Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková chce utratit další miliony korun za databanku pacientů, která má zabránit zneužívání léků s pseudoefedrinem. Přitom výrobci drog už teď vědí, jak systém obelstít. Zjistili to tepličtí kriminalisté.
Šestice pilulek na chřipku a nachlazení s obsahem pseudoefedrinu bude znovu volně k prodeji, plánuje ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Stačí jen předložit občanku. Ohlídat spotřebu léků, z nichž se v Česku vaří pervitin, má pomoci takzvané centrální úložiště dat. Tedy místo, kde se budou střádat veškeré údaje o tom, kolik už si kdo těchto léků koupil.
Plán ministryně vložila do novely zákona o léčivech. "Platit by mohla ještě letos na jaře," avizovala Jurásková. Pokud poslanci normu schválí, podaří se Juráskové zpětně legalizovat databanku s citlivými údaji pacientů. Tu loni vytvořil Státní ústav pro kontrolu léčiv. Po osmi měsících ale musel projekt za 170 milionů korun stopnout. Data se totiž podle Úřadu pro ochranu osobních údajů sbírala v rozporu se zákonem. Navíc bez souhlasu pacientů.
ČTĚTE DÁLE: Citlivá data budou na internetu, plánuje Jurásková
Léky s pseudoefedrinem? Od prvního máje na průkaz
Modafen, paralen, aspirin: prodej léků bude omezen
Jak ale dokládá příběh z Teplic, i když ministerstvo databanku znovu spustí, zneužívání léků nezabrání. Narkomani si totiž našli novou kličku, jak se k oblíbeným pilulkám dostat. Neomezené množství léků si několikrát vyzvedli naprosto pohodlně, bez receptu i občanky. Domluvili se totiž s místním doktorem a v lékárně pak předložili takzvanou "žádanku".
"Žádanka je způsob, jakým si léky z lékáren odebírají pro vlastní potřebu lékaři nebo další zdravotnická zařízení. Zatímco jednotlivec s receptem dostane jen zákonem omezené množství tablet, na žádanku může lékař vyzvednout tolik balení, kolik chce," vysvětluje šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Na žádanku se berou také medikamenty pro dětské letní tábory.
Co se pak s pilulkami děje, nikdy nikdo nezjistí. Žádanka totiž neobsahuje jména pacientů, ale jen název zařízení, které si léky objednalo. Údaje se neposílají ani do centrálního úložiště. "Zákon na žádanky totiž nepamatuje," vysvětluje Havlíček.
To potvrzuje i mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková. "Množství balení, které je možné předepsat na žádanku, není nijak omezeno. Ambulantní lékař by ale měl tímto způsobem předepisovat jen přípravky, které používá přímo při poskytování zdravotní péče" připomíná. Pokud z pravidla vybočí, může mu ústav udělit pokutu.
PSALI JSME: Databáze receptů je nezákonná, řekli ochránci dat
Vyráběli pervitin z léků z Polska. Policie je dopadla
Teplickým kriminalistům se nyní jednu skupinu narkomanů, kteří se žádankami pracovali, podařilo zadržet. "Na státním zastupitelství už je návrh na podání obžaloby pro podezření ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů," potvrdil mluvčí teplické policie Daniel Vítek. Další léky ale možná beze stopy mizí v domácích pervitinových varnách.
A to přesto, že už nyní má Státní ústav pro kontrolu léčiv přehled o tom, ve kterých lékárnách se s pseudoefedrinem pravděpodobně obchoduje.
"Podle hlášení distributorů už vznikl před dvěma lety seznam 22 lékáren, ve kterých se protočí zhruba polovina objemu všech prodaných léků s pseudoefedrinem v Česku," přiznal Havlíček.
Do varen putuje 80 procent léků
Lékárníci s připravovanou normou nesouhlasí. "Sběr dat nic nevyřeší. Léky s obsahem pseudoefedrinu by neměly být vůbec volně prodejné, měly by být jen na recept," myslí si Stanislav Havlíček. Patří sem například léky Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus.
Podle odhadů se z těchto léků vyrobí každý rok až tuna pervitinu. Do domácích varen putuje až osmdesát procent všech prodaných pilulek. "Možná by proto bylo vůbec nejlepší, kdyby z lékáren úplně vymizely. Jsou ostatně i jiné alternativy, které přitom zneužitelnou látku neobsahují," dodává Havlíček. Jediný, komu by zákaz znepříjemnil život, by podle něj bylo 21 tisíc nitrožilních uživatelů pervitinu.
Za pravdu mu dává i primář Psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích Karel Nešpor. "Pseudoefedrin jen krátkodobě zmírňuje zduření nosní sliznice. Ale to je všechno. Pořádné léčivé účinky nemá," říká.
Český pervitin dobývá londýské taneční kluby
Policie se pokusila volný prodej léků zastavit už před dvěma lety. Pilulky se i podle šéfa Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha měly vydávat už jen na recept. Narazila. "Zjistili jsme, že jakmile se to děje jen ze strany represe, to znamená z naší, tak to je na všech úrovních vnímáno velmi negativně," řekl Frydrych.
Česko se mezitím stalo evropskou jedničkou ve výrobě drog. Konkurovat mu může jen Španělsko. Největší odbyt nachází český pervitin v Německu, Holandsku a v severských zemích. V posledních měsících ale dobývá i londýnské taneční kluby.
Ilustrační foto: ČTK, Robert Zlatohlávek.