Společnost IZIP je jen prázdná schránka. S elektronickými zdravotními knížkami už nemá téměř nic společného. Vyplývá to z čerstvého auditu, který si nechala zpracovat Všeobecná zdravotní pojišťovna. K dispozici ho má i on-line deník TÝDEN.CZ. Jen co se začalo spekulovat o tom, že by se celý projekt zastavil, převedla společnost IZIP všechna autorská práva jiné firmě. Se stejnými lidmi ve správní a dozorčí radě.
Píše se polovina tohoto roku a Všeobecná zdravotní pojišťovna se rozhoduje, jak naloží s elektronickými zdravotními knížkami. Někteří členové správní rady chtějí projekt zastavit. Důvod: projekt už sice spolykal na dvě miliardy korun, slibované úspory ale nepřinesl. Rozpaky vyvolává také zpráva, že část akcií společnosti IZIP vlastní švýcarská firma eHealth International.
Šéf VZP Pavel Horák ale projekt brání. Navrhuje koupit zbytek akcií společnosti. Doposud pojišťovna vlastnila jen 51 procent. "Mohla by to být správná cesta. Kdyby se to podařilo, pozice VZP v projektu by byla silnější a jistota pojišťovny absolutní," podpořil Horáka šéf správní rady a poslanec za ODS Marek Šnajdr.
Jenomže nebyla. Tvrdí to alespoň auditoři, kteří si vzali společnost IZIP pod drobnohled. Audit, který na podnět správní rady vypracovali, má redakce on-line deníku TÝDEN.CZ k dispozici. Co v něm stojí?
Miliony za nic
Auditoři například zjistili, že společnost IZIP už nevlastní žádná autorská práva k systému. Zbavila se jich na začátku srpna tohoto roku – tedy v době, kdy správní rada začala vážně hovořit o konci projektu. Podobně firma naložila i s právy k Portálu VZP. "Vyplývá to z předmětných smluv," píšou auditoři.
Ze společnosti IZIP se tak stala naprosto prázdná schránka. Autorská práva převzala jiná firma. Jmenuje se UNIQSOL a se společností IZIP ji pojí ještě další zajímavá věc - ve správních a dozorčích radách obou firem sedí podle auditorů stejní lidé.
To přináší i další pochybnosti: situace zavání střetem zájmů. Auditoři hovoří dokonce o "zcizování majetku". Jejich podezření vzrůstá o to víc, že společnost UNIQSOL je jedním z hlavních dodavatelů IZIP. Jen během prvních devíti měsíců tohoto roku si díky tomu přišla na 21,4 milionu korun.
"Majetkovou propojenost se nám nicméně nepodařilo jakkoli ověřit," přiznávají auditoři. Akcie společností jsou totiž na majitele a auditoři se prý ani přes opakované žádosti nedostali ke zprávám o propojených osobách.
V IZIP by pokračoval jen blázen
Výsledek auditu vzbudil v řadách poslanců, kteří zasedají ve správní a dozorčí radě pojišťovny, zděšení. "Už dřív jsem slyšel, že jsou problémy v autorských právech. Pokládám to za obrovský problém. Je to jedna z nejdůležitějších věcí," řekl třeba člen správní rady a poslanec Boris Šťastný. Pro pokračování projektu prý za takových okolností nebude. "Vypadá to, že jde o tunelování společnosti a kličku na VZP," vyjádřil se.
"V tom projektu by pokračoval jenom blázen," přidal se člen dozorčí rady VZP a poslanec Radim Vysloužil. Převzetím akcií by podle něj VZP nezískala žádnou kontrolu nad projektem. "Naopak. Spíše by se dostala do dalších problémů," řekl. Další člen správní rady Michal Sojka doplnil, že bude požadovat podrobné vysvětlení, jak to s autorskými právy je a proč se jich společnosti IZIP zbavila.
Bude personální zemětřesení?
Když se na totéž ptala mluvčího IZIP Marka Kuřiny redakce on-line deníku TÝDEN.CZ, odpověď nedostala. "V tuto chvíli nemáme audit k dispozici, zadala si ho VZP a bude ho oficiálně konzultovat v pondělí po správní radě," poslal jen v textové zprávě Kuřina.
Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála ovšem padá díl viny i na samotnou VZP. "Mluvíme tady o veřejných financích a citlivých datech lidí. Pojišťovna se měla od začátku snažit udělat projekt sama. Vůbec se to nemuselo dostat třetí osobě," domnívá se Dostál. Bez licence a autorských práv podle něj nebude moci VZP elektronické zdravotní knížky kontrolovat.
O dalším osudu elektronických zdravotních knížek rozhodne správní rada VZP na svém pondělním jednání. Audit v tom má členům správní rady pomoci. Všichni se teď shodují: výsledek může vyústit až v personální zemětřesení. "Už na minulém sezení se několik lidí postavilo proti současnému šéfovi správní rady VZP Marku Šnajdrovi," řekl Michal Sojka. Výsledek auditu může znamenat konec i pro ředitele pojišťovny Pavla Horáka.
Co je IZIP? |
Elektronická zdravotní knížka s názvem IZIP je karta pacienta na internetu. Lékaři do ní zapisují nemoci, výsledky vyšetření a předepsané léky. Provozuje ji stejnojmenná společnost, kterou z více než poloviny vlastní VZP. Společnost IZIP byla založena v roce 2001. Elektronickou zdravotní knížku má 2,5 milionu lidí. VZP do projektu investovala téměř 2 miliardy korun.
|