Kostlivci na vinohradské patologii. Co objevili auditoři

Domácí
24. 2. 2015 06:01
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Když jde o peníze, musí jít zákon stranou. V případě veřejných zakázek tak postupuje pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, jak odhalil audit ministerstva zdravotnictví. Pod ředitelem Markem Zemanem se houpe křeslo.

Rekonstrukci pavilonu CH, ve kterém sídlí i Ústav patologie, sliboval ředitel pražské vinohradské nemocnice Marek Zeman dlouhé roky. Loni byla konečně dokončena, s čímž se Zeman hned pochlubil v nemocničním zpravodaji Vinohradské listy: "Na rekonstrukci jsme nedostali žádné speciální dotace. Byla hrazena z rozpočtu nemocnice. Ústav patologie touto rekonstrukcí dohnal úroveň, v jaké se nacházejí mnohá další pracoviště tohoto typu."

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman.Jenže když se na rekonstrukci patologie zaměřili auditoři ministerstva zdravotnictví, objevili hned několik "kostlivců".

Zdravotnické zařízení pod vedením Marka Zemana především porušilo zákon o veřejných zakázkách. V konečné auditní zprávě sledující hospodaření nemocnice za roky 2012 a 2013, kterou získal časopis TÝDEN, komise konstatuje, že se kvůli tomu obrací na antimonopolní úřad. A do kauzy se chystá zasáhnout i ministr Němeček.

Dražší, zato delší

Sama smlouva o opravě patologie připomínala trhací kalendář. Nemocnice na rekonstrukci vypsala veřejnou zakázku, v níž byly hlavními kritérii pro výběr vítězné firmy co nejnižší cena a co nejkratší doba opravy. Zakázku získala společnost Starkon Jihlava CZ. A začala se dít kouzla. Nemocnice podle protokolu auditorů upravovala parametry smlouvy během její platnosti, jak se to zrovna hodilo.

Ke změně došlo u obou hlavních kritérií. Dohodnutá, smluvně daná cena rekonstrukce se navyšovala prostřednictvím dodatků. Nakonec oprava nestála původně vysoutěžených osmnáct milionů korun, nýbrž o tři a půl milionu více. A doba oprav se proti původním deseti týdnům prodloužila téměř na trojnásobek: přesněji na 26 týdnů.

Ve výsledku tak firma opravovala pavilon za vyšší cenu a po delší dobu, než slibovali odmítnutí uchazeči, a veřejná soutěž tím prakticky ztratila smysl.

Čtěte TÝDEN."Je podstatné, zda taková změna parametrů mohla ovlivnit okruh firem, které se o zakázku ucházely. V tomto případě nepochybně mohla. Pokud se potvrdí závěry auditu, tak jde o závažné pochybení, kdy došlo k naprosté změně podmínek výběrového řízení," řekl TÝDNU expert na veřejné zakázky Radim Bureš z protikorupční organizace Transparency International. Totéž si myslí i auditoři. "Jde o zásah do parametru, který byl předmětem hodnocení a který vedl přímo k výběru nabídky jako nejvhodnější. Takový postup je v rozporu se zákonem," konstatují a své závěry postupují Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který může nemocnici vyměřit pokutu.

Celý článek čtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, které vyšlo v pondělí 23. února 2015.

Více se dozvíte v časopisu Týden.

Autor: Vladimír BarákFoto: ČTK , Krumphanzl Michal, Šimánek Vít

Další čtení

V Olomouci dnes začíná jarní etapa mezinárodní výstavy květin Flora

Domácí
24. 4. 2025

Tři pražské městské části žádají zavedení autobusové linky, která pojede tunely

Domácí
23. 4. 2025

Pražské planetárium otevře po dvouleté rekonstrukci 14. června

Domácí
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ