Tisíce uprchlíků všech věkových kategorií od malých dětí přes dospívající po starce, kteří touží dostat se do Evropské unie, viděl během své šestitýdenní služby na chorvatsko-slovinské hranici šéf kontingentu českých policistů David Předota. Ve čtvrtek spolu s několika kolegy dostal vyznamenání od slovinského prezidenta Boruta Pahora. Čeští policisté ve Slovinsku s ostrahou hranice pomáhají už několik měsíců.
"Byly tam rodiny s dětmi, byli tam svobodní muži, byli tam staří občané, nedá se říct, kdo z nich převažoval," řekl Předota novinářům. V některé dny podle jeho dřívějších slov přecházelo hranici až osm tisíc uprchlíků převážně ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Běžence z dalších zemí už balkánské země na území schengenského prostoru nepouštějí.
Slovinsko leží v centru takzvané západobalkánské trasy, kterou do Evropy proudí velká část uprchlíků. Touto malou zemí tak od začátku zvýšené migrace prošlo už více než 450 tisíc běženců. I proto má Lublaň jiné představy o řešení migrační krize než středoevropské země a požaduje přerozdělování uprchlíků mezi státy osmadvacítky.
U slovinsko-chorvatské hranice nyní slouží třetí dvacítka českých policistů, kteří ve dvou dvanáctihodinových směnách slovinským kolegům pomáhají s kontrolou běženců a také s doprovodem autobusů s uprchlíky na hranice s Rakouskem.
Fakt, že jsou čeští policisté ze zahraničí, nebyl podle Předoty problém. "Většina migrantů-uprchlíků mluvila anglicky a samozřejmě se snažili komunikovat, protože v jejich zájmu bylo, aby ty prohlídky proběhly standardním způsobem, aby se zaregistrovali, aby se nezdržovali a mohli dále postupovat na své cestě," popsal svoje zkušenosti šéf českého kontingentu.
V případě, že čeští policisté při prohlídce u běženců našli podezřelý materiál nebo zbraně, předali je k dalšímu prošetření slovinským kolegům. "Pokud se bavíme o nějakých zbraních, můžeme se bavit o žiletkách, ale žiletka už znamená třeba holení pro pány. To jsou všechno věci, které my jsme zabírali, které jsme nepouštěli dál," poznamenal také Předota. Někdy podle něj policisté objevili i další zbraně, ale nikoliv ve výrazně zvýšených počtech.
Vyjádření Předoty se tak značně liší od tvrzení dalšího z českých policistů Martina Herzána, který byl ve Slovinsku v rámci jiného kontingentu. Herzán nedávno v Právu napsal mimo jiné to, že se na hranici denně zabavilo několik kilogramů zbraní a také to, že zažil, "jak mezi migranty odhalili desítky radikálních islámských bojovníků". Slovinská policie je prý většinou pustila dál, i když někteří měli v mobilech "fotky a videa zachycující, jak brutálně mučí nebo zabíjejí své oběti".
Tvrzení Herzána odmítl i policejní prezident Tomáš Tuhý. "Pokud se kolega někde vyjadřoval, tak se vyjadřoval sám jako osoba, neměl k tomu oprávnění, byl to jeho osobní postoj, názor," poznamenal s tím, že policie musela přistoupit ke kázeňskému řízení, protože "není v pořádku, aby policista, který nemá informace dostatečně doloženy, ověřeny, takto vystupoval v médiích a samozřejmě ovlivňoval to obecné povědomí."
Tuhý novinářům také řekl, že slovinská strana stojí o prodloužení působení českých policistů. Do země by tak v březnu měla vyrazit další skupina.
Zbraně? Běžencům jsme brali žiletky, říká policista
Domácí
21. 2. 2016 10:45Uprchlíci na hranicích Evropy (ilustrační foto).