Svobodná volba lékaře končí. Alespoň pokud vejde v platnost zákon o zdravotnických službách, který připravilo ministerstvo zdravotnictví. Nová norma práva pacientů výrazně seškrtává: zvolit už si nebudou moci konkrétního zdravotníka, ale jen "poskytovatele" péče.
Zatímco doposud si lidé mohli jmenovitě vybrat, u koho se budou léčit, napříště jim zákon zaručuje pouze svobodnou volbu "poskytovatele“. A to je dost široký pojem, upozorňují odborníci.
Třeba podle Ondřeje Dostála, právníka Platformy zdravotních pojištěnců, si lidé nezvolí ani konkrétní špitál. Pod slovem "poskytovatel“ se totiž může skrýt kdokoliv - nejen nemocnice, ale i řetězec. "Může to být akciová společnost Krajská zdravotní nebo celý Agel,“ upozorňuje na příliš širokou možnost výkladu.
Společnost Krajská zdravotní přitom zastřešuje pět nemocnic na území Ústeckého kraje. Pod řetězec Agel spadá dokonce na třicet zdravotnických zařízení na Moravě i na Slovensku.
Jako před rokem 1989?
Podle kritiků se tak znovu otevírá prostor pro takzvanou řízenou péči. Tedy něco podobného, co v Česku fungovalo před rokem 1989. S jedním rozdílem: zatímco před revolucí rozhodoval o pacientech stát neboli příslušný okresní ústav národního zdraví (OÚNZ), nyní to budou soukromé řetězce. Ty určí, u koho se bude pacient nadále léčit.
"Současně je tu ještě jedno nebezpečí. Veškerá citlivá data o zdravotním stavu pacienta se mohou dostat bez jeho souhlasu do rukou prakticky komukoli. Stačí, aby se pohyboval uvnitř řetězce,“ dodává k tomu bývalý lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Zákon podle něj není hotový a měl by se přepsat.
Ministerstvo zdravotnictví ale na normu spěchá. Vládě ji chce předložit 8. června. "Do konce měsíce pak by pak zákon měla začít projednávat sněmovna," přiznal ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Šéf zdravotního výboru ve sněmovně Boris Šťastný ministra podporuje: "Slovo lékař stejně nemá právní subjektivitu. Tu mají pouze poskytovatelé zdravotních služeb. To, co je dnes chápáno jako zdravotnické zařízení, se prostě bude napříště rovnat poskytovateli služeb,“ říká a dodává: "Výběr konkrétního lékaře je stejně fikce. Nefunguje to. Ani dnes nemůžete přijít do nemocnice a chtít, aby vás operoval zrovna profesor Pirk.“
Co dnes říká Zákon o péči o zdraví lidu? |
- Všem občanům se umožňuje volba lékaře, klinického psychologa a zdravotnického zařízení. - Možnost volby se netýká závodní preventivní péče, neboť tu zajišťuje zaměstnavatel. Nevztahuje se ani na osoby ve výkonu trestu. Vybrat si nemohou ani vojáci v činné službě a žáci vojenských škol - jsou ošetřováni v příslušných vojenských zdravotnických zařízeních. - Volba lékaře je omezena i v případě, kdy vypukne epidemie a některé zdravotnické zařízení je označeno jako příslušný orgán ochrany veřejného zdraví. Pacient je automaticky ošetřen právě tam. - Současnou normu má nahradit nový zákon o zdravotních službách. |