Rodit doma? Žena má právo vybrat si porodnici, píše Česko Štrasburku

Domácí
27. 3. 2013 06:25
Právo na svobodu místa porodu po česku? Žena si může vybrat nemocnici.
Právo na svobodu místa porodu po česku? Žena si může vybrat nemocnici.

Kde začíná a končí právo ženy vybrat si místo porodu? Podle Česka za zdmi porodnic. Vyplývá to ze stanoviska, které stát poslal k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Česko tam žalovaly ženy, které chtěly rodit doma, ale nesehnaly odbornou pomoc. Porodním asistentkám u nás totiž za vedení domácího porodu hrozí milionová pokuta.

Obsah české "obhajoby" pro Štrasburk poskytlo on-line deníku TÝDEN.CZ ministerstvo spravedlnosti. Stát si v ní klade otázku, zda je kvůli právu na respektování soukromého života "povinen zajít tak daleko, aby garantoval zdravotní péči u porodu doma, když jsou pro Českou republiku typické porody ve zdravotnických zařízeních".

"Stanovisko vlády obhajuje pozici, že stát takovou povinnost nemá," napsala mluvčí resortu Štěpánka Čechová. A dodala: "Rodička si může libovolně vybrat porodnici. Řada porodnic již v současnosti praktikuje přirozené porody podle přání rodiček."

Porodní asistentky nemají podle vlády při porodu v domácnosti potřebné vybavení, aby mohly odhalit případné komplikace.Takové porodnice měly podle vládního stanoviska v blízkosti bydliště i dvě stěžovatelky, kvůli kterým teď Česko stojí před soudem. Obě žalovaly stát proto, že chtěly přivést potomka na svět doma, ale nesehnaly porodní asistentku, která by jim pomohla. Jedna žena nakonec porodila doma bez pomoci, druhá, ačkoliv za sebou měla už dva úspěšné porody doma, odjela do nemocnice.

Naději na úspěch oběma ženám přitom dává podobný případ rodičky z Maďarska, která spor se státem u Evropského soudu pro lidská práva vyhrála. "Soud interpretoval, že každá žena má právo rozhodnout o okolnostech svého porodu a že volba se stane svobodnou pouze ve chvíli, pokud si může svobodně zvolit i zdravotní péči, v níž jí nesmí být bráněno," popisuje právnička Adéla Hořejší, která jednu ze stěžovatelek zastupuje.

S asistentkou, nebo bez pomoci?

Tuzemské porodnictví patří podle statistik perinatální úmrtnosti mezi nejvyspělejší na světě. Podle vládního stanoviska také proto, že u nás ženy rodí právě ve zdravotnických zařízeních. V domácím prostředí pak nechce stát povolit porodním asistentkám pracovat proto, že nemají potřebné vybavení, aby rozpoznaly případné akutní komplikace. "Umožnit porodním asistentkám rodit v domácnostech matek bez patřičného vybavení by vedlo ke snížení zavedených požadavků na vybavení při porodu, a tím také k možnému zvýšení rizik pro život a zdraví dítěte i matky," okomentovala české stanovisko mluvčí Čechová.

Právnička Hořejší ale s takovou argumentací nesouhlasí a považuje ji za nelogickou. "Možnost plánovaného domácího porodu s péčí porodní asistentky nevede ke zvýšení rizik pro matku a dítě, právě naopak, jak ostatně dokládají mezinárodní data. Například skandinávské země nebo Japonsko, které mají nejlepší porodní výsledky na světě, mají tuto službu jako běžnou součást porodní nabídky," oponuje právnička.

Plánovaný domácí porod si ročně zvolí asi tisícovka žen.Plánovaný domácí porod volí v Česku ročně zhruba tisícovka žen a podle Hořejší by bylo bezpečnější, kdyby nerodily samy, ale s asistencí zkušené, vysokoškolsky vzdělané zdravotnice. "Vláda tak, podle toho, co tvrdí, fakticky podporuje neasistované domácí porody a považuje je z hlediska veřejného zájmu na zdraví lidu za bezpečnější než porod s porodní asistentkou. Odvážím se tvrdit, že to je světový unikát," podivuje se Hořejší.

Pokuty za miliony

Postavení porodních asistentek se v Česku ještě zhoršilo loni v dubnu, kdy začala platit část reformních zákonů ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Porodním asistentkám podle nich hrozí za vedení porodu v domácím prostředí pokuta až milion korun. "Skutečnost, že vláda přiznala, že samostatné porodní asistentky nemohou vykonávat své povolání v plném zákonném rozsahu, a že tedy Česko porušuje příslušnou evropskou směrnici, jistě pomůže do budoucna porodním asistentkám v účinné právní obraně i v naší zemi," komentovala vládní stanovisko Hořejší.

Kdy a jak se k domácím porodům v Česku vyjádří Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, lze podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánky Čechové jen těžko odhadnout. I vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková už opakovaně vyjádřila obavu, že Česká republika spor prohraje. Zvlášť když se na ministerstvu zdravotnictví rozpadla skupina, která měla postavení porodních asistentek vyřešit.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ