České léky jsou předražené, zlevníme je. Na tom se shodují prakticky všichni kandidáti na post šéfa rezortu zdravotnictví. Bič ale prozatím našli jen na výrobce levných léků. Způsob, jak snížit ceny těch nejdražších medikamentů, prozatím nikdo nemá.
Zní to jako zázračný lék, který vyřeší všechny problémy s předraženými medikamenty: internetová aukce. Nemocnice vypíšou soutěž, stanoví podmínky a pak už budou jen sledovat, jak se distributoři a farmaceutické firmy předhánějí v nabídkách. Ušetří stát i pacient. Spokojen ale bude i vítěz. Získá totiž výhradní právo dodávat svůj levný lék do nemocnice po celý rok.
S takovým opatřením počítají všichni potenciální ministři zdravotnictví, kteří by mohli vzejít z koaličního jednání ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Aukce by se přitom nemusely uplatnit jen v nemocnicích. Soutěž v přímém přenosu by se mohla zavést i na celostátní úrovni.
ČTĚTE DÁL: Lék na rakovinu prsu dostane méně žen. Chybou úřadů
Doplatky za léky se zvedly. Lidé musejí dát až třikrát víc
Janotův balíček měl léky zlevnit. Pacienti ale platí víc
Už několikrát se totiž skvěle ověřila v praxi - třeba při nákupech elektřiny nebo služeb. Naposledy ohromil výsledek aukce vedení motolské fakultní nemocnice: ušetřila díky ní dokonce devět z deseti milionů, které chtěla poslat na hromadný tarif pro čtyři stovky služebních telefonů. "Když jsme koukali na ten pohyb ceny dolů, tak jsme byli jak v Jiříkově vidění," přiznal Martin Voříšek, ředitel výpočetního střediska FN Motol, který měl zakázku na starosti.
Internetové aukce se proto dostaly do hledáčku některých politiků. "Jsem jednoznačně pro ně. Česká republika musí umět nakupovat léky pro pacienty stejně výhodně, jako to umí Holandsko, Švédsko nebo Dánsko," přiklání se ke způsobu, který dobře funguje i v řadě dalších zemí Evropy, občanský demokrat Boris Šťastný.
Nadšeně souhlasí také expert za zdravotnictví Věcí veřejných Martin Jan Stránský. "Léky by se skutečně měly nakupovaly transparentně, a to přes internetové aukce. Právě hromadný nákup garantuje nejnižší cenu za lék a zároveň brání korupci mezi poskytovatelem péče a farmaceutickou firmou," domnívá se.
PSALI JSME: Julínkova reforma se vrací. Jen ji hájí jiné tváře
Julínek se vrací. Je favoritem na ministra zdravotnictví
Nemocnic bude méně. Škrty postihnou hlavně malé špitály
Na každou nemoc se podle něj musí najít alespoň jeden generický lék, který bude pro pacienta naprosto zdarma. Ten by se měl nakoupit právě v aukci, a to pro celý stát. "Takový návrh zákona je už ostatně připraven a čeká na 101 hlasů ve sněmovně," připomíná Stránský novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou jen pár hodin před volbami vypracovalo ministerstvo zdravotnictví. Dotlačili ho k tomu paradoxně výrobci levných léčiv.
Jenomže zákon má dvě chyby: stále se k němu nevyjádřily odborné společnosti, které už teď nešetří výtkami. "Určitě vzniknou další konkurenční návrhy," podotýká například šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.
Navíc internetové aukce se podle normy plánují jen pro generické léky. Tedy pro levné kopie už jednou objeveného medikamentu. Jak se vyřeší problém s takzvanými originálními léky, které jsou jednoznačně nejdražší a které nemají na trhu žádnou konkurenci, novela řeší jen rámcově. Nedokážou na to odpovědět ani zdravotničtí experti jednotlivých stran.
"Je pravda, že se někteří výrobci regulaci cen a úhrad cíleně vyhýbají. Určitými technickými změnami tomu zamezíme a správní řízení o stanovení úhrady zkrátíme," nabízí jen velmi obecnou odpověď například Boris Šťastný.
Přitom právě za některé originální léky platilo Česko uplynulé dva roky mnohem vyšší cenu, než podle zákona mělo. "Česko má jeden z nejsložitějších systémů stanovení cen a úhrad léků na světě a to mu nedovoluje pružně ceny léků regulovat," vysvětluje Stanislav Havlíček. Čeští pacienti tak mnohdy polykají dražší léky než lidé v dalších zemích unie.
Proč jsou v Česku léky tak drahé?
1. | Stát u každého léku stanoví dvě věci: |
2. | Dříve cenu stanovila takzvaná kategorizační komise - skupina odborníků, kteří zasedali na ministerstvu financí. O úhradách se zase rozhodovalo na ministerstvu zdravotnictví. |
3. | Evropská legislativa ale vyžaduje, aby se úhrady léků stanovovaly transparentně. Česku kvůli tomu, že tuto podmínku nesplňuje, hrozila dokonce žaloba u evropského soudu. |
4. | Ústavní soud proto odebral k 1. lednu 2008 ministerstvu rozhodování o úhradách léků a předal je na SÚKL. Vešel také v platnost nový zákon o veřejném zdravotním pojištění. Ten říká, že se musí každý rok přezkoumat ceny a úhrady všech léků, které se k nám dostanou, ve správním řízení. Úhrady má SÚKL podle zákona stanovit ve výši, která odpovídá nejnižší ceně daného léku v Evropě. |
5. | Forma správního řízení se ale záhy ukázala jako velmi složitá a pomalá. |
6. | Pokud se totiž výrobci stanovená výše nelíbí, může se proti rozhodnutí SÚKLu odvolat. Připomínky posílá na ministerstvo zdravotnictví. Správní řízení, při kterém se neustále někdo z účastníků odvolává, se tak často táhne i několik týdnů až měsíců. Česko celou dobu za lék platí původní (vyšší) cenu. |
Foto: Jan Zatorsky, Jan Schejbal, ČTK.