovené doby pro odpočinek.
Foto: ČTK, Petra Mášová