Desetitisíce lidí trpících těžkou inkontinencí si od prosince buď výrazně připlatí za pleny a plenové kalhoty, nebo se budou muset spokojit s méně kvalitními pomůckami. Podle odborníků jim hrozí infekce.
Důvodem je nové nařízení Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ta v takzvaném číselníku snížila počet plně hrazených inkontinenčních pomůcek o dvě třetiny. Nadále bude proplácet jenom ty nejlevnější, ale i ty pouze do limitu 1700 korun. Tato hranice platí i v současnosti, ale lidé si v jejím rámci mohou kupovat všechny druhy. Pojišťovna chce s novými pravidly ušetřit 140 milionů korun.
Proti návrhu protestují odborné organizace včetně České urologické společnosti a provozovatelů domovů pro seniory. "Problém je, že VZP ve svém návrhu nebrala v potaz savost plen, jenom obvod pasu," říká Jiří Horecký z Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Jinými slovy se mezi hrazenými plenami ocitly často ty nejméně kvalitní, které nemocní lidé nepoužívají. Po složitém jednání nakonec do číselníku pojišťovna absorpci zapracovala, prý ale nedostatečně. "V praxi by to znamenalo, že u dvou třetin produktů budou muset uživatelé buď přejít na bezpoplatkovou, levnější variantu, nebo si pomůcku za velké peníze doplácet," dodává Horecký.
Podle stanoviska České urologické společnosti se změna dotkne přibližně sta tisíc pacientů trpících lehkou a šedesáti tisíc postižených těžkou inkontinencí. "Hrozí zhoršení dostupnosti kvalitnějších zdravotnických prostředků (dražší zdravotnické prostředky mají obvykle vyšší savost, nižší zpětnou prosákavost a především výrazně lépe chrání před protečením) a zhoršení péče o pacienty," varují urologové.
* Proč k tomuto kroku VZP přistoupila?
* Jakou roli v tom hrály bonusy pro domovy pro seniory a handicapované?
* A proč se VZP domnívá, že to přinese lidem úspory?
Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 21. listopadu 2016.