Klinika v Česku pokazila umělé oplodnění. Zaměnila embrya

Domácí
3. 1. 2017
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zřejmě kvůli lidské chybě došlo na jedné z klinik reprodukční medicíny k záměně při umělém oplodnění. Lékaři aplikovali rodičkám embrya s cizí DNA. Podle zákona nemají páry žádnou legální šanci získat do výchovy svoje biologické děti. Jako první na to upozornil server Blesk.cz.

"Záměna jako taková je potvrzena. Z toho, co jsme se dosud dozvěděli, vyplývá, že to nebyla systémová chyba, ale chyba jednotlivce," řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová.

Podle právničky Moniky Kořínkové mají páry mizivou šanci získat do péče svoje biologické dítě: "Matkou je ta žena, která dítě porodila, to je zákonem dané a soud nemůže rozhodovat v rozporu se zákonem. Navíc než by se kdokoli domohl nějakého rozhodnutí, bude dítě v cizí rodině žít několik měsíců, možná i let."

Rodiče by podle ní měli ale určitě nárok na finanční odškodnění. Za vyměněné děti soud vyměřil statisíce až milion korun, náhrada by podle Kořínkové v tomto případě mohla být až v řádech milionů.

Ministerstvo zdravotnictví nechce případ až do ukončení vyšetřování komentovat. "Do doby řádného vyšetření případu nebudeme věc komentovat. Počkáme s komentářem na relevantní údaje o tom, k čemu skutečně došlo a z jakého důvodu," napsala mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Je na poškozených párech, jak se k celé situaci postaví. Rodiče se mohou domluvit na vzájemném osvojení dětí, o tom by ale také musel rozhodnout soud. Jedním z možných řešení je i takzvaný utajený porod, který je v Česku možný od roku 2004. "Záleží na matkách, jestli si narozené dítě nechají, budou rodit anonymně nebo to dítě dají k dispozici druhé matce nebo někomu jinému," doplňuje právnička.

Podle psychologa Jana Kulhánka v každém případě páry projdou psychicky velmi náročným obdobím. "Šok se projevuje různě, u někoho velkými emocemi, někdo reaguje naopak tím, že zamrzne. Cítí prázdno, špatně vnímá okolí," popisuje s dovětkem, že emoce bývají silné především u žen. 

Z asistované reprodukce se podle kritiků stal v Česku výnosný byznys. Podniká v něm i fond Hartenberg, který spravuje peníze vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Oborem podle některých informací protečou ročně až čtyři miliardy korun. Náklady z veřejného zdravotního pojištění dosahují stovek milionů korun.

Ročně se v Česku narodí přes 5000 dětí s pomocí asistované reprodukce, v české populaci jich je již přes 100 tisíc. Další tisíce dětí počatých na českých klinikách žijí v zahraničí.

Autor: ČTK , -ber- Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné