Úplatky a poplatky
Bezplatné zdravotnictví? V porodnici necháte desetitisíce
01.11.2015 14:16 Původní zpráva
V době, kdy se stát tváří, že je lékařská péče bezplatná, zaplatí rodící ženy z vlastní kapsy desetitisíce korun lékařům i nemocnici.
Je to často nejvýznamnější den v životě ženy i muže. Po měsících čekání má jejich dítě konečně spatřit světlo světa a oni mají zažívat radosti i starosti, které k rodinnému životu patří. Jenže ještě předtím čeká budoucí rodiče nepříjemná srážka s českým systémem porodnictví. Systémem, kde se to jen hemží podivnými poplatky nemocnicím a lékařům. Zapomeňte na bezplatné zdravotnictví. Kde se nedá platit legálně, tam pomůže obálka s určitým obnosem nebo právní klička.
Zakletá registrace
Milada Novotná už znala termín porodu i místo zdravotnického zařízení, kde by jej ráda absolvovala. Na radu kamarádek si vybrala vyhlášenou porodnici v Praze-Podolí. Povinná registrace tu ještě před dvěma roky spočívala v nedůstojném stání ve frontě před evidenčním okénkem. Od poloviny roku 2013 ji však vystřídal elektronický internetový systém.
"To mi vyhovuje. Internet mám doma zřízený, tak jsem si řekla, že si vezmu ke stolu snídani a jedním klikem budu mít jasno, že mám kde rodit," vypráví Novotná. Jenže její optimismus vyprchal po týdnu marné snahy. Systém se totiž spustí pokaždé v osm hodin ráno a pak je to na rychlosti. "Každý den je zaregistrováno prvních dvanáct žadatelek na daný termín porodu," upozorňují oficiální stránky porodnice. Novotné se zaregistrovat nepodařilo ani po týdenním vysedávání u počítače. "Buď systém spadl, nebo jsem ho spustila hned s odbitím osmé hodiny, ale to už bylo plno. Vůbec jsem nechápala, jak to jiné ženy udělaly."
Odpověď našla po chvilce hledání na webu. Vysokoškolský student informatiky Jakub tu nabízel naprogramování speciálního programu, který termín zaregistruje za vás. "Skript posílá velké množství požadavků, zpomalí systém registrací a zároveň vás s velkou pravděpodobností zařadí do čekací listiny porodnice," sliboval inzerát. Novotná zaplatila tři tisíce korun a už druhý den dostala potvrzení o registraci. "Sice to něco stálo, ale na oplátku jsem získala pocit klidu, a to bez dalších prosezených ranních hodin u počítače."
Jak vyplývá z internetových diskusí, ženy jsou z elektronického zápisu obecně frustrované. Některé kvůli němu posadí k počítačům celé rodiny, jiné zaplatí zprostředkovatelům. A o tom, že si na rodičkách někteří slušně přivydělávají, ví i samo zdravotnické zařízení.
"Distancujeme se od podnikatelských aktivit nabízejících tuto registraci za úplatu," uvedlo vedení porodnice. Varuje zároveň, že ženy musejí počítat i s možným zneužitím osobních dat, například rodného čísla. I to je totiž nutné do registračního formuláře uvést, ale elektronické formy zápisu se přesto množí. Přes internet své pacientky shromažďuje i Gynekologicko-porodnická klinika LF UK v Apolinářské ulici v Praze 2 (známá jako Zemská porodnice u Apolináře) či Thomayerova nemocnice v Praze. Další zdravotnická zařízení to zvažují.
Za porod i desetitisíce
Pokud se ženě podaří zaregistrovat a po několika měsících se začne dítě hlásit, je čas na porod. Ani ten ale není zadarmo. Jak vyplývá z vyjádření několika maminek pro TÝDEN, porodníci si často řeknou o částky přesahující i deset tisíc korun. "Můj ošetřující lékař si za to, že mě zároveň odrodí, řekl o patnáct tisíc korun. Následně mě přeregistroval do své soukromé ambulance, kde mi peníze stvrdil účtenkou, a v nemocnici pak byl v roli pouhého operatéra," potvrdila Jana Strnisková z Brna.
Takový postup je sice neetický, ale nikoli nelegální a je čistě na ředitelích nemocnic, jak se k nešvaru postaví. "Mně se to nelíbí. Vidím, že se tu najednou zjeví porodník, i když nemá službu, ale nemám důkaz, že si něco účtuje mimo naše zařízení. Když se ho zeptám, jen mi odvětí, že jde o jeho pacientku a má o ni starost," uvedl na telefonický dotaz ředitel jedné z brněnských nemocnic. Své jméno si uvést nepřál, aby si neznepřátelil podřízený personál.
* Jak se stát snažil poplatky uzákonit?
* Proč se opět ve velkém předávají lékařům obálky a co na to ministerstvo zdravotnictví?
* Jak se nemocnice snaží si vylepšit rozpočet na úkor rodičů?
ODPOVĚDI NA TYTO I DALŠÍ OTÁZKY SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 2. LISTOPADU 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.