Konopí pro léčebné účely se začne do České republiky dovážet nejdříve v průběhu září. Na pulty lékáren by se pak mohlo dostat zhruba o měsíc později. Pacienti, kteří na lék čekají už od dubna, kdy zákon o léčebném konopí začal platit, však přesto možná mají smůlu. Šéf České lékařské komory Milan Kubek on-line deníku TÝDEN.CZ totiž řekl, že se nedomnívá, že lék budou doktoři svým pacientům předepisovat. Nemají s ním totiž zkušenost.
Náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek on-line deníku TÝDEN.CZ prozradil, že na ministerstvu právě leží pět žádostí o povolení k zacházení s omamnými a psychotropními látkami ve spojitosti s konopím. Z těchto pěti firem jsou dvě, které žádají o licenci na dovoz konopí. "Řízení stále běží. Firmy potřebují získat povolení k distribuci marihuany," objasnil stav věci Plíšek. Které firmy o dovoz žádají, ministerstvo neprozradí. Správní řízení totiž není veřejné. Skončit by však mělo v srpnu.
Zhruba ve stejné době by pak mělo ministerstvo zdravotnictví dokončit prováděcí vyhlášku, která zpřesňuje diagnózy pacientů, jimž by se léčivo mohlo předepisovat. Platit by měla od 1. září. "To znamená, že po prvním září, až nějaká firma ve správním řízení obdrží dovozní povolení a bude platit vyhláška, bude vytvořeno právní legislativní prostředí k tomu, aby se od září dál mohlo konopí dovážet," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ Plíšek.
Zatím se uvažuje o tom, že by se bylina dovážela z Nizozemska. V dubnu příštího roku by se pak měl odstartovat proces směřující k pěstování konopí i v tuzemsku. "Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se připravuje na roli, kterou bude mít od příštího roku. Po prvním dubnu bude moci vyhlásit výběrové řízení na udělení licencí českým firmám pro pěstování konopí na českém území. Vedle toho musí SÚKL vydat metodický pokyn pro správnou pěstitelskou praxi," dodal Plíšek.
Problém? Lékaři
Nakonec však stejně o osudu konopí na českém trhu rozhodnou především lékaři. "Je otázka, jestli budou lékaři ochotni pacientům to konopí předepisovat," vysvětlil Plíšek. A jeho obavy nejsou liché. Ke konopí jako léčivu se totiž čeští lékaři stavějí i přes důkazy o jeho pozitivních účincích pro nemocné kriticky.
"Konopí je marginální záležitost. Není to kauzální léčba. Je to jen léčba, která může ulevit velice úzké skupině pacientů. Není to nic zásadního," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Kubek. O osud konopí v ČR se proto prý Česká lékařská komora nezajímá. "Většině pacientů a lékařů konopí nechybí," myslí si Kubek.
Je prý otázka, zda budou doktoři nemocným toto léčivo předepisovat. "Záleží na tom konkrétním lékaři, jestli věří, že to může pomoci. Drtivá většina lékařů s konopím žádné zkušenosti nemá, takže to asi předepisovat nebudou. Když jste zvyklí léčit bez toho... Navíc ty preparáty budou drahé," dodal Kubek. Podle odhadů se gram konopí dostane v lékárně za 200 korun. Diskuzi nad otázkou, zda by nebylo nejlepší umožnit vybrané skupině pacientů pěstovat si rostlinu sami, však šéf lékařů odmítá. "Nemůžete si doma pěstovat léky. Antibiotika si také nepěstujete doma. Jestli se tváříme, že konopí je lék, pak musí podléhat pravidlům stejně jako léky," řekl Kubek on-line deníku TÝDEN.CZ.
Svaz pacientů: Jde jen o obchod!
Svaz pacientů nesleduje složitou cestu konopí k nemocným s nadšením. "Oni tu věc neřeší z hlediska pacientů, ale z hlediska případných dodavatelů. Proto nebude preparát za přijatelnou cenu. Navíc, než se to všechno zařídí, tak to dlouho trvá. Samozřejmě, že to nevidíme rádi. Oni neřeší problémy člověka, vidí jen obchodní stránku věci," komentoval situaci pro on-line deník TÝDEN.CZ viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek.
Svaz kontinuálně prosazuje, aby si nemocní mohli rostlinu sami pěstovat a vyhnout se tak vysokým nákladům za léčbu. "Nelegální činnost a obchodování s marihuanou se zákonem nepotlačí. Jen vzniknou potíže těm lidem, kteří to potřebují pro sebe. Bohužel, naše síla není taková, abychom mohli své stanovisko prosadit," dodal Mrázek.
Užívání lékařské marihuany má pomoci především nemocným trpícím roztroušenou sklerózou, rakovinou či AIDS. Účinky konopí chtějí využívat také pacienti trpící bolestmi. V zahraničí se právě rozvíjí výzkum účinků lékařské marihuany na příznaky Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby. Podle ministerstva zdravotnictví by lék měli předepisovat hlavně onkologové, neurologové a psychiatři.