Tělo na prodej
Dárcovství jako byznys. Češi zpeněžují tělesné "součástky"
14.12.2015 05:45 Původní zpráva
Daruj krev, zachráníš život. Bohulibá výzva už moc netáhne. Dobrovolní dárci v Česku ubývají, daleko více láká možnost tělesné "součástky" zpeněžit. Plazma, mléko, sperma nebo třeba vlasy se stávají zbožím: dostat za ně můžete až desítky tisíc korun.
Pradávné rčení o lidech, kteří by si nechali pro korunu vrtat koleno, je dnes přežitkem. V módě jsou jiné věci. Třeba zákroky, při kterých lidé po kouskách "rozprodávají" sami sebe. Jenže ne za korunu, ale klidně za desetitisíce. Dárcovství za finanční bonus táhne čím dál víc a někteří s jeho pomocí neváhají vylepšovat vlastní rozpočet. To je aktuální i teď před Vánocemi. Transfuzní stanice nebo kliniky lákají na různé akce, kterými se snaží váhavé dárce přesvědčit. Finančně přilepšit si přitom lze i celkem bezbolestně.
Zlato na hlavě
Pokud i vy přemýšlíte, jak před blížícími se svátky zahnat ponurou atmosféru ve vlastní peněžence, a na hlavě vám roste bujná kštice, kterou jste ochotni obětovat, máte vyhráno. Byznys s vlasy je totiž stále výnosnější. Ceny se v porovnání s těmi před pěti lety až zdvojnásobily a zájem narůstá. Za půlmetrový cop aktuálně dostanete přes sedm tisíc korun, přijdete-li s ještě delšími vlasy, odměna bude vyšší. "Ceny trvale rostou," podotýká spolumajitel kadeřnického salonu na pražských Vinohradech Petr Štál.
Nejvíce dostanete za blond vlasy, zájem je také o další odstíny. Cena se stanovuje podle barvy, délky, kvality a váhy vlasů. V salonu Petra Štála vykoupí denně vlasy až od deseti klientů, ti ze vzdálenějších míst je dokonce posílají poštou.
Mezi nejžádanější patří prameny v délce přibližně 30-50 cm, dostat za ně můžete více než sedm tisíc korun. Kadeřnické salony vykupují vlasy pro výrobu příčesků nebo prodlužování vlasů, využívají je také pro paruky u onkologicky nemocných pacientů. České kštice jsou prý hitem i v zahraničí. Běžně se vyvážejí do sousedních zemí a západní Evropy, parádu dělají i v exotičtějších destinacích. "Klienty máme i v Austrálii, Spojených státech nebo v Karibiku," prozrazuje Štál.
Vlasy jsou zároveň jedinou tělesnou součástí, kterou lze legálně prodat. U ostatních částí těla jde o dárcovství, které je ze zákona bezplatné. Bez odměny však ve většině případů nezůstanete. Je totiž vyplácena jako finanční kompenzace za ušlý zisk a další náklady spojené s darováním. A může se vyšplhat až do desetitisícových částek.
Televize za plazmu
Hned po prodeji vlasů nabízí nejsnazší přivýdělek darování krevní plazmy, v některých transfuzních centrech dostanete za jeden odběr až 460 korun. Nejedná se o žádný složitý proces, první darování zabere i se vstupní prohlídkou zhruba hodinu a půl. Odběrů je možné za rok podstoupit celkem 33. Suma sumárum si tak dárce může přijít na něco přes 15 tisíc korun. To mnohé váhavce přesvědčí.
"Část těch, kdo poskytují plazmu za finanční odměnu, by jistě byla jinak ochotna darovat krev či plazmu bezplatně," myslí si prezident Českého červeného kříže Marek Jukl. Potvrzuje, že finanční kompenzace jsou pro lidi lákavé, ale zároveň způsobují úbytek dobrovolných dárců. Podle údajů Českého červeného kříže poklesl počet těch, kdo dobrovolně darují krev, za posledních pět let ze zhruba 300 tisíc na 275 tisíc. To je asi o 150 tisíc menší číslo, než doporučuje Světová zdravotnická organizace. "Pokud by pokles stávajícím tempem pokračoval, může se u nás zásobování transfuzními přípravky výhledově opravdu dostat do potíží," varuje Jukl.
*Jaké benefity nabízejí transfuzní centra?
*Kolik dostanete za darování spermií nebo vajíček?
*Je v Česku dostatek vhodných dárců orgánů?
*Jak si čeští muži tajně přivydělávají?
*Proč žijí někteří dárci déle?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.