Není lékař jako lékař. Rozdíly v platech jdou do desetitisíců

Domácí
22. 4. 2014 18:20
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Až 30 tisíc korun měsíčně mohou dosahovat rozdíly v platech lékařů v jednotlivých krajích České republiky. Vyplývá to ze srovnání údajů ministerstva práce, které provedl on-line deník TÝDEN.CZ. Velké regionální rozdíly jsou však i u dalších profesí.

Nejvyšší průměrný hrubý měsíční plat loni podle údajů ministerstva práce ve veřejném a státním sektoru měli v lékaři-specialisté (lékaři s dokončenými atestacemi - pozn. red.) v Olomouckém kraji. Dosahoval 79 108 korun. Hned za nimi následovali lékaři-specialisté z Plzeňského kraje se 76 392 korunami. Nejnižší průměrné hrubé měsíční platy pak měli lidé pracující v této profesi v Libereckém, 40 020, a ve Zlínském kraji, 49 593 korun.

"Já jsem přesvědčený, že v základních platech žádné dramatické rozdíly nejsou. Navíc toto číslo je hodně vysoké. Základní plat je u specialisty na hranici 40 tisíc korun měsíčně," okomentoval údaje předseda lékařských odborů Martin Engel. "Takže k rozdílům může dojít vysokým podílem přesčasové práce," dodal s tím, že jsou ale i tak údaje v některých krajích podle něj příliš vysoké.

Bližší pohled do čísel ministerstva přitom dává Engelovi z velké části zapravdu. Lékaři specialisté v Olomouckém kraji totiž dostali v průměru zaplaceno za více než 200 hodin, v Plzeňském kraji za více než 191 hodin, v Libereckém za 179 a ve Zlínském za 181 hodin měsíčně. Podle toho se lišila i výše jejich odměn.  Ta dosahovala v Olomouckém kraji více než 44 procent platu, zatímco v Libereckém a Zlínském kraji to bylo "pouze" něco mírně přes 30 procent.

Přetížení doktoři mohou chybovat

Větší počet odpracovaných hodin ovšem není důvodem k radosti ani pro pacienty, ani pro lékaře. A to i přesto, že ti druzí kvůli tomu mají vyšší platy. Jsou totiž přetížení a hrozí u nich vyšší riziko chyby. Mladých lékařů však v Česku ubývá. Jádro problému je v tom, že absolventy lékařských fakult praxe v Česku příliš neláká. Ve velkém počtu totiž odcházejí do zahraničí, kde dostanou lépe zaplaceno.

Podle České lékařské komory v oboru všeobecného lékařství každý rok promuje 1050 až 1100 lidí. "Z nich přibližně 200 odchází rovnou do zahraničí, aniž by nastoupilo do českého zdravotnictví," řekl už před časem on-line deníku TÝDEN.CZ prezident České lékařské komory Milan Kubek. Kromě toho Českou republiku opouští dalších 200 kvalifikovaných lékařů s atestací. Více než polovina z nich je ve věku 30 až 40 let.

Lékaři ovšem nejsou sami, u nichž se výše platů a mezd v té samé profesi region od regionu liší. Třeba sekretářky loni braly ve Středočeském kraji v průměru 29 074 korun hrubého měsíčně, v Moravskoslezském kraji to ovšem bylo o 8653 korun méně. Také obchodní zástupci měli v Praze mzdy okolo 35 743 korun, ve Zlínském kraji to bylo o 11 402 méně. Podobně - ač by k tomu docházet nemělo -  se lišily i platy na státních základních a středních školách, kde jsou dané tabulkově. V Praze si tak učitelé vydělávali v průměru 28 250 korun, na Vysočině ovšem pouze 26 274. Zde rozdíly ovšem byly dány jak délkou praxe a vzděláním, tak odměnami.

Další čtení

V Olomouci dnes začíná jarní etapa mezinárodní výstavy květin Flora

Domácí
24. 4. 2025

Tři pražské městské části žádají zavedení autobusové linky, která pojede tunely

Domácí
23. 4. 2025

Pražské planetárium otevře po dvouleté rekonstrukci 14. června

Domácí
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ