Statistici: Sedmina lidí nechodí k lékaři, nemá na něj

Domácí
5. 5. 2013 18:43
Plných 14 procent lidí si nemohlo dovolit zajít k lékaři, protože nemělo dostatek peněz (ilustrační foto).
Plných 14 procent lidí si nemohlo dovolit zajít k lékaři, protože nemělo dostatek peněz (ilustrační foto).

Plných 14 procent lidí si nemohlo dovolit zajít k lékaři, protože nemělo dostatek peněz, ze kterých by zdravotnický úkon zaplatilo. Týká se to především žen, osob se základním vzděláním, staršího věku a s nižšími příjmy. Jejich počet přitom roste.

Uvádí to Český statistický úřad v dubnovém čísle časopisu Statistika & My. Vychází přitom z výběrového šetření Životní podmínky za rok 2011. Novější data zatím nebyla zpracována.

Nedostatek finančních prostředků na ošetření se podle statistiků týká například zubařů. Tento poznatek nabývá na závažnosti především v souvislosti s plánem zpoplatnit i běžné amalgámové plomby, který se několikrát pokusilo prosadit ministerstvo zdravotnictví. Vynětím plomb z úhrad by podle něj systému ušetřil ročně 1,5 miliardy, které by se mohly dát na péči o lidi s rakovinou či některým vzácným onemocněním.

Pojišťovny by podle tohoto plánu hradily zákrok pouze některým skupinám obyvatelstva. "Děti a mladiství do 18 let a senioři nad 65 let, stejně jako lidé v hmotné nouzi, těhotné ženy a pacienti trpící vybranou chorobou ústní dutiny budou z opatření vyjmuti," konstatoval v této souvislosti před časem náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Důvodů, proč lidé nechodí v případě zdravotních problémů k lékaři, je ovšem více. "Například třetina respondentů nenavštívila specialistu, protože čekala, až se jejich problémy samy zlepší. Tento důvod pak častěji uváděli muži než ženy a jeho zastoupení v čase stále rostlo. Druhým nejčastějším důvodem byla nemožnost uvolnit se z práce či z péče o jinou osobu," konstatuje v časopise autorka článku Eliška Zykmundová.

Mezi dalšími důvody jsou například problémy s dopravou a daleké cestování. Jako jednu z hlavních příčin to uvádějí především vdovy a vdovci. "V případě zubaře se pak velmi často objevuje jako důvod nenavštívení strach z léčby či vyšetření," dodává Zykmundová.

Zdravotnický systém dlouhodobě trápí nedostatek peněz, který mimo jiné vedl k zavedení zdravotnických nadstandardů. Mimo jiné si tak lidé mohou od ledna loňského roku připlácet za osmnáct z nich, mimo jiné za lepší oční čočky, očkování či lehké sádry.

Na druhou stranu zřejmě ztroskotá pokus ČSSD zrušit pro děti do 18 let regulační poplatek v nemocnici ve výši sto korun za den. "Jsem přesvědčen, že poplatky splnily svůj účel. Dovedu si představit výjimky v některých sociálně citlivých případech, ale k plošnému zrušení nevidím důvod v jakékoliv kategorii," okomentoval to po jednání vlády premiér Petr Nečas (ODS). Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) však ve své zdravotnické reformě, kterou by vláda měla projednávat v červnu, se zrušením těchto poplatků také počítá.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ