Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár patří mezi nejhlasitější kritiky vládou tlačené zdravotnické reformy. Otevřeně mluví o občanské neposlušnosti a dokonce i o otevřené revoltě proti návrhu zákona, který by v podobě, o které budou poslanci v úterý jednat, ožebračoval pacienty povinně platící zdravotní pojištění.
Politici TOP 09 v čele s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem se při představování nového zdravotnického zákona zaklínají prospěchem pro pacienty. Jak to hodnotíte vy?
Co má podle nich konkrétně přinést tento zákon pacientům dobrého? Jejich práva rozhodně nerozšiřuje. Přístup k informacím, o kterém politici mluví, je už dávno garantován zákonem. Stejně je to s archivací a dokumentací. Nepřinášejí v tomto ohledu nic nového. Jedinou věc přinášejí. Omezení práva pacienta na výběr lékaře. To, co připravují, je celkově neuvěřitelné.
Ve sněmovně by mělo dojít už k závěrečnému třetímu čtení tohoto zákona. Jak hodláte jeho protlačení zabránit?
Co "skrývá" novela zákona o veřejném zdravotním pojištění |
Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou budou v úterý projednávat poslanci, zohledňuje ekonomickou náročnost péče. Lékař musí pacientovi nabídnout standard hrazený z pojištění, pak teprve i nadstandard, na který si připlatí. Odbory však mluví o ekonomickém "zastropování", podle nich to povede k tomu, že pacient dostane jen tu nejlevnější péči.
Pacientům má také stoupnout poplatek za den v nemocnici z 60 na 100 korun, ale zároveň mají platit 30 korun za recept, ne už za položku. Léky do 50 korun by už nehradily zdravotní pojišťovny. |
To bude revoluce. Přece se takhle dvacet jedna let po revoluci nenecháme vydírat. Ať se nezlobí, ale chovají se stejně jako ti bolševici. To klidně v revoluci vyústí. Změny v zákoně udělají v Poslanecké sněmovně ve výboru, nikomu to nedají projednat a myslí si, že s námi všemi takhle vyčurají. To prostě ne. Není možné, aby z ministerstva zdravotnictví poslali něco k připomínkování jednotlivým společenským organizacím, něco jiného pošlou do výboru do sněmovny a třetí verze už míří ke konečnému schvalování. S nikým se neradí. To to chtějí takhle potichu, po topolánkovsku protlačit? Tak bude revolta.
Co tím myslíte? Nějakou ještě větší stávku, než kterou v minulém týdnu zorganizovaly dopravní odbory? Nebo se třeba pokusíte uspořádat generální stávku?
My jsme se radili. Dopravní odbory (Olejár je jejich členem a pracuje v pražském dopravním podniku) vyhodnocovaly čtvrteční stávku i současnou situaci. Počkáme, jak vyjednávání dopadnou. Do čtvrtka jsme si dali čas na představení našich dalších kroků, které budou následovat. Myslím, že to bude brzy jasné. K tomu jednu poznámku. Nadstandard má být podle jejich návrhu stanoven nikoliv zákonem, ale vyhláškou ministerstva zdravotnictví. Tak to si asi myslí, že jsme padlí na hlavu. Abychom si všichni v téhle zemi nechali nějakou TOP 09 vzít dnes garantovaný zdravotní standard.
Co vám přímo vadí na stanovení standardu vyhláškou?
Vadí mi, že tak zásadní věc by závisela na vůli několika lidí ze stranických sekretariátů. Toto je více práv pro pacienty? Ať se jdou vycpat!
Co říkáte na návrh, aby si pacienti všechny léky do 50 korun museli hradit sami?
Absolutně nepřijatelné.To je porušení všech základních ústavních principů. Práva na léčbu z veřejného pojištění. V této zemi si přeci platíme pojištění, tak ať je to hrazeno z něj. Odmítáme tento model. Nenecháme jim to zavést. Jestli to zavedou, budou mít občanskou neposlušnost, klidně i revoltu. Můžu vám říct, že ta naštvanost lidí je opravdu už dost velká.
Myslíte, že případná další stávka bude účinnější než ta předešlá? Ve čtvrtek se vám například Prahu příliš ochromit nepodařilo.
To, že média píší, že demonstroval pouze sedmisethlavý dav na ulici? To byla jenom podpora těch akcí, které se odehrály v dopravních firmách. Berte tu naší předchozí stávku jenom jako jakési výstražné sdělení. Chtěli jsme zastavit metro a to se nám poprvé v historii podařilo. Není příliš na výběr. Myslím, že další případná stávka by byla mnohem mohutnější. Podívejte se, volby rozhodly o tom, kdo bude vládnout. Věci veřejné ani ODS nic podobného jako zvyšování spoluúčasti pacientů v programech neměly a teď se nechají válcovat TOP 09. Lidé se cítí podvedeni. Musíme se proti této klice, nebojím se říct mafii, postavit.