Dlouholetá propagátorka tradiční čínské medicíny Tchu Jou-jou získala Nobelovu cenu za lék na malárii, který vyvinula z pelyňku. "Odpověď na léčbu malárie našla v 1600 let starém textu," říká František Musil, šéf nového centra tradiční čínské medicíny v Hradci Králové.
Novou držitelkou Nobelovy ceny za lékařství se stala představitelka tradiční čínské medicíny Tchu Jou-jou. Potěšilo vás to?
V Česko-čínském centru jsme to zaznamenali, ale jelikož jsme zahlceni prací, ještě jsme ani neměli možnost to v našem lékařském kolektivu detailně probrat. Mé kolegy v ambulanci - původem z Číny - to však velmi potěšilo. Poznatky, které profesorka Tchu Jou-jou nashromáždila, se chceme v budoucnu velmi intenzivně zabývat.
Překvapilo vás, že lze vytvořit účinný lék proti malárii z obyčejného pelyňku?
Aby se to podařilo, vědkyně procházela i tisícileté spisy. Nakonec odpověď na léčbu malárie nalezla v 1600 let starém textu, který následně propojila s moderními vědeckými poznatky. Pelyněk můžeme označit za jednu ze součástí fytoterapie, léčby bylinkami, na které tradiční čínská medicína výrazně staví již tisíce let. Nicméně my se nyní v našem centru zabýváme hlavně akupunkturou.
Proč jste vynechali bylinky?
Akupunktura je jednou ze součástí tradiční čínské medicíny, které jsou již ověřeny i v západním světě a běžně se tam používají. Například Německo, Rakousko či Švýcarsko můžeme označit za akupunkturní velmoci. V Česku ale máme v této oblasti velké zpoždění, které bychom nyní chtěli dohnat. A efektivnější je podle nás zaměřit se zatím zejména na tuto metodu léčby.
U jakých onemocnění může akupunktura pomoci?
Navštěvují nás lidé s neurologickými obtížemi, třeba s migrénou. Dále léčíme různé bolestivé stavy, onemocnění dýchacích cest, zažívací potíže či nespavost. Ženy nás vyhledávají kvůli gynekologickým obtížím, mezi které patří například bolestivá menstruace nebo problémy s otěhotněním.
Kdy jehličky naopak nepomohou?
Léčba není indikována u psychóz a závažných poruch osobnosti, u nakažlivých infekčních onemocnění a obecně u onemocnění vyžadujících neodkladné léčení.
Kdo vaši pomoc nejčastěji vyhledává?
V Česko-čínském centru se nesnažíme nahrazovat konvenční léčbu, ale nabídnout spolupráci. Mezi naše klienty patří lidé, které z nějakého důvodu nebylo možné léčit právě klasickou metodou nebo u nichž západní léčba nebyla dostatečně efektivní.
Centrum jste otevřeli nedávno, koncem září. Už máte nějakou zpětnou vazbu?
Zatím máme velmi pozitivní ohlasy. Těší nás i obrovský zájem klientů, v současnosti objednáváme pacienty dokonce na březnové termíny. A to ordinujeme od sedmi ráno až do páté odpoledne.
Léčbu si pacienti platí z vlastní kapsy?
Jedním z našich cílů je, aby se i v Česku - stejně jako v západní Evropě - hradila či se na ni alespoň přispívalo z veřejného zdravotního pojištění. Do té doby si ji ale pacienti musejí platit sami.
Kolik to stojí?
Nabízíme hned několik balíčků. Ten nejdražší, který zahrnuje deset akupunkturních zákroků a dvě lékařská vyšetření u čínského experta, stojí 6200 korun.
To není právě málo.
To je hodně relativní. Předevčírem jsem byl v autoservisu se svým autem a běžná oprava mě stála přesně 6222 korun. Z tohoto pohledu mi tedy cena za kompletní léčebnou kúru uskutečněnou zahraničním odborníkem opravdu nepřipadá nijak extrémně závratná.
CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE V ČASOPISU TÝDEN, KTERÝ JE PRÁVĚ V PRODEJI.