Ohrožení
Do Česka se vrací černý kašel. Zabil kojence
30.05.2017 06:00 Původní zpráva
Loni v Česku onemocnělo dávivým nebo také černým kašlem 627 lidí. Ještě počátkem devadesátých let byla tato choroba považována téměř za vymýcenou. Mezi sedmdesátými lety a rokem 1992 jí onemocnělo pouhých pět až 48 lidí ročně.
Nárůst byl ale znát i ve srovnání s předchozím rokem 2015. Tehdy bylo registrováno 585 nemocných. Po mírném poklesu z rekordního roku 2014 tak začalo nemocných opět přibývat. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotnický ústav (SZÚ).
"Dívka ve věku dvou měsíců zemřela na kardiální selhání v důsledku plicní hypertenze," popsal ústav nejděsivější loňský případ. Nejvíce nemocných lékaři evidovali mezi šestnáctiletými a sedmnáctiletými teenagery a dětmi do jednoho roku věku. "Skupina nemocných ve věku 0-19 let tvořila téměř 41 procent všech hlášených případů," konstatuje se ve zprávě.
Jde přitom pouze o ty osoby, které vyhledají lékařské ošetření. Případů je nejspíše mnohem více. "Podhlášenost černého kašle je celosvětovým problémem; odborné studie odhadují, že pouze jedno až 36 procent případů černého kašle se skutečně objeví ve statistikách a že 12 až 32 procent adolescentů a dospělých s dlouhotrvajícím kašlem má černý kašel," konstatuje lékařka Kateřina Fabiánová, která na statistikách SZÚ spolupracuje.
Důvodů, proč nemocných přibývá, je podle ní několik. Jednak je to tím, že mnoho lidí bylo proti nemoci očkováno před dlouhou dobou, a vakcína tak už nefunguje. Dalším důvodem je nižší účinnost v současnosti používaných acelulárních pertusových vakcín a to, že se nemoc vyvíjí a mutuje.
Neléčená nemoc může způsobit i smrt, a to především u dětí do jednoho roku. S přibývajícím věkem se možnost komplikací snižuje. Nejčastější komplikací je bronchopneumonie, tedy zánětlivé onemocnění plic. To způsobí až 54 procent úmrtí. U kojenců také dochází k postižení nervového systému. Po těžkém nebo komplikovaném průběhu mohou někdy zůstat trvalé změny, jako je například slepota, hluchota, mentální retardace, a to pravděpodobně důsledkem mozkové anoxie a lokálních hemoragií, říká Fabiánová.
"Mezi komplikace u adolescentů a dospělých s pertusí patří zejména nechutenství, zvracení, poruchy spánku, inkontinence moči při záchvatech kašle, záchvatovitý kašel, apnoe, pneumonie, ruptury mezižeberních svalů a vzácně i fraktury žeber," dodává a varuje, že lidé s neléčeným černým kašlem jsou zdrojem nemoci pro své okolí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.