Slušný plat jen díky přesčasům? Mýtus. Český lékař si podle experta Světové banky a bývalého funkcionáře Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřího Němce vydělá svých padesát tisíc za 9,5 hodin práce denně. Stížnosti, že musí operovat až 260 hodin za měsíc, aby se vůbec uživil, jsou podle něj nesmysl. Řekl to na semináři o financování zdravotnictví, která se konala v Senátu.
"Stačilo se podívat na data ze statistik a strávit trochu času počty," říká expert Světové banky Jiří Němec a pokračuje: "To, že je průměrná mzda lékařů vyšší jen díky přesčasům, je mýtus. Plat berou za 190 hodin práce za měsíc."
Pokud pracují déle, děje se to podle něj v rámci dalších úvazků. Ty jim zaměstnavatelé platí zvlášť. Důkaz? "Nesmírně narostly počty úvazků. Třeba v nemocnicích jich máme až o jednatřicet procent víc. V ambulancích o šestadvacet procent," nenechá se zaskočit expert na ekonomiku ve zdravotnictví Jiří Němec.
Nemocnice - méně lůžek, vyšší plat
Platy zdravotníků podle Němce spolykají až polovinu nákladů nemocnic, za posledních patnáct let se zvedly příjmy a zaměstnanost - tedy počet úvazků - o 69 procent. Ostatně podobně hovoří data Ústavu zdravotnických informací a statistiky: v roce 1989 podle nich pracovalo ve 161 nemocnicích 10 860 lékařů, o šest let později se jejich počet zvedl na 14 368 lékařů. Dnes české pacienty léčí ve 191 špitálech 18 853 doktorů.
Zatímco lékařů přibývá, lůžek, která mají na starosti, je méně. V roce sametové revoluce stálo za zdmi nemocnic 86 399 postelí, loni už to bylo jen 62 992, uvádí zpráva Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
"Pokud se podíváme na ambulantní péči, tak je to podobné," tvrdí Jiří Němec. Na tento typ péče jde podle něj kolem padesáti miliard korun ročně, což je čtvrtina všech peněz na zdravotnictví. Lékařů je více, ale pacientů ošetří daleko méně. Lidé se prý po zavedení regulačních poplatků ukáznili, počet návštěv klesl podle Ústavu zdravotnických informací oproti předchozímu roku o 17 procent.
Platy jako v Německu
Lékaři se za výdělky nemusejí stydět ani v celoevropském srovnání: dostávají prý stejně jako jejich kolegové v Německu – 1,9 násobku průměrné mzdy v zemi. "V absolutních číslech je to samozřejmě rozdíl, ale to platí pro výši platů obecně," podotýká Němec.
Další navyšování mezd zdravotníků, které by se dělo jen na základě politického rozhodnutí, proto podle něj jen zatíží zbytek populace.
Platy lékařů v loňském roce poskočily o 3,7 procenta. Podle čerstvých dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky je průměrná mzda českého lékaře 50 235 korun měsíčně. Zhruba polovinu z toho tvoří tarifní plat, jedenáct procent odměny, stejný díl osobní příplatek a deset procent práce přesčas.
Budou další protesty?
Další růst doktorům slibuje memorandum, na jehož znění se v zimě shodli odboráři s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Díky němu by si měli letos lékaři přilepšit o dalších pět až osm tisíc korun, příští rok by se měla mzda zvýšit o deset procent.
Mzdy jiných profesí v Česku naopak klesaly. Podle Českého statistického úřadu spadla průměrná mzda reálně o 1,2 procenta na 25 803 korun. Tato suma rovněž zahrnuje odměny, přesčasy a příplatky.
Mladí absolventi přesto z nemocnic mizejí a služebně starší lékaři zvažují další protesty. "Přestože v drtivé většině nemocnic došlo na jaře ke zvýšení platů v souladu s podepsaným memorandem, zůstává ohodnocení kvalifikované práce lékařů i ostatních zdravotníků tragické," nesouhlasí se statistikou šéf České lékařské komory Milan Kubek.
Lékaři jsou podle něj na přesčasové práci stále existenčně závislí, šéf rezortu Leoš Heger podmínky pro další růst nevytvořil. Dokud se výdělky doktorů nezvýší, a to na úroveň obvyklou ve vyspělých státech, zváží zdravotníci podle Kubka další protesty.
Lékaři ve fakultních nemocnicích Z celkového počtu 12 290 lékařů a zubních lékařů bylo zařazeno: - přes 57 % ve 14. platové třídě s průměrným měsíčním platem 57 892 korun a platovým tarifem 26 820 korun - asi 13,5 % lékařů ve 13. platové třídě s průměrným měsíčním platem 42 966 korun a platovým tarifem 23 396 korun - přes 23 % ve 12. platové třídě s průměrným měsíčním platem 33 615 korun a platovým tarifem 18 503 korun
Průměrná měsíční mzda lékařů a zubních lékařů (zaměstnanců) tady činila 49 223 korun
|