České zdravotnictví může být ve skvělé kondici i bez miliard korun navíc, myslí si oslovení odborníci. Stačí, aby se lékaři zaměřili na prevenci. Jenomže ta téměř chybí. A jak lze vyčíst z předvolebních programů jednotlivých politických stran, dlouho tomu tak i zůstane. Na prevenci myslí jen tři malé partaje - lidovci, zelení a TOP 09.
Kdo bude po volbách sestavovat vládu, převezme zdravotnictví s velkým deficitem. Už loni byl rozdíl mezi příjmy a výdaji pojišťoven deset miliard a propad se zvyšuje. Strany ale účinné recepty na stabilizaci zdravotnictví nenabízejí. Řešení je přitom podle řady expertů jednoduché: stačí dbát na obyčejnou prevenci a peněz bude náhle dost.
Občanské sdružení České zdravotnické fórum oslovilo před časem pětapadesát zdravotníků, ekonomů, analytiků a sociologů s jednou prosbou: prostudujte si programy jednotlivých politických stran a zhodnoťte jejich část pro zdravotnictví. Výsledek? "Programy jsou plytké a postrádají jasné vize," shrnuje názor většiny hodnotitelů vedoucí projektu Michael Vích.
ČTĚTE DÁLE: Rakovina prostaty ročně zabije 1400 českých mužů
Prevence je "zadarmo". Víte, kdy na ni máte nárok?
Na rakovinu tlustého střeva umírají tisíce Čechů zbytečně
"Pročítal jsem programy stran s velkým zájmem a musím říct: všude chybí základ všeho, tedy prevence. Nemám na mysli takzvané screeningy, které odhalují choroby v jejich včasné fázi. Myslím skutečné předcházení onemocnění," vytýká lékař a viceprezident Svazu pacientů Karel Erben.
Strany by se měly podle expertů zaměřit na zdravý životní styl. Měly by potlačovat kouření, zvýhodňovat sportovce a podporovat ty vědecké poznatky, které brzdí rozvoji civilizačních chorob.
"Největší krajíc z peněz na zdravotnictví přece ukrojí léčení infarktů, mozkových příhod, rakoviny, Alzheimerovy choroby a cukrovky. Výskyt těchto nemocí se v posledních padesáti letech zvyšuje," vysvětluje Erben. Léčba přitom stojí miliardy korun.
"Zdravotní péče není jen lékařská péče. Zásadně postrádám prevenci," přidala se i známá porodní asistentka Ivana Königsmarková.
PSALI JSME: Ryby, ořechy a olivový olej: zbraně proti "Alzheimerovi"
Jak přežít rakovinu
Evropská unie už přitom prevenci podporuje. A to výrazně. Podle statistik Evropské kardiologické společnosti (ESC) a European Heart Network (EHN) totiž zemře na starém kontinentu na infarkt každý šestý muž a každá sedmá žena. Mozková mrtvice utne život každého jedenáctého muže a jedné z osmi žen. Rakovinou onemocní každý třetí obyvatel, podlehne jí každý čtvrtý.
Jak hodnotili experti programy politických stran? |
ODS Původně liberální program doznal změny směřující k sociálně-demokratickému modelu. Pravděpodobně proto, aby byl přitažlivější pro voliče. STRANA ZELENÝCH Podrobně se věnuje přínosům posílení role pacienta, zavedení standardů péče s možností připojištění nadstandardních služeb a digitalizace zdravotnictví. Dle expertů se jedná o jediný program, který v širších souvislostech zdůrazňuje výchovu občanů k odpovědnosti. TOP 09 Přes vcelku pozitivní hodnocení považují experti program za příliš tvrdý, vymykající se evropskému standardu poskytování zdravotní péče na principu solidarity. ČSSD Systémově neřeší problémy se stárnutím populace, do kterých se zdravotnictví dostává. Program fakticky jen "recykluje" předvolební hesla úspěšně použitá v minulosti. KSČM Program znamená návrat k socialismu.
(Zdroj: České zdravotnické fórum) |
"Země, které vykazují největší riziko, by měly přijmout urgentní opatření ke snížení vzniku těchto onemocnění. Předčasným úmrtím lze velmi dobře předcházet. Lidé každý den riskují jen tím, že kouří nebo jí nezdravě," upozornil člen kardiologické skupiny Georgs Andrejevs. Pokud státy politiku nezmění, stane se jejich zdravotní systém brzy neudržitelný. Přitom zbytečně.
Dokládají to tato čísla: EHN spočítala, že léčba infarktů spolyká ročně na 192 miliard eur. To je 371 euro na obyvatele. Zhruba 57 procent putuje do nemocnic a ambulancí, čtvrtinou se pokryjí ztráty, které způsobuje pracovní neschopnost pacienta. Zbytek peněz potřebují na péči o nemocné jejich příbuzní. Všechny tyto miliardy by mohly sloužit třeba k přestavbě nemocnic nebo jít na odměny pro věčně nespokojené lékaře.
Z českých politických stran ale myslí na primární prevenci jen tři strany: lidovci, zelení a částečně TOP 09. Lidovci plánují chránit nekuřáky a zapojit Česko ještě aktivněji do preventivního evropského programu Zdraví 21. Zelení usilují o čisté potraviny, vodu i vzduch, díky nimž se zlepší také zdravotní stav obyvatel. Chtějí bojovat proti drogám. Strana TOP 09 se omezuje na jednu větu: "Budeme zvýhodňovat pacienty, kteří dbají na prevenci."
Foto: ČTK, archiv Týdne