Speciální vyšetření očí, pohovor s psychologem nebo chůze před kamerou a její rozbor na počítači. I tak lékaři už několik týdnů zkoumají u desítek pacientů následky otravy jedovatým metanolem. Teď by na výzkum měli dostat i peníze. Slibuje je ministerstvo zdravotnictví.
Skupina zhruba 60 pacientů po otravě metanolem má do konce dubna projít rukama lékařů z Toxikologického informačního střediska Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Za dva roky znova a pak ještě dvakrát - po čtyřech a šesti letech. Cílem je zjistit, zda na nich jedovatý alkohol nezanechal skryté následky, i ukázat cestu doktorům, jak otravu metanolem účinně léčit.
Několikahodinové vyšetření jednoho pacienta stojí asi čtyři tisíce korun, a to bez odměn pro lékaře a sestry nebo peněz za zdravotnický materiál. "Všechno, co děláme nyní, děláme z dobré vůle," tvrdí vedoucí lékař toxikologického střediska Sergey Zakharov. Náklady na dopravu prý pomáhá hradit pražský IKEM, stravování pacientů zase 1. lékařská fakulta. Ministerstvo zdravotnictví teď slibuje, že výzkum podpoří dotací.
"Jsme domluvení. Pokud vše půjde, jak doufám, měli by peníze dostat už letos," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák. Rezort chce na metanolový výzkum poslat peníze z dotačního programu Národní akční plány a koncepce, ve kterém má pro letošek asi deset milionů. "Do tří týdnů vypíšeme druhou výzvu a okruh témat rozšíříme tak, aby se mohli přihlásit," dodal Polák.
Jenom dvě stě tisíc korun stojí třeba přístroj, který umí měřit v krvi přímo kyselinu mravenčí a který zatím lékařům chybí. "Celkem bychom ideálně pro další dva roky potřebovali částku kolem 400 až 450 tisíc," vypočítává Zakharov s tím, že v přepočtu na šest let by pak mohlo jít až o sumu kolem 800 tisíc korun. Přesnou žádost o dotaci však ještě hotovou nemá, čeká na vyhlášení podmínek.
Metanol dosud zabil v Česku přes čtyři desítky lidí. Zatím poslední případ otravy pochází z minulého pátku, a to přesto, že aféra vypukla už na začátku loňského září.