Domácí rodičky neuspěly. Pediatra zaplatí ze svého, navíc je bude moci odmítnout

Domácí
13. 3. 2012 11:13
Komise ministerstva zdravotnictví trvá na tom, aby novorozenci zůstávali v porodnici tři dny po porodu.
Komise ministerstva zdravotnictví trvá na tom, aby novorozenci zůstávali v porodnici tři dny po porodu.

Stejnou péči pro děti narozené doma i v porodnici chtěly prosadit domácí rodičky a ženy odcházející z porodnic na revers. Nepochodily. Lékaři prý nejsou schopni zajistit stejnou péči v nemocnici jako v ambulanci. A tak bude nadále platit, že pediatři budou přijímat děti do péče nejdříve čtvrtý den po porodu. A případná dřívější vyšetření uhradí rodiče ze svého.

Už několik let platí v Česku pokyn ministerstva zdravotnictví, že se novorozenci propouštějí do domácí péče 72 hodin po porodu. Než je v ambulanci zaregistruje dětský praktik, pediatr, sledují jejich zdravotní stav neonatologové v porodnicích.

Matky, které se rozhodnou odejít z porodnice dříve nebo rodit doma, si stěžovaly, že pediatři nechtějí jejich ratolesti dříve než po třídenní lhůtě přijmout do péče právě s odkazem na ministerský pokyn. Změnou přístupu se proto zabývala komise pro péči o děti a dorost při ministerstvu. Výsledek, ke kterému došla, však nespokojené rodiče nepotěší - 72hodinový limit bude platit i nadále.

"Při případném zkrácení doby pobytu v porodnici, které by muselo být spojeno se systémovým zajištěním zdravotní péče o tyto novorozence v terénu, by bylo možné očekávat nárůst zdravotních komplikací, včetně nejzávažnějších, ohrožujících zdraví a život dítěte, zvýšení počtu rehospitalizací, snížení včasného záchytu vrozených vývojových vad, pokles kojených dětí a tak dále," vysvětlil trvání na třídenní hospitalizaci mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Komise odkazuje na studie a zkušenosti se zahraničí, kdy například Norsko zjistilo, že v důsledku zkrácení pobytu v porodnici z 3,5 na 2,7 dne se zvýšil počet novorozenců, kteří se museli po pár dnech do nemocnice vrátit kvůli dehydrataci. Ve Spojených státech dokonce prodloužení hospitalizace po porodu z jednoho na dva dny odhlasoval tamní Kongres.

Pokyn nic neznamená

"To je účelové tvrzení," nelíbí se právničce z Ligy lidských práv Zuzaně Candigliotě, která domácí rodičky zastupuje. "Kongres prosadil právo rodičky zůstat v nemocnici déle a mít to hrazeno ze zdravotního pojištění, ale rozhodně nezpochybnil její právo odejít dříve." Metodický pokyn podle ní stejně nebude soud v případě sporů s lékaři vůbec zajímat. Není totiž právně závazný. Lékaři by prý naopak odmítnutím péče dítěti mladšímu 72 hodin porušili vyhlášku, která jim ukládá ošetřit každého dětského pacienta vyžadujícího lékařskou pomoc.

Jenže podle předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hany Cabrnochové se vyhláška vztahuje jen na akutní, neodkladnou pomoc. A tou registrace dítěte u praktického lékaře není. Cabrnochová na ministerstvu prosadila, aby byl metodický pokyn doplněn o doporučení, jak mají lékaři postupovat v mimořádných případech, tedy právě u dětí narozených doma či propuštěných z porodnic na revers.

Doporučení bude obsahovat výčet dokumentů, které by si měli lékaři nechat předem podepsat, tedy např. informovaný souhlas, který rodiče poučí o nižší úrovni domácí péče v porovnání s pobytem v porodnici. Informovaný souhlas by měl sloužit i jako ochrana lékaře při případných soudních sporech. Dále bude pokyn uvádět výčet lékařských prohlídek, které nebude hradit pojišťovna, ale půjdou na vrub rodiče.

Prohlídky z vlastní kapsy

Kolik si tedy rodič připlatí? "Přesnou představu ještě nemáme, ale jeden kontakt se pohybuje v řádu stovek korun," tvrdí Cabrnochová. "Záležet bude na režijních nákladech ordinace, jestli půjde o kontakt v ordinaci, nebo u dítěte doma, jestli bude ošetřující lékař disponovat veškerým potřebným vybavením, nebo bude muset dítě poslat na specializované pracoviště," vysvětluje výpočet konečné ceny lékařka.

Právnička Candigliota ale poukazuje na to, že v západních zemích není péče o děti v terénu problém a je běžnou součástí zdravotního pojištění.

Návrh na staronové znění metodického pokynu ještě dostanou k připomínkování odborné lékařské společnosti a nakonec ho bude schvalovat ministr. "Přestože je metodický pokyn nezávaznou právní normou a má charakter doporučení, v rámci resortu zdravotnictví plní funkci 'lege artis' postupu," upozorňuje ministerstvo lékaře i pacienty, kteří by se rozhodli pokyn ignorovat.

Candigliota už dříve pro on-line deník TÝDEN.CZ uvedla, že svým klientům doporučí, aby lékaře, kteří odmítnou ošetřit jejich čerstvé novorozence, žalovali. V dubnu totiž vstoupí v platnost zákon o veřejných službách, který vůči lékařům a zdravotnickým zařízením zavádí množství sankcí.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ