Ministr: Úplatní lékaři? Těch slušných je většina

Domácí
11. 3. 2015 05:25
Průzkum agentury MÉDEA RESEARCH.
Průzkum agentury MÉDEA RESEARCH.

Stejně jako v ostatních profesích se může stát, že se objeví někdo, kdo na podobnou špinavost přistoupí, říká k úplatkům u lékařů ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Sám prý byl korumpován jen jednou - borůvkovým koláčem.

V roce 2007 ministerstvo zdravotnictví, tehdy ještě pod vedením Tomáše Julínka, hovořilo v souvislosti s nehospodárným systémem až o padesáti miliardách, které resortem protečou ilegálně. Platí stále taková suma?

Průzkum agentury MÉDEA RESEARCH.Ta částka mi už nepřipadá reálná. Uvědomme si, že hovoříme o době, která byla ekonomicky i vzhledem k síle koruny úplně odlišným obdobím a pan Julínek slovně házel desítkami miliard sem, desítkami tam. Spíše než reálný ekonomický odhad vidím snahu mého předchůdce zdůvodnit, proč je tu potřeba všechno zprivatizovat.

Anketa:

Dali jste někdy lékaři či lékařce úplatek?

Podle poslední studie Transparency International ročně skončí v kapsách lékařů nelegálně přes osm miliard korun. To už vám připadá odpovídající?

Odpovědnost mi nedovolí jen tak odhadnout jakékoli číslo, které není opřené o nějaká, byť jen základní fakta. Stejně jako v ostatních profesích se může stát, že se objeví někdo, kdo na podobnou špinavost přistoupí. Já jsem ale přesvědčen, ze slušných lékařů je absolutní většina.

V průzkumu agentury MÉDEA RESEARCH celá polovina dotázaných uvedla, že úplatkem je i pouhá lahev alkoholu. Co je úplatkem podle vás?

Co je úplatek, vcelku přesně stanoví zákon.

Takže konkrétnější nebudete?

U toho, co jsem řekl, bych zůstal.

Vzděláním jste lékař, několik let jste vedl nemocnici. Nabídl někdo úplatek přímo vám?

Osobně jsem byl nejvíc "korumpován" domácím borůvkovým koláčem, který mi ještě jako lékaři přinesla jedna babička za péči o jejího muže. Přiznám se, že to jsem neodmítl a malý kousek ochutnal. (úsměv)

Není žádné tajemství, že například porodníci se s koláčem nespokojí. Za porod chtějí i deset tisíc. Co jste již konkrétně udělal pro to, aby se úplatkům zamezilo?

Mohu garantovat, že každý případ, se kterým bych se setkal v pozici ministra, by byl důkladně prošetřen. Výrazně se nám ale také daří zamezit velké korupci ve zdravotnictví. Tedy předraženým zakázkám, kdy se nadsazují ceny například přístrojů a léků.

Co konkrétně jste učinili?

průzkum agentury MÉDEA RESEARCH .Šedé zóně určitě nebudou dělat dobře transparentní nákupy energií na burze, které realizujeme, a také právě zaváděné centralizované nákupy. Zmínil bych i zřízení přístrojové komise, která hlídá, aby drahá zdravotnická technika nebyla umisťována tam, kde by ji nebyli schopni využít. Tato komise už ušetřila odhadem dvě stě milionů korun. Podle mne je to velmi pěkný výsledek po zhruba osmi měsících činnosti.

Úplatky mohou lékaři brát i kvůli nízkým platům, na které si opakovaně stěžují. S tím přece můžete také něco dělat.

Ano, je pravda, že lékaři většinou zmiňují nízké platy ve srovnání se Západem. V dalších letech to chceme postupně dorovnávat.

Autor: Vladimír BarákFoto: Radek Cihla, MÉDEA RESEARCH

Další čtení

V Olomouci dnes začíná jarní etapa mezinárodní výstavy květin Flora

Domácí
24. 4. 2025

Tři pražské městské části žádají zavedení autobusové linky, která pojede tunely

Domácí
23. 4. 2025

Pražské planetárium otevře po dvouleté rekonstrukci 14. června

Domácí
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ