Poslancovo poselství
Od lékařů teď očekávám už jen poslušnost, vzkázal Šťastný
25.02.2011 09:30 Původní zpráva
Reforma z pera České lékařské komory zůstane jen na papíře. Ve čtvrtek se na tom vzácně shodli dva největší zdravotničtí rivalové posledních několika týdnů - prezident lékařské komory Milan Kubek a poslanec za ODS Boris Šťastný. Pokud budou chtít lékaři nějaké změny ve zdravotnictví podpořit, budou to návrhy koaliční.
Příští protest lékařů by měl být trestný. A zruším povinné členství v České lékařské komoře. - Jak vidno, poslanec Boris Šťastný z ODS kritikou lékařské komory a jejího prezidenta Milana Kubka nešetří. Protest, v němž dalo hromadnou výpověď (a v posledních dnech zase stáhlo) 3800 nemocničních doktorů, byl podle Šťastného nátlakovou akcí, které se nemělo ustupovat. A šéf lékařské komory je prý "samozvaným politikem bez mandátu voličů".
„Jakékoliv návrhy zákonů, které komora předloží, odmítám číst. Nebudu je ani komentovat. Po zkušenostech z protestu nebudu ještě víc posilovat vliv komory. Stačí, že se smí vyjádřit v připomínkovém řízení k našim zákonům. To pokládám za adekvátní," pustil se Šťastný ve čtvrtek do Milana Kubka. Reagoval tak na obyčejnou otázku, jestli zdravotní výbor jedná s komorou o změnách v lékové politice. Oba tábory totiž chtějí řešit stanovení cen léků jinak. Pikantní na tom je, že Šťastný coby lékař je sám členem lékařské komory.
„Pan Kubek si rád hraje na samozvaného politika. Přitom je pro mě nulovou autoritou. Ať nejdřív vstoupí do politiky, získá v demokratických volbách hlasy občanů - a pak bude mít mandát dávat nějaké návrhy zákonů a vymýšlet reformy," řekl Šťastný. Jedním dechem dodal, že lékaři v memorandu slíbili podpořit vládní reformy. „Doufám, že na to nezapomenou," podotkl Šťastný.
Jako první prý chce prosadit změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění a transformaci fakultních nemocnic na univerzitní. Tedy normy, které vyvolaly za bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka největší spory.
Milan Kubek se příliš nebrání. Reformy, které načrtla komora, prý prosazovat nebude. „Původně jsme se snažili uplatnit náš návrh zákona, nemá to však cenu. To bychom nejdřív museli přesvědčit ministerstvo nebo poslanecký zdravotní výbor," pohřbil veškeré proreformní snahy lékařů. Nespojil se prý ani s žádným poslancem či hejtmanem, který by mohl návrhy komory ve sněmovně předložit.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger přesto po čtvrtečním jednání s experty Národní ekonomické rady vlády (NERV) zopakoval, že s Českou lékařskou komorou i Lékařským odborovým klubem při tvorbě reformy počítá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.