Ministerstvo zdravotnictví přichází s dobrou zprávou pro všechny nemocné, kteří se upínají k přijetí zákona o léčivech, jenž umožní kupovat si konopí na předpis v lékárnách. Ačkoliv první indicie ukazovaly na to, že léčba bude pro většinu nemocných cenově nedostupná, teď to vypadá, že ji snad v budoucnosti začnou pojišťovny částečně hradit.
Cílem zákona, který mají poslanci v prosinci projednat v závěrečném čtení, je umožnit pacientům využívat k léčbě konopí. Špatná zpráva je, že si ho nemocní nebudou moci sami doma pěstovat, pouze si ho budou moci na předpis zakoupit v lékárně. "Léčba by měla být pod dohledem odborníka. Ministerstvo nepodporuje nekoordinovanou neřízenou samoléčbu s možnými negativními účinky," zdůvodňuje to náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. Předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví a kritik normy Boris Šťastný (ODS) tvrdí, že konopí tak bude pro drtivou většinu pacientů nedostupné - v lékárnách by za ně měsíčně nechali i dvacet tisíc korun. "S takovou částkou nepočítáme. Podle farmakoekonomů by se měsíčně ta částka mohla pohybovat kolem 900 až 1200 korun. Samozřejmě to jsou předběžná čísla. Ale pokud neznáme počet pacientů, tak je to věštění z koule," namítá Plíšek. Cenu bude prý stát usměrňovat.
Ačkoliv dosud se hovořilo o tom, že ministerstvo nepočítá s tím, že by konopí hradily pojišťovny, Plíšek se domnívá, že k tomu stejně po nějaké době od účinnosti zákona dojde.
"Je zcela možné, že domácí výrobci i zdravotní pojišťovny navrhnou zařadit konopný přípravek do systému úhrad. Ta cesta je otevřená. Určitě dojdeme časem k zastropování měsíční částky za konopí. Ale to budeme vědět, až se to uvede do praxe," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Bylinu by mohly pojišťovny začít hradit poté, co se na českém trhu osvědčí a zjistí se, kolik ji užívá pacientů. "Já myslím, že až tu bude roční zkušenost, tak se klasickým systémem dostane léčivo do systému úhrad. Minimálně u vybraných preparátů z konopí k tomu dojde," uvedl. S jeho názorem nesouhlasí poslanec Šťastný. "V té chvíli, upozorňuji, to bude systém veřejného zdravotního pojištění stát asi 1,6 miliardy korun. Je to děsivé. Nelíbí se mi, že se tu zakládá nová kategorie léčivého přípravku kvůli jedné účinné látce THC. Je to stejné, jako by stát chtěl pěstovat makovice, a zřídil k tomu státní agenturu, aby se lidé dostali k opiu," komentoval návrh pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Kdo to bude pěstovat?
Pokud zákon schválí Senát a podepíše prezident, měl by nabýt účinnosti na jaře 2013. K předloze připojil zdravotnický výbor ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví komplexní pozměňovací návrh. Rok se bude podle normy konopí do českých lékáren dovážet ze zahraničí, především pak z Nizozemska. Asi na jaře 2014 by měl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vypsat výběrové řízení na tuzemské pěstitele, od kterých bude nově vzniklá agentura pod SÚKL konopí vykupovat. V té době by už ústav měl vědět, pro jaký počet pacientů bude konopí třeba. Rozsah zakázky tak prozatím nelze odhadovat.
Aby firmy mohly konopí pěstovat, musí ve dvoukolovém výběrovém řízení uspět. Kolik licencí SÚKL vydá, není dopředu jasné. Plíšek však zdůrazňuje, že to určitě nebude jen jedna. "Firma musí splnit podmínky pro nakládání s psychotropními látkami. Pak musí splnit ta kritéria správné pěstitelské praxe, bezpečnostní kritéria. To když splní, tak se bude moci zúčastnit," popisuje náměstek. Důležitým faktorem ve výběrovém řízení bude pravděpodobně cena. Původně s tímto kritériem zákon nepočítal, nový požadavek připojil až pozměňovací návrh poslanců a ministerstvo s nimi souhlasí.
Podle návrhu některých poslanců by pak tuzemské firmy mohly konopí vypěstované u nás vyvážet i za hranice. S tím však náměstek nesouhlasí. "Naším zájmem je směřovat konopí českým pacientům a neuvažovat o exportu. Nemáme ještě zmapovaný český trh, a už máme řešit otázku vývozu? Já bych se držel původního záměru," namítá Plíšek.
Normu kritizuje řada občanských sdružení, která podporují léčbu marihuanou, přestože zákon nezpřísňuje tresty za pěstování marihuany doma. "Nezasahujeme do trestního ani přestupkového zákona. Doma se může pěstovat pět rostlin. To je tolerované, není to zakázané," připomněl náměstek. Pěstování do pěti rostlin je však přestupek, za který se může zaplatit i mnohotisícová pokuta. "Tento mafiánský zákon je korupce právní, medicínská a národohospodářská a postaví nemocné občany do nejhorší právní situace od roku 1989, kdy je každý dealer marihuany chráněn přestupkem, ale nemocný člověk mnohdy potřebuje i více než kilogram léčivého konopí, což není žádná marihuana, a má jít na 10 let do vězení," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Dušan Dvořák ze sdružení Konopí je lék.
Konopí užívají pacienti například v Nizozemsku, Izraeli, ale i Kanadě. Nemocní pomocí marihuany potírají potíže zejména u Parkinsonovy choroby nebo roztroušené sklerózy. Bylina pomáhá i proti bolestem při rakovině či při nechutenství vyvolaném virem HIV. Mastička z konopí je údajně účinná proti lupénce, tzv. diabetické noze nebo na bolesti kloubů.
Jak je to ve světě? |
Kanada - pacient si může na základě licence pěstovat sám |
Švýcarsko - produkci zajišťují pěstitelé na základě vládního tendru |
Nizozemsko - produkci zajišťují pěstitelé na základě vládního tendru |
Španělsko - produkci zajišťují pěstitelské kluby |
Německo - farmaceutické produkty na předpis |