Ministr zdravotnictví Leoš Heger plánuje novinku: z lékárny už si neodnesete celou krabičku léků, místo ní vám dají pytlík s třeba šesti růžovými potahovanými tabletami. Takzvanou generickou preskripci - tedy předepisování účinné látky místo konkrétního léku - chce prosadit ještě letos.
Doposud si lidé od lékaře odnášeli recept na konkrétní lék. V lékárně pak dostali jeho celou krabičku. Zanedlouho může být všechno jinak. Ministerstvo zdravotnictví se vrací k nápadu, který ještě za Tomáše Julínka prosazoval vládní expertní tým NERV: chce zavést takzvanou "generickou preskripci".
To v praxi znamená, že už by lékař pacientovi nepředepisoval konkrétní lék, ale jen účinnou látku, kterou obsahuje. Připsal by také, kolik látky má pacient využívat a jakou formou - zda polykat tablety, nebo třeba pít sirup.
Jakmile by pacient vstoupil s receptem do lékárny, lékárník by mu musel vydat takový medikament, který odpovídá popisu na receptu. Musel by to ovšem být přípravek, který je ve skupině podobných léků nejlevnější. To by nutilo výrobce nabízet léky za co nejnižší cenu.
Pár pilulek do pytlíku
Lékárník by navíc pacientovi odměřil jen takovou dávku, jakou určil lékař. Tedy ne celé balení, ale například šest tablet. O tom, jaké pilulky pacient nakonec obdrží, by tedy rozhodoval lékárník.
„Chceme tuto možnost otevřít v zákoně. Generická proskripce bude povinná. Pro začátek vybereme asi dvacet procent léků, které by byly vhodné, potom by se skupina rozšiřovala," řekl ministr Heger. Podobný model předepisování léků zvažuje i Slovensko.
„Zamezilo by se zbytečnému plýtvání za léky, které se nikdy nevyužívají. Současně by se vydávaly levnější léky. Mně takhle odměřovali léky v zahraničí několik let a přežil jsem to," vychvaluje nový model Miroslav Zámečník z NERV.
Lidé podle něho často dostávají příliš velká balení léků, která nikdy nespotřebují. Pilulky pak zbytečně skladují doma nebo je rovnou vyhazují. Zpět do lékárny je odnese jen málokdo. "Typickým příkladem jsou třeba léky pro těhotné ženy, které se prodávají v obrovských baleních po padesáti tabletkách. Ženy je ale potřebují jen týden před porodem," řekl.
Podle odhadů ministerstva by se generickou preskripcí ušetřilo kolem tří až pěti miliard korun.
Lékaři nesouhlasí: Kdo ponese odpovědnost?
Řada odborníků ale nápad kritizuje. Nebude podle nich jisté, kdo ponese odpovědnost za případné chyby v užívání.
"Nic pozitivního to nepřinese, jenom se zkomplikuje předepisování léků. A pacienti-chronici budou zmateni neustálou změnou názvu a vzhledu jejich dlouhodobě užívaného léku," vyjádřil se v anketě časopisu Medical Tribune předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie Vít Petrů. Například lidé se sennou rýmou si podle něho mohou odnést na recept se stejnou účinnou látkou cetirizin pokaždé jiný lék - jednou Zodac, podruhé třeba Apo-Cetirizin.
Další lékaři namítají, že nebudou chtít nést odpovědnost za léčbu, kterou nemohou stoprocentně kontrolovat. "Zásadně bych nesouhlasila s tím, aby předepisující lékař nevěděl, jaký firemní preparát nemocný obdrží," uvedla v anketě předsedkyně Českého institutu metabolického syndromu Hana Rosolová. Každý pacient podle ní může snášet různé léky odlišně. Pilulky totiž sice mají stejnou účinnou látku, ale mohou obsahovat jiné látky podpůrné.
Omyl ministerstva?
Farmakoekonom Jindřich Graf navíc upozorňuje: takzvanou generickou preskripcí české zdravotnictví mnoho neušetří. Musel by se nejprve změnit způsob, jakým se určuje úhrada léku - tedy to, co pacientovi z ceny léku zaplatí pojišťovna. "Už více než patnáct let tady platí pravidlo, podle kterého se úhrada pojišťovny nevztahuje na konkrétní lék, ale na určené množství účinné látky," popisuje Graf.
Je proto podle něj jedno, jestli lékař napíše na recept paralen, nebo panadol. Pojišťovna v obou případech zaplatí jen tři gramy paracetamolu - tedy účinné látky, kterou oba léky shodně obsahují. Rozdílné jsou jen doplatky.
"Systém generické preskripce v některých zemích EU existuje a má dokonce i velký ekonomický význam. Jde však o země, které nemají systém stanovení úhrady dle účinné látky jako my, ale mají úhrady stanoveny procentem z ceny léku," připomíná Graf.
Jak je to dnes:
Generická substituce Co chce ministerstvo:
Generická preskripce