Smrt na svahu
Závěr alpské policie: Smrtící lavinu Češi neutrhli. Riziko trvá
08.02.2016 09:28 Aktualizováno 08.02. 13:09
Rakouská alpská policie dokončila pod štítem Geier vyšetřování sobotní tragické výpravy českých turistů v Tyrolsku, při níž kvůli pádu laviny zemřelo pět z nich. Obdobně jako v předběžném sdělení dospěla k závěru, že lavina se s největší pravděpodobností utrhla sama a zasáhla celkem třináct osob. Podle zprávy, zveřejněné v neděli večer na stránkách lavinové služby regionální tyrolské vlády, byli všichni účastníci výpravy dobře vybaveni. Zatímco přeživší již odjeli do vlasti, v Rakousku dále zůstávají těla pětice Čechů, repatriována budou zřejmě v závěru týdne.
Neštěstí se stalo v tyrolském Wattenbergu v Tuxských Alpách nedaleko Innsbrucku. Dvě skupiny Čechů stoupaly podle rakouských médií z chaty Lizumer Hütte v nadmořské výšce 2019 metrů na vrchol Geier, horu ve výšce přes 2800 metrů nad mořem.
Podle zprávy lavinové služby bylo sobotnímu neštěstí přítomno dvacet osob, přičemž lavina postihla třináct z nich. Šlo o dvě skupiny - jednu dvanáctičlennou a druhou osmičlennou. Větší skupina po sjezdu z Geieru začala na svah opět stoupat, ale při výstupu ji předešla druhá ze skupin. Jeden člen menší výpravy pociťoval jisté zdravotní potíže a za svými kolegy zaostal.
Lavina tak zachytila celou větší skupinu a také zaostávajícího lyžaře z druhé skupiny. Tři lidi sněhová masa zasypala částečně, zbývajících deset pak zcela. Všichni mrtví patřili ke zcela zasypaným.
Rakouský list Kurier uvedl, že počet obětí mohl být vyšší, kdyby na místo rychle nedorazila pomoc. Několik záchranářů totiž nedaleko cvičilo se psy, u laviny pak pomáhalo. Mezi mrtvými jsou podle médií i dva průvodci. Portál gmx.at uvedl, že lavina zabila také psa, kterého měla jedna ze skupin s sebou.
Rakouská média se nadále věnují tomu, zda Češi situaci nepodcenili. Známý český freerider Robin Kaleta, který výlet pro jednu ze skupin organizoval, pochyby odmítl s tím, že jeho lidé učinili pro zajištění bezpečnosti vše. Chatař Anton Nigg ale uvedl, že je opakovaně varoval, aby se na túru nevydávali. "Každý host ode mě dostává lavinovou zprávu a také můj komentář. Řekl jsem, že já bych tam nešel," citoval Nigga Kurier.
Podle listu Der Standard horští záchranáři nevědí, jak moc byli průvodci zkušení. "V Rakousku je školení ke státní zkoušce k horskému vůdcovství dobré a přísné," řekl lavinový odborník Peter Höller. Dodal, že chování přírody ale není možné bezpečně předpovědět. "Stále nějaké zbytkové riziko zůstává," řekl. O zkušenosti českých průvodců ale nepochybuje chatař, podle kterého měla celá skupina kvalitní vybavení pro krizové situace a že průvodci byli zkušení.
Převoz těl Čechů do vlasti se podle českého ministerstva zahraničí uskuteční zřejmě na konci týdne, neboť je nutné splnit některé administrativní náležitosti. Rodiny obětí například musejí poskytnout rakouským úřadům rodné listy zemřelých, potřebná je také lékařská zpráva. Na základě těchto dokumentů pak Rakousko vystaví úmrtní listy a uvolní těla k převozu.
Horská služba nově vydala pro Tyrolsko varování, že lavinové nebezpečí po víkendu bude hrozit i v následujících dnech, a to zejména ve výšce nad 2300 metrů v případě stinných svahů. U svahů, na něž svítí slunce, je toto nebezpečí ve výšce nad 2500 metrů. Varování platí pro oblasti Tuxských, Stubaiských, Ötztalských a Zillertalských Alp.
Služba v Tyrolsku dále upřesnila, že nyní je riziko lavin mimořádně vysoké. Obecně nebezpečí panuje ve výšce nad 2000 metrů nad mořem, v mnohých oblastech přechodu mezi vysokou a malou sněhovou pokrývkou je vyhlášen dokonce čtvrtý z pěti stupňů lavinového nebezpečí. Problém činí čerstvě navátý sníh, který se na nestabilním podloží může utrhnout. Možnosti horských túr tak jsou velmi omezené a jejich plánování podle horské služby vyžaduje zkušenosti s vyhodnocováním lavinových předpovědí a místních podmínek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.