<span>Nemocnic bude méně.</span> Škrty postihnou hlavně malé špitály

Domácí
25. 5. 2010 09:30
Menších nemocnic bude méně.
Menších nemocnic bude méně.

Menších nemocnic bude méně.Nemocnice na každém rohu neznamená lepší péči, jen spolyká víc peněz, tvrdí pojišťovny. Počet špitálů se proto bude muset snížit. Politici souhlasí: Ať už dopadnou volby jakkoliv, bude se škrtat. Hlavně mezi menšími nemocnicemi.

Stačí dva roky a nebude na léčbu. Alespoň pokud se bude ve zdravotnictví pokračovat tak jak doposud, varuje šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Fridrich.

Pojišťovny se proto spojily a sepsaly svůj návrh reformy. Je třeba "definovat roli pacienta", stejně jako standardy a nadstandardy péče. Musí se zvýšit platby za státní pojištěnce - tedy děti, důchodce a nezaměstnané. Pojišťovny chtějí také pokutovat rizikové chování pacientů. Rády by pro sebe ukrojily i dvě procenta z daně z tabáku a alkoholu.

ČTĚTE DÁLE:  Experti: Stačí dbát na prevenci a peněz bude dost
                         Doplatky za léky se zvedly. Lidé musejí dát až třikrát víc
                         Lék na rakovinu prsu dostane méně žen. Chybou úřadů

Peníze nestačí, bude se muset omezovat péče, tvrdí pojišťovny.V textu se mezi čtrnácti nejpalčivějšími problémy, které trápí české zdravotnictví, ocitla i tato věta: "Zná to každý politik, který chce být znovu zvolen: nový CT přístroj se do městské nemocnice pořídit prostě musí. Přestože v nemocnici o dvacet kilometrů dál je taky a oba nemají šanci se uživit." Drahý přístroj na oddělení přitom lepší výsledek léčby nezaručí. Naopak odčerpá peníze na platy lékařů a sester.

Které nemocnice padnou?
To se zatím pacient nedozví

"Tato nehospodárnost by se měla odbourat," domnívá se Ladislav Fridrich. A není sám. Na škrtech se před volbami vzácně shodují politici všech oslovených stran a dokonce i nemocnice. Liší se jen představy o tom, koho by se mělo omezování týkat.

Například ředitel benešovské nemocnice Milíč Řepa by vynechal krajské nemocnice, které podle něj tvoří nezastupitelnou páteřní síť péče o pacienta. Zaměřil by se naopak na soukromníky. "Prozkoumal bych pracoviště, která musí svou existenci stále zdůvodňovat," přiblížil, kudy by se měly příští kroky pojišťoven a komunálních politiků ubírat.

Reportáž z Karlovarské nemocnice čtěte ZDE.

Nemocnice v Karlových Varech má dlouhodobě problémy.V Karlovarském kraji jdou ještě dál - omezovat se bude nemilosrdně a všude. Tedy i v krajských nemocnicích. Bez kterých oddělení se pacienti v kraji napříště obejdou, dostal za úkol naplánovat šéf tří tamních nemocnic Zdeněk Horák. "Určitá oddělení by měla být svým charakterem nosná v celém kraji, další budou opravdu zrušena," přiznává krajský radní pro oblast zdravotnictví Václav Larva (ČSSD). Které obory padnou, ale odkrýt nechce. Klíčem k výběru ale bude pravděpodobně "lukrativnost" oboru.

Ministerstvo zdravotnictví se prozatím do hádek v krajích plést nechce, v hledáčku má své nemocnice fakultní. "V současné době budujeme po celé republice síť pracovišť, která mají za úkol poskytovat superspecializovanou a drahou péči," vysvětluje mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň.

PSALI JSME:  Korupce sebere ročně zdravotnictví 27 miliard korun
                       Ministerstvo platí soukromou firmu. Na papírování

Také on ale podotýká, že by se skladba menších nemocnic v regionech měla změnit. "Nyní se každé zařízení snaží poskytovat všechny druhy péče, což není efektivní. Je třeba mít jasnou koncepci a menší nemocnice specializovat," dodává. Odpovědnost ale vždy ponesou hejtmani jednotlivých krajů.

Foto: Jan Schejbal, ČTK.

Autor: ver

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ