Úplatek lékaři. V mnoha ordinacích běžná praxe. Ročně skončí načerno v kapsách doktorů v Česku přes osm miliard korun. A to jsou jen peníze od pacientů. Pokud se započtou i zmanipulované zakázky či pozornosti firem, částka se vyšplhá na 24 miliard.
"Já to dělám tak, že beru od svých pacientů dary. Přijmu, co já vím, pět tisíc eur na darech každý rok. Peníze dávají většinou chudí lidé. Když je nemají, mají smůlu," říká praktický lékař Peter Lipták z Bratislavy a v jedné větě dodává: "Ale to přece znáte, ne? U vás v Česku je to taky tak."
Lipták veřejně a nahlas pojmenoval stav, který pacienti v obou zemích bývalé federace důvěrně znají. Doktoři berou úplatky. Lipták navíc tvrdí, že jen díky penězům od pacientů, které dostává bokem, jeho soukromá praxe nezkrachuje. Před třemi týdny řekl totéž v televizi Markíza a následoval veřejný lynč.
Šedá zónaKorupci ve zdravotnictví dokazují nejen dva exkluzivní průzkumy, které si TÝDEN nechal vypracovat od společností MÉDEA Research a YESETER, ale i poslední studie, již zpracovala česká pobočka Transparency International. Podle ní korupce v ordinacích dosahuje částky přes osm a půl miliardy korun ročně. Celá šedá zóna ve zdravotnictví, včetně například předražených přístrojů nebo podivných veřejných zakázek, činí neuvěřitelných 24 miliard.
"Z mých zkušeností si troufám tvrdit, že je to i víc peněz. Klidně bychom se dopočítali dalších miliard korun," říká Eva Jurinová, někdejší mluvčí nemocnice Motol a v současnosti starostka města Sadská, která ve zdravotnictví působila přes deset let. "Ve velkých nemocnicích lidé úplatky tolik nedávají. Lékaři tu mají vyšší platy. V menších nemocničních zařízeních je ale poměrně běžné, že s sebou pacient vezme nějaký dárek či bankovku," říká Jurinová.
Jako zásadní problém to vidí i Evropská komise, která mapovala korupci ve zdravotnictví ve své loňské studii. Odborníci porovnávali země evropské osmadvacítky a odhalili, že hned po uplácení lékařů farmaceutickými firmami a korupci při nákupu zdravotnické techniky přichází na řadu uplácení při poskytování zdravotní péče. Výsledky ukazují, že podle 33 procent Čechů je uplácení u lékařů častý a rozšířený jev.
Pozornost za porod
Na internetových fórech se dá bez větší námahy nalézt orientační ceník, kolik stojí taková "lepší péče". Bezproblémový porod za 10 až 15 tisíc (běžná cena v Praze), přednostní operace kolena za 20 tisíc. Méně riskantní transplantace ledviny za 50 tisíc (viz Pacienti versus realita, příklady).
Doktorům ovšem neplatíme jen za konkrétní úkony, ale peníze dáváme i jako pouhou pozornost. Očekáváme, že k nám budou milejší a vstřícnější. Například na gynekologii pacientky neváhají lékaři dát bokem průměrně 2642 korun za návštěvu, vyplynulo z průzkumu MÉDEA Research. Následuje ortopedie, kde necháme průměrně 1940 korun za návštěvu a velkou trojku uzavírá chirurgie (1384 korun).
Když jsme nahlédli do diskusí na serveru Moje těhotenství, narazili jsme na zajímavou anketu mladých maminek. "Já jsem měla domluveného primáře v porodnici. Sice nás to něco málo stálo, ale věděla jsem, že když mu zavoláme, tak přijede a odrodí nás. Nakonec jsem rodila hodinu a půl a úplně bez problémů. Já jsem určitě pro (úplatky)," píše jedna z rodiček a další jí přizvukuje: "Já jsem tedy primáři zaplatila deset tisíc a vůbec toho nelituji. Celé těhotenství jsem měla komplikované a on mi velmi pomáhal. Při vyvolání porodu byl se mnou skoro celé dva dny a na šestinedělí jsem měla perfektní péči (věřím, že díky němu). Sám si neřekl, že by něco chtěl, ale já to brala jako samozřejmost za to, jak se celou dobu sám od sebe choval."
Na veřejnost pronikly i další případy. Před pár lety si teplický ortoped vzal od své invalidní pacientky z Oldřichova úplatek 20 tisíc korun se slibem, že urychlí její operaci kyčelního kloubu. Zjistilo se, že totéž nabízel i muži z Ústecka (pro změnu ale za 25 tisíc). Poněkud méně náročná byla posudková lékařka z Hradce Králové, na niž kdysi policisté navrhli podání obžaloby. Pomohla totiž k prodloužení plného invalidního důchodu minimálně jedné ze spoluobviněných žen. Úplatek za to přijala dosti neobvyklý - obraz, jehož prodej v galerii vynesl 6500 korun...
Lipták veřejně a nahlas pojmenoval stav, který pacienti v obou zemích bývalé federace důvěrně znají. Doktoři berou úplatky. Lipták navíc tvrdí, že jen díky penězům od pacientů, které dostává bokem, jeho soukromá praxe nezkrachuje. Před třemi týdny řekl totéž v televizi Markíza a následoval veřejný lynč.
* Čím vším pacienti uplácejí lékaře?
* Jaké je řešení boje s úplatky ve zdravotnictví?
* Jak systém zdravotnicí v USA či Německu ovlivňuje míru úplatků?
To vše se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 9. března.