Rath má zázračný lék pro nemocnice, <span>vydá dluhopisy</span>

Domácí
12. 3. 2010 16:15
David Rath.
David Rath.

David Rath.Středočeskému hejtmanovi a socialistovi Davidu Rathovi učarovalo slovo "dluhopis". Nejprve se rozhodl vydávat krajské obligace, aby vyrovnal ztrátu miliardy ve středočeském rozpočtu a mohl opravit silnice. Nyní přišel s dluhopisy jako se zázračným lékem pro fakultní nemocnice. Pokud socialisté vyhrají květnové parlamentní volby, budou se nemocnice spravovat právě díky nim. Jinými slovy: Rath plánuje další zadlužení státu.

"Fakultní nemocnice jsou zanedbané. Léta se do nich prakticky nic neinvestovalo. To se musí změnit," plánuje David Rath, který pro socialisty sestavuje tu část volebního programu, jež se týká zdravotnictví. Do nemocnic chce Rath poslat na opravy a vybavení nejméně 20 až 25 miliard korun. Možná víc. Peníze tam potečou celkem čtyři roky. "Vydáme kvůli tomu dluhopisy," popisuje postup Rath.

ČTĚTE DÁLE:  Rath: 73 miliard bude v rukou jednoho ministra
                        Se zlobivým Rathem už ČSSD do vlády nepočítá

Cenné papíry by nemusely nakupovat jen banky. Socialisté by je nabídli i lidem. "Přes Českou poštu by se třeba daly dluhopisy koupit u každé poštovní pobočky," přibližuje Rath. Vydání dluhopisů by byla jedna z prvních věcí, kterou by prý Rath ve zdravotnictví udělal.

Následovalo by navýšení plateb státu za své pojištěnce, tedy za děti, nezaměstnané a důchodce. Socialisté za ně plánují zaplatit až o šest miliard ročně víc. Celkem by se tak do balíku veřejného zdravotního pojištění vybralo za státní pojištěnce 11 až 12 miliard. Chtějí to i přesto, že jim plán zřejmě zkříží další předvolební závazek - snižovat do roku 2013 schodek veřejných financí o 20 až 25 miliard ročně.

Dluhopis.Stačí jen peníze hlídat

Opozice, stejně jako analytici, se ale k Rathovým nápadům staví poněkud vlažně. "Dluhopisy mi skutečně nepřipadají jako rozumné řešení. Myslím, že ve zdravotnictví je peněz dost, jen se musí víc hlídat a nedávat spřízněným soukromým firmám," komentoval to lidovecký poslanec a člen poslaneckého zdravotnického výboru Ludvík Hovorka.

Podle ekonoma Miroslava Zámečníka se tím jen zbytečně prohloubí schodek veřejných financí. "Dluhopisy sice nejsou nic neobvyklého ani u nás, ani jinde ve světě, vždy ale zvyšují schodek," odmítl řešení. Z plánu navíc podle něj nelze dost dobře vyvodit, zda by nakonec dluhopisy nevydávaly nemocnice. "Pokud by to měly být ony, celá akce může záhy skončit krachem," komentuje Zámečník.

PSALI JSME:  Pecina kandiduje za ČSSD. Zubovou vyškrtnou
                      ČSSD zákon neporušila, rozhodli ochránci soukromí
                      ČSSD ustoupila, stahuje fotky svých oponentů

Velkou pozornost před časem vyvolal také další Rathův povolení plán, a to ten, že by naprostou kontrolu nad 73 miliardami, které se v Česku utratí za léky, měl mít znovu jediný muž - ministr zdravotnictví.

Léky."Do poslední tečky se musí změnit způsob, jakým stát reguluje ceny léků. Rozhodně už je nesmí stanovit Státní ústav pro kontrolu léčiv a nesmí to mít formu správního řízení. Ten systém se musí trochu vrátit k tomu, co tady bylo předtím," popsal své představy časopisu TÝDEN Rath.

Moc nad balíkem peněz, které se za léky utratí, chce znovu svěřit ministerstvu. Pokud se spolu během krátké doby nedohodnou výrobci, pojišťovny a lékaři, konečný verdikt vynese šéf rezortu. "Přihlédne ke všem argumentům a rozhodne," řekl Rath.

Jediné, čím bude ministr vázán, bude vlastní svědomí a takzvaný referenční koš, tedy seznam cen, které za léky platí jiné evropské státy. Měly by v něm být ty země, které hospodaří s přibližně stejným hrubým domácím produktem.

Rath by tak chtěl vyřešit problémy, které Česko už dva roky trápí: léky jsou předražené. Na trh se dostávají stále dražší přípravky, ale stát, který by měl pravidelně ceny starších léků snižovat, svou povinnost zanedbává. Ceny léků jsou tak v Česku často daleko vyšší než v jiných evropských zemích.

"Rath má pravdu v tom, že je třeba změna a že tady schází nějaký rozumný dialog mezi výrobci, pojišťovnami a odbornou veřejností," připustil šéf odboru strategie a rozvoje Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Vepřek. Recept na "nemocný" systém ale vidí jinde. Bohatě by podle něj stačilo, kdyby úředníci nevedli řízení na každou položku zvlášť, ale vzali do něj celou skupinu léků s jednou účinnou látkou.

Foto: ČTK, Lucie Pařízková, archiv.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ