Téma TÝDNE
Nemocnice na pokraji kolapsu. Přes léto zavírají, chybějí lékaři
15.07.2017 06:00 Původní zpráva
Nedostatek lékařů a sester je čím dál vážnější. Nemocnice kvůli tomu přes léto podstatně omezují provoz. Mnozí pacienti musejí na důležité operace čekat i několik měsíců.
V českých nemocnicích podle některých odhadů akutně chybí až 1500 lékařů, podobně velký je i nedostatek zdravotních sester. A doplácejí na to pacienti. Dovolené donutily většinu zdravotnických zařízení omezit provoz, některá oddělení zavřou zcela. Příkladem je jedna z nemocnic Karlovarského kraje, která rozeslala praktickým lékařům varovný dopis. "Byli jsme nuceni z nedostatku personálu omezit lůžkovou kapacitu z šedesáti lůžek na čtyřicet. Zároveň vás prosím o shovívavost i k tomu, že někteří pacienti po propuštění budou vyžadovat více vaší pozornosti, protože budeme nuceni řešit opravdu jen akutní stavy a řadu vyšetření budeme odporučovat ambulantně," napsal tamní primář interního oddělení.
Podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka to rozhodně není ojedinělý krok. "Dopisy, kterými se ředitelé nemocnic nebo primáři obracejí na ambulantní lékaře, jsou někdy hodně úpěnlivé," říká. Jejich vyzněním je, že je třeba zařízení v podstatě zavřít a praktici se budou muset o pacienty postarat sami.
Nedostatek internistů i chirurgů
Jeho slova potvrzuje i anketa TÝDNE mezi provozovateli nemocnic. Kritická situace je nejenom v Karlovarském kraji, ale v podstatě po celé republice. "Potýkáme se s nedostatkem sester. Chybí nám jich zhruba třicet," stěžuje si ředitel Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel. Nejvíce postižené jsou podle něho třísměnné provozy na náročných odděleních typu interna, ARO, chirurgie či neurologie. "Přes prázdniny uzavřeme 25 lůžek na interním oddělení, což jsme v letech minulých nemuseli. Sestry si musejí vybrat dovolené a odpočinout si," říká.
Ani Královéhradecký kraj na tom není o mnoho lépe. "Z důvodu nedostatečného zabezpečení zdravotnickým personálem je již delší dobu částečně omezen provoz oddělení interny v Trutnově, Náchodě a Rychnově nad Kněžnou," říká Veronika Svobodová ze Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. Další omezení nastanou kvůli dovoleným i v létě.
S nedostatkem lékařů se potýká i severočeská Krajská zdravotní, která provozuje léčebná zařízení v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově. V seznamu, jejž časopisu TÝDEN zaslala, jsou jako nedostatkové vyjmenovány snad všechny lékařské profese. "Prázdninový provoz se týká z důvodů, které jste popsal, prakticky všech oddělení," odpověděl Aleš Chodacki, náměstek pro řízení zdravotní péče, na otázku, zda kvůli nedostatku lékařů přes léto sníží počet lůžek nebo uzavřou některé ordinace či oddělení.
Podobně mluví i v dalších zdravotnických zařízeních s tím, že ale provoz omezují na některých odděleních každoročně. I tyto nemocnice však připouštějí značné personální problémy, které se v budoucnu ještě zvětší. "Nedostatek personálu určitě je a předpokládáme, že situace bude stále horší," říká Monika Zachrlová z jihlavské nemocnice. Špatně se navíc podle ní shánějí nejenom lékaři a zdravotníci k pacientům, ale i laboranti, či dokonce kuchaři.
"Dlouhodobě máme odbornosti, u nichž se nám hůře daří sehnat lékaře se specializovanou způsobilostí - například plicní oddělení," říká Petra Černo z havlíčkobrodské
nemocnice. Z otorinolaryngologie prý zase odešli dva atestovaní lékaři, kvůli čemuž musela být zrušena pohotovost na tomto oddělení.
Doléčíte se doma
Pro pacienty to znamená často jediné. V řadě nemocnic se jim odloží plánované operace, případně po akutním zákroku odejdou dříve domů. Zátěž, kterou představuje péče o ně, se přenese na rodinu, případně do čekáren praktických lékařů. Přesně jak to stojí ve výše citovaném dopise z interny.
Podle České lékařské komory se situace především v regionálních nemocnicích oproti předchozím rokům zhoršuje a není zatím naděje na zlepšení. Podle ministerstva zdravotnictví však prý jde o běžnou věc. I když i ono opatrně připouští, že stav není ideální. "Může se stát, že někde dojde k přechodnému uzavření některého oddělení. Ale to se v minulosti dělo pravidelně a souviselo to i s určitým technickým procesem. V nemocnicích se o prázdninách například maluje a je dohoda s nejbližší nemocnicí, že bude přebírat pacienty," říká náměstek ministra Roman Prymula. Péče o akutní případy podle něho ohrožena není.
I Prymula ale přiznává, že se nedostatek zdravotníků může ještě prohloubit. "Některé menší nemocnice nejsou schopny postavit pohotovostní služby a snaží se přesměrovat pacienty do větších zařízení v okolí, zejména do fakultních nemocnic," uznává.
Pro Ukrajince nejsme atraktivní
O nedostatku lékařů v českých nemocnicích se mluví dlouhodobě. Situace se město od města liší. Podle Kubka je to nejhorší v příhraničních oblastech u Německa a Rakouska. "Základním důvodem je nedostatek peněz," říká. Tamní špitály prý totiž nejsou schopny konkurovat tlaku ze zahraničí, které jim přetahuje zkušené, akreditované doktory. "Týká se to Plzeňského, Karlovarského, Jihočeského, ale i Jihomoravského kraje," vyjmenoval Kubek. Je prý obtížné motivovat někoho, aby pracoval například v Chebu, když může na kole dojíždět za hranice, kde dostane čtyřnásobný plat.
Problémy se přitom týkají nejenom zkušených lékařů, o které je v cizině největší zájem, ale také čerstvých absolventů. Těch jenom loni zamířilo do zahraničí na dvě stě. "Řeči o tom, že by je mohli nahradit například zdravotníci z ciziny, jsou nesmyslné," tvrdí Kubek. Práce v Česku prý není atraktivní už ani pro Ukrajince a Slováky. "Pro ty první sloužíme jako přestupní země," uvádí.
Se zdravotními sestrami je podle Kubka zase problém v Praze a Brně, kde je velká nabídka práce. Sestry zde utíkají ze zdravotnictví za jednodušší prací a mnohem vyššími mzdami. Od července by jim proto měly vzrůst platy o dva tisíce. Ani to však není záruka, že se podaří zvýšit počet sester v nemocnicích. Odborníci totiž upozorňují, že je o zdravotnické obory malý zájem mezi mladými lidmi. "Ve zdravotnickém školství bylo minimálně za posledních deset let napácháno tolik chyb a přešlapů, že tento stav budeme ještě dlouho napravovat. O zdravotní školy je celkově malý zájem. Dnes mají mladí velký výběr na první pohled atraktivnějších studijních oborů a profesí," postěžovala si například nedávno v médiích ředitelka Střední zdravotnické a Vyšší odborné školy zdravotnické Mladá Boleslav Ladislava Ulrychová.
Ministerstvo: Musíme to spočítat
Na rozdíl od České lékařské komory, která odhaduje akutní nedostatek lékařů na 1500 a celkový na dva až tři tisíce, však ministerstvo zatím nemá k dispozici přesná čísla o tom, kolik by jich bylo potřeba doplnit. "Podaří se nám je získat až na sklonku roku, kdy tu budeme mít nový registr. Ten nám umožní zmapovat, kolik lékařů a sester kde chybí," říká Prymula.
Odhaduje nedostatek v jednotlivých nemocnicích na úrovni jednotek až desítek lidí.
"Ovšem s tím, že toto absolutní číslo nereflektuje případné problémy. Ty mohou nastat, pokud je v některých specializovaných oborech vnitřní nedostatek lékařů a sester," říká Prymula. To pak může znamenat, že některé obory jsou ohroženy a nemocnice personálně nesplňuje podmínky. "V některých nemocnicích je například dostatek lékařů, ti ale nemají specializovanou kvalifikaci, aby mohli pokrýt všechny potřebné obory," uzavírá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.