Mohovitý "statutár"
Zázračné zbohatnutí obyčejného poslance
29.06.2015 10:01 Původní zpráva
Bývalý šéf rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek (ODS) zázračně zbohatl. Zřejmě mu k tomu pomohla hazardní lobby a developeři. Suchánek popírá, že by mu majetek patřil. Nedá se mu to věřit.
Exposlanec Pavel Suchánek má velmi šikovné kamarády. Pomohli mu k tomu, aby zbohatl o 12 milionů korun. Takovou hodnotu mají tři byty v Praze a jeden apartmán u golfového hřiště v Berouně, kterými disponuje až v poslední době. Ve sněmovně působil do října roku 2013 a tehdy nic nenasvědčovalo tomu, že je zámožný. Nově nabytého bohatství by si užil lépe, kdyby se od vlivných přátel z byznysu naučil, jak "odklánět" majetek, aby na něj nikdo nepřišel.
Styl, jímž se Suchánek snažil skrýt své jmění, působí velmi neobratně, až komicky. Klíčovou roli ve hře na schovávanou hraje firma Confido, v jejímž portfoliu jsou tři byty na pražských sídlištích Stodůlky a Lužiny, dohromady za šest milionů korun. Ještě když Suchánek seděl ve sněmovně, vedl firmu jeho asistent Jiří Němeček. Čtyři měsíce po volbách v roce 2013 se společnosti ujal Suchánek a všichni její tehdejší představitelé z firemních orgánů zmizeli.
Bojovník za anonymitu
"Pan Němeček firmu neměl, byl jen statutár. Teď jsem statutár já, ale nevlastním ji. To je jediná změna," řekl Suchánek TÝDNU a odmítal prozradit, komu firma patří. "To možná vím, ale nevím, proč bych vám to teď momentálně měl říkat. Firma neobchoduje se státem, nemá žádné závazky, takže je to zbytečné," trval na svém.
Když vedl rozpočtový výbor, proslul jako bojovník za anonymní akcie. "Já jen hájím myšlenky ODS, kterou jsem zakládal. Je třeba říkat lidem, že jsou v ní i tací, kteří ji zakládali a pravicové myšlenky ctí," tvrdil Suchánek na začátku roku 2013. Svůj pohled na anonymní akcie tehdy neprosadil, ale určitě dobře věděl, proč se za ně bije.
K majetku firmy Confido se nehlásil ani jeho bývalý asistent Němeček, podnikatel ze zámožné rodiny v jihomoravském Kurdějově. "Nebyl jsem a nejsem majitelem akcií společnosti Confido, a. s. Byl jsem členem představenstva. Co se děje ve společnosti po ukončení mého působení, nevím," prohlásil Němeček.
Oba pánové však nemluví pravdu anebo se ji snaží neobratně zamlžit. V roce 2010, kdy firma začínala podnikat, patřilo Němečkovi devět z deseti akcií společnosti Confido. Svědčí o tom jediný zápis ve sbírce listin, který firma vložila do obchodního rejstříku. Poslední, desátou akcii vlastnila Suchánkova sedmadvacetiletá družka Adéla Vojtěšková. Protože Němeček prokazatelně ve firmě držel většinový podíl, TÝDEN se ho přes e-mail znovu zeptal, zda se neplete, když popírá vlastnictví. Už od něho ale nepřišla žádná odpověď.
Šílený dobrodinec
V rozhovoru pro časopis TÝDEN Suchánek zarputile vyvracel, že by disponoval byty, které patří Confidu. Jako ředitel společnosti z nich prý pouze vybírá nájem. Opět nemluví pravdu. Usvědčují ho dokumenty přístupné na katastrálním úřadě. Týkají se apartmánu u berounského golfového hřiště. Berounský byt v hodnotě šesti milionů korun si Suchánek už na sebe pořídil na úvěr a zaručil ho dvěma byty z majetku firmy Confido.
Nabízejí se dvě vysvětlení. Buď neznámý majitel Confida zešílel a firmu dal v plen svému zaměstnanci Suchánkovi, nebo společnost ve skutečnosti patří Suchánkovi, který si s ní může dělat, co chce. Přirozeně se k ní exposlanec ani za nic nechce přihlásit, protože vlastnictví tří bytů nikdy neuvedl v majetkovém přiznání, když ještě působil ve sněmovně. A navíc sám uznává, že si na ně v poslanecké lavici mohl jen stěží vydělat.
* Co dalšího Suchánek časopisu TÝDEN řekl?
* Za kolik koupil Suchánek byt na pražském Zličíně?
* Co a kdo může stát za zbohatnutím exposlance?
CELÝ ČLÁNEK I ROZHOVOR S PAVLEM SUCHÁNKEM SI MŮŽETE PŘEČÍST V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 29. ČERVNA 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.