Rušení špitálů? Dáme pojišťovny k soudu, hrozí pacienti

Domácí
1. 10. 2012 10:00
Společnou řeč se zdravotními pojišťovnami zatím našlo jen 58 nemocnic. Jednání se přitom rozběhla s více než 150 z nich.
Společnou řeč se zdravotními pojišťovnami zatím našlo jen 58 nemocnic. Jednání se přitom rozběhla s více než 150 z nich.

Většina nemocnic nemá stále jisté, co s nimi od ledna bude. Chybí jim totiž nové smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Ty se sice dušují, že je nakonec dají všem, ale odbory bijí na poplach a kroky pojišťoven, které s posvěcením ministerstva zdravotnictví tlačí špitály k rušení lůžek, dokonce plánují dát k soudu.

Tvrdá jednání mezi zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi o tom, která oddělení budou muset špitály zrušit nebo zda úplně zavřou dveře akutním pacientům a promění se v následná a rehabilitační centra, nepřinesla výsledek už dlouhé tři měsíce. "Není to tak, že by se nic nedělo. Oficiální seznam nemocnic, se kterými jsme nalezli shodu, se ale od devátého července nezměnil," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Vladimíra Těšitelová, tajemnice Svazu zdravotních pojišťoven.

Do konce roku, kdy špitálům vyprší stávající smlouvy s pojišťovnami a ocitnou se de facto bez peněz, přitom zbývají pouhé tři měsíce. A červencový seznam čítá jen 58 nemocnic, což je přinejlepším třetina (oficiální počet nemocnic v ČR je 189; ředitel VZP Pavel Horák nicméně v souvislosti s rušením lůžek v minulosti operoval s tabulkou čítající 154 nemocnic. - pozn. red.). Na seznamu chybějí třeba všechny fakultní nemocnice, tedy největší tuzemské špitály.

Nemocnice přestanou lidi objednávat na plánovaná vyšetření a operace, varuje Svaz pacientů."Je to neuvěřitelné. Znamená to nejistotu pro zaměstnance i zaměstnavatele. Tři měsíce před koncem roku nevědí, co s nimi bude," zlobí se místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková. A prezident Svazu pacientů Luboš Olejár přidává: "Pacienti se dostávají do velice nepříjemné situace. Nemocnice je bez zajištěných financí přestanou už během října objednávat na plánovaná vyšetření a operace." A prchat z ohrožených nemocnic prý začnou postupně i doktoři. "Už teď se poohlížejí po práci jinde," tvrdí Olejár.

Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka jsou obavy zbytečné. "Nejpozději do konce listopadu budou odeslány návrhy smluv i zařízením, se kterými nebyla učiněna dohoda. Smlouva bude na jeden rok a během roku 2013 se bude dále jednat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Gajdáček. Věří prý, že zřizovatelé špitálů časem sami přijdou na to, že je potřeba síť nemocnic změnit. "Absolutně nehrozí, že by prvního ledna někdo neměl smlouvu," dodal.

Zástupci nemocnic situaci přesto tak růžově nevidí. "Jeví se nám jako téměř jisté, že se všude smlouvy uzavřít nepodaří. To, že pojišťovny pošlou do všech nemocnic jejich návrh, ještě neznamená, že jej všude akceptují," míní Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic. Smlouvy na pouhý rok jsou podle něj navíc neumožní špitálům řádně plánovat a odsunou dohady o rušení lůžek na později. "A za rok budeme řešit stejnou situace znovu," říká.

Skončí rušení lůžek u Ústavního soudu? Vše je v pořádku, tvrdí Heger

Za rok se nicméně může také hodně věcí změnit. Svaz pacientů se totiž chystá kroky pojišťoven, které po dohodě s ministerstvem zdravotnictví nutí nemocnice rušit část lůžek, napadnout. "Naši právníci už na tom pracují. Pojišťovny podle nás nemají oprávnění tvořit nemocniční síť. Je to mimo ústavní pořádek," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Olejár s tím, že zodpovědnost za špitály dostaly při svém vzniku kraje.

Svaz pacientů se chce nejprve obrátit na veřejného ochránce práv. Zároveň už prý ale vede i jednání s opozičními politiky, aby záležitost reklamovali přímo u Ústavního soudu. "Určitě se najdou tací, kteří nás vyslyší," dodal Olejár.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) však výtky Svazu pacientů odmítá. "Podle nás jsou ty zákony v pořádku," komentoval pro on-line deník TÝDEN.CZ nejnovější normy, na jejichž základě leží zodpovědnost za péči na bedrech pojišťoven.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) musel v úřadu čelit už řadě protestů. Nejsilnější byla akce Děkujeme, odcházíme.O osudu nemocnic měla už v pondělí mimo jiné jednat zdravotnická tripartita. Ale nejednala, zaměstnavatelé totiž odmítli přijít, protože prý ministerstvo zdravotnictví neposlalo včas podklady. Ministerstvo v reakci na krok zaměstnavatelů, kde jsou i zdravotní pojišťovny, termín tripartity odsunulo na druhou polovinu října. Odbory na ministerstvo však půjdou i se zástupcem nemocnic. Podle nemocnic stojí za krokem zaměstnavatelů právě zdravotní pojišťovny, nechtějí prý mluvit o rušení nemocnic před volbami.

Z rušení lůžek se totiž mezitím stalo téma číslo jedna před nadcházejícími krajským plebiscitem. "Všichni tohoto tématu zneužívají, tak přece to nebudeme podporovat. Chceme se s poskytovateli řádně v klidu domluvit," zlobí se prezident Svazu zdravotních pojišťoven Gajdáček.

Kampaň za zachování současné nemocniční sítě v regionech nemocnice vyhlásili nemocnice, odbory, pacienti a zdravotně postižení. Lidé se podle nich mají ptát kandidátů do krajských voleb, co se chystají dělat s nemocnicemi v jejich bydlišti. Zároveň vznikla petice nazvaná Občané, braňte svoje nemocnice!

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ