Lékař může předepsat až 30 gramů konopí. Pacienti: to je málo

Domácí
1. 5. 2013 06:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ministerstvo zdravotnictví dokončilo návrh vyhlášky k zákonu o léčebném konopí. Lékař podle ní bude moci předepsat na měsíc maximálně 30 gramů konopí pacientovi nad 19 let. Předseda občanského sdružení Legalizace.cz Robert Veverka, na kterého se nemocní často obracejí, říká, že taková dávka mnohým nestačí. Vyhlášku i samotný zákon pokládá za nesmysl opsaný z Nizozemska.

"Konkrétní množství konopí pro léčebné použití se bude vždy odvíjet od pacientovy diagnózy a je tedy na odborném zhodnocení předepisujícího lékaře, jaké množství předepíše. Stanovena je však maximální měsíční dávka pro jednoho pacienta, a to ve shodné výši, jako je doporučená měsíční dávka v Nizozemsku - 30 gramů," píše se ve vyhlášce, kterou on-line deníku TÝDEN.CZ poslal náměstek ministerstva Martin Plíšek. Limit zdůvodňuje rizikem ze zneužití konopí.

Návrh vyhlášky se Veverkovi, předsedovi sdružení Legalizace.cz, nelíbí. Ze zkušeností pacientů, kteří se na něj se svými poznatky z léčby konopím obracejí, totiž ví, že povolené množství nemusí stačit. "Pro někoho může být třicet gramů dost. Někdo si z pár gramů dokáže vyrobit mastičku na několik měsíců. Ale pak jsou diagnózy, které potřebují pro léčbu toho konopí mnohem, mnohem více. Někdo má svalové křeče a kouří pět, deset jointů denně. Třeba u roztroušené sklerózy ti lidé spotřebují pět gramů denně," namítá.

Pokládá za nesmysl měsíční dávku konopí pro pacienty takto limitovat. "Mělo by to být odstupňované podle diagnózy. Další věc, kterou v té vyhlášce nechápu, je ta věková hranice devatenáct let. Nemoc si nevybírá podle věku," podotkl Veverka. Zdůraznil, že například mastička vyrobená z konopí může proti bolesti pomoci i malému dítěti.

"Já mám pocit, že ministerstvo zdravotnictví prostě tu vyhlášku opsalo z Nizozemska," myslí si Veverka. Na vyhlášce vidí řadu chyb. Kromě limitované dávky a věku se mu nelíbí ani specifikování druhů konopí, které lze pro léčebné účely použít. Jde o tři druhy cannabis sativa s obsahem THC 12, 19 a 6 procent a cannabis indica s obsahem THC 14 procent. "To je holý nesmysl a je to napsané tak, aby to pasovalo na to konopí, které se dá sehnat v Holandsku," dodal Veverka.

Jako ještě závažnější problém pak ve vyhlášce vidí vyjmenování nemocí, pro jejichž léčbu může lékař konopí předepsat. Je to chronická neutišitelná bolest (například provázející onkologické onemocnění nebo degenerativní onemocnění pohybového systému, neuropatická bolest, systémové onemocnění pojiva a imunopatologické stavy), spasticita a s ní spojená bolest u roztroušené sklerózy nebo při poranění míchy, nauzea, zvracení, stimulace apetitu v souvislosti s léčbou onkologického onemocnění nebo s léčbou HIV a Tourettův syndrom. Pro tyto diagnózy může konopí jako lék předepsat zase jen vybraná skupina lékařů specializovaných na klinickou nebo radiační onkologii, neurologii, paliativní medicínu, revmatologii, léčbu bolesti, ortopedii, infekční lékařství, vnitřní lékařství a psychiatrii.

"My máme kampaň semínka seniorům. V podstatě pět let rozdáváme semínka léčebného konopí a podporujeme, aby si konopí lidé pěstovali sami. Dostáváme od nich zpětné reakce. Nejčastěji konopí používají na revmatické bolesti, alergie, lupénku, Crohnovu chorobu. To však ve vyhlášce chybí," poznamenal Veverka.

Dovozce stále chybí

Zákon, který legalizuje léčbu konopím, vstoupil v platnost 1. dubna letošního roku. Marihuanu si však pacienti na elektronický předpis v lékárnách stále nevyzvednou. V Česku se smí totiž pěstovat až od příštího roku a o licenci na dovoz cannabis z Nizozemska žádný distributor nepožádal. "Pakliže se na trh uvádí nový lék, vždy trvá několik měsíců, než se k pacientovi dostane. Těžko to budou distributoři dovážet, když nevědí, zda je po tom poptávka," míní náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek. Počet dovozců ministerstvo regulovat nebude, žádosti o licenci by však měl posuzovat Inspektorát omamných a psychotropních látek.

Veverka si však myslí, že o licenci žádná firma nepožádá, protože by se jí to nevyplatilo. "Jenom samotná nákupní cena toho konopí v Holandsku je vyšší, než je cena konopí na černém trhu v Čechách. Tuším, že v Nizozemsku se gram konopí prodává za 7,5 eura. Když k tomu dovozce připočítá marži a pak si k tomu ta lékárna připočítá svou vlastní marži, tak se dostanete na částku vysoko převažující 250 korun. Přičemž gram konopí na černém trhu v Česku koupíte za 150 korun. To znamená, že žádný soudný člověk by si to v lékárně nekoupil," uvedl.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ