Hlavní zprávy
TV Barrandov: Rodiče nechtějí doma pokusné králíky. Narazí
14.01.2013 19:01 Původní zpráva
V České republice přibývá rodičů, kteří odmítají povinné očkování svého potomka. Od roku 2007 dávají pediatři dětem během prvního roku života hexavakcínu, která zahrnuje protilátky na šest vážných chorob. Někteří rodiče ale s touto povinností nesouhlasí, na protest zakládají různá sdružení a své děti očkovat nenechávají. Hrozí jim za to pokuta.
Markéta Podroužková z Rokycanska je matkou čtyř dětí. Právě ona tvrdí, že některé zdravotní problémy u starších dcer spustilo očkování. Dvojčata stará dva a půl roku už proto hexavakcínou očkovat nenechala. "Je to velká zátěž pro tak malé dítě. Přijde mi to strašně brzo - devítitýdenní dítě... Navíc obsahuje kontroverzní hliník, to si taky myslím, že na imunitu dítěte není nic moc. Prostě ne, hexavakcínu ne!"
Rodiče, kteří mají podobný názor, podporuje občanské sdružení Rozálio, které už má několik set členů. Podle mluvčího sdružení Petra Sedláčka povinné očkování dětem neprospívá."Prospívá pouze farmaceutickým firmám a my nechceme, aby naše děti fungovaly v tomhle procesu jako pokusní králíci," říká Sedláček.
Lékaři jsou vůči takovému rozhodnutí rodičů kritičtí a považují ho z jejich strany za nezodpovědné. Markéta Podroužková si však stojí za svým: "Jsou různé statistiky, mluví o tom, že vakcíny mají prokázanou osmdesátiprocentní účinnost, takže stejně pětina dětí chráněna není - a kdo mi zaručí, že zrovna to moje nebude mezi těmi dvaceti procenty?".
V praxi však rodiče neočkovaných dětí narazí zpravidla už při běžném zápisu do mateřské školy. Jeho běžnou součástí je i předložení očkovacího průkazu dítěte. Jinými slovy - neočkované dítě do státní školky nevezmou. A to není nic proti tomu, když by se nakazilo třeba černým kašlem nebo záškrtem. Dětská lékařka Markéta Vargová upozorňuje, že jde o nemoci, které se sice vyskytují výjimečně, ale stále se na ně umírá.
"Je to neustálá debata o tom, kde je právo rodičů rozhodovat, co se bude dít s jejich dítětem, a kde je právo dítěte, aby mu byla poskytnuta kvalitní zdravotní péče," říká Hana Cabrnochová z České vakcinologické společnosti. Podle lékařů má pochybnosti řada rodičů, ale jen malé procento pak nakonec zvolí riskantní variantu a své děti nenaočkuje.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.