Zavřít bary v centru Prahy ve 22.00? Primátor: Ruch sem patří

Domácí
25. 1. 2014
Praha by chtěla omezit otevírací hodiny barů kvůli hluku (ilustrační foto).
Praha by chtěla omezit otevírací hodiny barů kvůli hluku (ilustrační foto).

Snaha o omezení otevíracích hodin restaurací a barů v centru Prahy kvůli hluku, kterou ve středu prezentoval radní Prahy 1 Ivan Solil (ČSSD), se setkala s kritikou. Nápad odmítla opoziční ODS, kriticky se k němu staví také primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Solil řekl, že Praha 1 navrhne hlavnímu městu vyhlášku, která na Starém Městě omezí otevírací hodiny podniků do 22.00. Důvodem jsou hluční hosté, na které si dlouhodobě stěžují tamní obyvatelé.

Kvůli potížím s hlukem, který způsobují především mladí lidé přesouvající se ve větších skupinách mezi jednotlivými podniky, sepsali obyvatelé Starého Města petici. Podepsalo ji 330 obyvatel.

Podle Solila Praha 1 proto na tento rok připravila několik opatření. Problémovým podnikům nechce povolovat předzahrádky, rozšíří také kamerový systém například o zvukové senzory. A připravit chce vyhlášku, která by stanovila otevírací dobu podniků na Starém Městě, podle Solila do 22 hodin. Solil se odvolává na nálezy Ústavního soudu, který prý takový postup povolil.

Primátor Tomáš Hudeček.Právě vyhláška se však stala předmětem kritiky. Předseda opoziční ODS Filip Humplík ji označil za diskriminační a šikanující. Provozovny, na které si lidé opakovaně stěžují, musí podle něj radnice pravidelně kontrolovat. "Není možné plošně omezovat provozovatele vyhlášením 'policejní hodiny', protože městská část buď dostatečně nevymáhá své pravomoci, nebo část živnostníků není ochotna akceptovat nastavená pravidla," poznamenal.

Humplík dodal, že na území Prahy 1 je registrováno 1400 až 1500 restaurací a barů. V roce 2013 podle něj na ně živnostenský odbor obdržel pouze 21 stížností, některé z nich byly opakované jako v případech podniků Chapeau Rouge v Rytířské ulici, Vysmátý zajíc nebo Propaganda v Michalské, Pub Crawl v Dlouhé, KU bar v Rytířské nebo Maxim bar v Melantrichově. "Z informací z živnostenského odboru jasně vyplývá, že původcem hluku nejsou samotné restaurace, ale hluk na ulicích," dodal Humplík.

Radnice by podle něj měla omezovat hluk a zároveň postihovat provozovny, které nedodržují vyhlášky. "Na druhé straně by veřejnost měla pochopit, že život v samotném centru města přináší mnoho výhod a je vyvažován komplikacemi v podobě nadměrné turistické zátěže," poznamenal Humplík.

Mluvčí Veronika Blažková zdůraznila, že městská část zatím žádné rozhodnutí nepřijala. Praha 1 podle ní navrhuje, aby v některých rezidenčních místech existovala zvláštní pravidla, tedy i třeba omezení otevírací doby. "Jestli to bude do 22 hodin, 23 hodin nebo do půlnoci, o tom by se teprve jednalo," dodala s tím, že by nešlo o plošné omezení, ale o konkrétní problémová místa. Zdůraznila také, že pravidelné kontroly konají jak policie, tak i živnostenský odbor.

Kateřina Klasnová.Podobně jako ODS se na svém facebookovém profilu vyjádřil i Hudeček. "Obyvatelé centra to mnohdy asi nemají jednoduché, ale ani oni, myslím, nestojí o mrtvou zónu, odkud v deset hodin večer zmizí veškerý život," napsal. Do centra podle něj jistý ruch velkoměsta patří a uvítal by spíše důslednější dodržování stávajících pravidel než policejní hodinu zavánějící návratem k socialismu.

Podle opoziční zastupitelky Kateřiny Klasnové (VV) iniciátoři petice navrhovali mezi jinými opatřeními vyhlášku, která by omezila otevírací dobu pouze u problémových zařízení do 24 hodin. Klasnová podotkla, že otevírací doba by se mohla omezit až poté, co by podnik dostal opakovaně pokutu nebo výstrahu.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler, Shutterstock , ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné