Do konce roku má vzniknout návrh zákona, díky kterému by se mělo zpřístupnit konopí pro léčbu některých chorob. Kolik budou nové léky stát? A jak se pacienti před policií odliší od jiných uživatelů konopí? Na tyto i další otázky odpovídal v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ vedoucí pro vědu a výzkum Centra adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice Tomáš Zábranský, jenž je jedním z pracovníků společné vládní a parlamentní komise a zároveň členem petičního výboru petice Za zpřístupnění léčebného konopí, jež byla odstartována v polovině letošního srpna.
Jak se k léčbě prostřednictvím konopí staví lékaři? Budou ochotní konopí předepisovat?
Jedním z vážených členů pracovní skupiny je i pan profesor Blahoš (pozn. red.: prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc., předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně), který spolu s předsedou pracovní skupiny profesorem Zimou oslovil odborné lékařské společnosti s žádostí o seznam diagnóz z jejich oborů, indikovaných pro léčbu konopím, a o případné rozvedení postoje dané odborné společnosti k této léčbě. Odpověděli nám zástupci cca 15 odborností a většina z nich deklarovala připravenost se na léčbě podílet a zaslali i předběžný seznam indikací. Očividně jde tedy o lékařskou obcí vítaný a očekávaný krok, nikoliv o nějaký menšinový náhled několika z nás, kteří jsme spustili petici. Nyní je třeba se soustředit na to, aby nevyvanula politická vůle tuto věc dořešit ku prospěchu nemocných, jak se až překvapivě projevila po zveřejnění petice Za zpřístupnění léčebného konopí (www.lecebnekonopi.cz).
Mluví se o vzniku registru pacientů, kteří by užívali léčebné konopí. Co by pro člověka znamenala skutečnost, že by byl v takovém registru zapsaný?
O registru se mluví jako o jedné z možností od prvního setkání této pracovní skupiny. Je zde totiž problém, že my sice - doufejme - zlegalizujeme léčebné konopí, ale policie pak musí nějak umět odlišit pacienty od jiných uživatelů, když je zastaví třeba někde na ulici. Na jedné straně je tady zájem policie zabránit šíření drog, a na druhé snaha ochránit pacienty, která s tou první souzní. Pokud bych měl namalovat bizarní scénář, tak bez nějaké formy identifikace by se mohlo stát, že by policie čekala rovnou před lékárnou, kde by vycházející lidé neměli jak dokázat, že jsou pacienti a jimi držené konopí je léčebné - tedy legální. Pak by totiž policie měla povinnost jim ho zabavit a nemocní by byli bez léku.
Myslíte si, že díky registru se podobné situace stávat nebudou? Uvažujete i o jiném řešení?
Já osobně příznivcem speciálního nového registru nejsem a myslím, že i ostatní kolegové z pracovní skupiny se mnou začínají souhlasit. V první řadě totiž musíme hledat přijatelné řešení, které bude co nejméně nákladné a nebude zasahovat do osobních a pacientských práv. Uvažujeme proto také o zavedení elektronického receptu jako výhradní formy preskripce a o zřízení institutu kontaktní osoby u správce elektronického úložiště. Na tu by se policie po souhlasu osoby, u níž objevila konopí, mohla obrátit. Obratem by policie dostala informaci "ano/ne" - tedy zda se daný člověk léčí pomocí konopí a drží jej tedy legálně, nebo nikoliv. Policie by se tak nedozvěděla nic o diagnóze člověka, délce jeho léčby, dávkování ani žádné jiné osobní údaje a místo zakládání nových registrů či komplikované úpravy těch stávajících by se využil existující systém ku prospěchu všech zúčastněných.
Cena za léčebné konopí je však relativně vysoká. Nebojíte se, že právě to přiměje pacienty k tomu, že se obrátí spíš na černý trh než na lékárnu?
Cena je něco, co zohledňujeme v rámci naší práce. V současnosti je u nás registrován lék, který obsahuje pouze dvě látky z konopí, není však do Česka dovážen, a tak jsou pacienti odkázáni na individuální dovozy - a za poslední rok k takovému dovozu došlo jen jednou. Měsíční léčba tímto lékem by pacienta s roztroušenou sklerózou stála kolem padesáti tisíc korun, což je cena, na kterou obvykle lidé - a zejména pacienti v invalidním důchodu - prostě nedosáhnou. My se však snažíme, aby se konopí do lékáren dodávalo v rostlinné podobě, s tím, že bude státem zaručeno, že neobsahuje fosfáty, chemikálie či těžké kovy a že je i jinak zdravotně nezávadná a co do složení standardizovaná. Cena léku od holandského dovozce se v EU pohybuje mezi osmi až patnácti eury za gram, což je stejně nebo více než na černém trhu. Proto jednáme o plné nebo částečné úhradě léčebného konopí, jež by mohla zlepšit jeho dostupnost - a také jeho schopnost konkurovat konopí z černého trhu.
Jak myslíte, že zejména starší generace přijme léky z konopí?
Jeden z členů naší pracovní skupiny mi vyprávěl, že byl o víkendu na narozeninách své čtyřiaosmdesátileté tety. Její vrstevníci si během oslavy velmi živě vyprávěli o tom, na co konopí pomáhá, jak se z něho dá připravit poživatelný přípravek či jak se pěstuje. Takže si myslím, že přístup starší generace bude velmi pragmatický, protože konopí nabízí úlevu u závažných diagnóz, kde je každé zlepšení kvality života více než vítané a často kritické.
Kolika lidem to podle vašeho odhadu může pomoci?
To by bylo hádání z křišťálové koule. Jen částečně to lze odvodit z příkladu Izraele, kde podobný systém již funguje dlouho. Po zavedení se jednalo pouze o desítky pacientů, nyní tyto léky užívá na devět tisíc lidí a předpokládají navýšení na zhruba patnáct tisíc. Občanů Izraele je přitom asi sedm milionů. I u nás bude chvíli trvat, než se nový systém zaběhne a všichni zúčastnění si ho takříkajíc "ohmatají", ale léčebné konopí by mohlo během pár let v Česku přinášet úlevu řekněme počtu mezi patnácti a pětadvaceti tisíci nemocných.