Zavedení poplatků přineslo zdravotnictví <span>šest miliard</span>

Domácí
11. 9. 2008 19:15
Hlavní tváře poplatkové reformy: Ministr Julínek a jeho mluvčí Cikrt.
Hlavní tváře poplatkové reformy: Ministr Julínek a jeho mluvčí Cikrt.
Hlavní tváře poplatkové reformy: Ministr Julínek a jeho mluvčí Cikrt.Regulační poplatky přinesly českému zdravotnictví šest miliard korun. Od pacientů se za prvního půl roku jejich fungování vybralo 2,6 miliardy korun. Pojišťovny především díky levným lékům, pro které už lidi nechodí k lékaři, ušetřily další 3,4 miliardy korun.

Ministerstvo zdravotnictví je spokojené. Poplatky u lékařů fungují a plní svoji regulační funkci, pochvalovali si dnes jeho šéfové. "Ubývá lidí, kteří si chodí k lékařům jen popovídat. Ti potom mají více času na pacienty, kteří pomoc opravdu potřebují," domnívá se náměstek ministra Pavel Hroboň. Regulace se nejvíce projevila na pohotovostech. Ty hlásí největší úbytek pacientů.

Za první půl rok fungování regulačních poplatků zaplatili pacienti 2,6 miliardy korun, což podle Hroboně odpovídá odhadům. "Do konce roku vybereme ještě zhruba čtyři a půl miliardy," uvedl na čtvrteční tiskové konferenci.

ČTĚTE TAKÉ: Poplatky za novorozence končí, Klaus podepsal novelu

Všeobecná zdravotní pojišťovna investovala ušetřené peníze především na moderní léčbu vážných nemocí ve specializovaných centrech. "Pro pacienty s těmito nemocemi byla dosud kvalitní a moderní péče téměř nedostupná," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Týká se to především žen s nádorem prsu, pacientů s Bechtěrevovou nemocí či roztroušenou sklerózou. "Dříve pojišťovna jejich léčbu nehradila, proto nemocnice takové pacienty odmítaly přijímat," dodává Šnajdr.

Jen ve druhém čtvrtletí roku 2008 dostala specializovaná centra léčby závažných nemocí o osm set milionů více než před rokem. Díky úsporám může letos pojišťovna provést o pětatřicet procent operativních výměn kolenních a kyčelních kloubů více než loni.

Lékaři podvádí s poplatky

Lidé si Julínkovu úřadu přestali stěžovat na poplatky, vadí jim spíše podvody některých lékařů. "Ze stížností a e-mailů, které dostáváme, je patrné, že české veřejnosti poplatky přestaly vadit, mnohem víc si stěžují na chování lékařů," tvrdí mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Pacienti si stěžují například na to, že musí platit třicet korun i když jdou jen k sestřičce pro recept. Poplatek se přitom platí výhradně za prohlídku lékařem.

Ministerstvo se proto chystá přitvrdit. Od ledna by měla platit novela, podle které hrozí lékařům za podvody s poplatky či špatné chování až statisícové pokuty.

ČTĚTE TAKÉ: Karlovarská nemocnice žaluje pacienty kvůli poplatkům

"Vážně či chronicky nemocné chráníme pětitisícovým limitem. Všeobecná zdravotní pojišťovna už pacientům vrátila téměř pět milionů korun, můžeme tedy říct, že se limit osvědčil," prohlásil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Někteří chudí na lékaře pořád nemají

Regulační poplatky podle ministerstva nikomu neznemožnily přístup ke zdravotní péči. Přesto však Marek Šnajdr přiznává, že existují lidé, pro které je placení u lékaře finanční problém. Lidé v hmotné nouzi poplatky platit nemusí a podle ministerstva do této skupiny spadá většina sociálně slabších. O tom, jak ale vyřešit situaci těch zbývajících, se pořád intenzivně jedná. "Spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí se snažíme konečně najít uspokojivé řešení," říká Marek Šnajdr.

Podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD a lékaře Davida Ratha je situace mnohem vážnější: "Dostupnost zdravotnické péče se po zavedení poplatků zhoršila především pro lidi odkázané na příjmy kolem šesti sedmi tisíc," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. "Mám informace o tom, že takových lidí jsou u nás statisíce," dodává Rath.

Foto: Petra Mášová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ