V roce 2020 bude podle Koalice soukromých lékařů chybět 800 lékařů v ambulancích. Chybí podle nich peníze a je problém získat personál. Naopak v posledních letech narůstá byrokracie, další jako eRecept a povinnost elektronické evidence tržeb přibude v příštím roce. Kvůli podle nich nerovnoměrnému nárůstu plateb oproti nemocnicím se chtějí obrátit na Evropskou komisi.
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) oponuje, že jen nemocnice poskytují pacientům nepřetržitou péči.
Koalice praktických lékařů sdružuje praktiky včetně dětských, ambulantní specialisty a zubaře. Lékařů těchto odborností je kolem 19 500. Registrovaných zubařů je na deset tisíc, praktických lékařů zhruba 5500 a ambulantních specialistů kolem čtyř tisíc.
Podle předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka Ústav zdravotnických informací a statistiky odhaduje, že do roku 2020 ubude 1200 lékařů, dvě třetiny z nich z ambulancí. Největší problémy to podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky způsobí v malých městech a na vesnicích. "Když lékař skončí v některých méně atraktivních lokalitách Česka, není kým ho nahradit. Obáváme se, že tento problém se bude prohlubovat," uvedl. V obcích do jednoho tisíce obyvatel žije podle lékařů 17 procent obyvatel.
Praktičtí lékaři už dříve uvedli, že kvůli byrokracii a jejímu dalšímu navýšení může skončit asi stovka ordinací. Podle Ilony Hüllerové ze Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost až deset procent členů zvažuje, že ordinace zavře. Nejvíce ohrožená jsou detašovaná pracoviště, kam lékař zajíždí třeba jen jednou či dvakrát do týdne.
Ambulance mají problém sehnat personál
Koalice kritizovala to, že většina navýšení, která do zdravotnického systému přijdou, směřují do nemocnic. "Úřad na ochranu hospodářské soutěže uznal, že je tu podezření na nedovolenou podporu. Doporučil nám, abychom se obrátili na Evropskou komisi, což připravujeme," dodal Jojko. Mzda lékaře v nestátní ambulanci byla podle nich na 72 procentech platu lékaře ve státní ambulanci, u sestry to bylo 67 procent. Ambulance tak mají podle koalice problém personál sehnat.
Podle Ludvíka by peníze lékařům měly jít za práci. "Jsem ochoten lékařům přidat, když prodlouží ordinační dobu, ale ne za kapitační platbu, tedy pacienta v kartotéce," řekl novinářům ministr. Podle něj si nemocnice navýšení zaslouží, protože o pacienty pečují právě v době, kdy už mají praktičtí lékaři ordinace zavřené.
Výši úhrad pro příští rok stanoví vyhláška, kterou ministerstvo připravuje. Zveřejněna musí být do konce října. Koalice zatím nemá informace, jestli se úhrady v jejich případě navýší nebo klesnou. "V červenci, ze kdy máme poslední informace, měl ambulantní sektor dostat nulu," dodal Šonka. Podle Jojka se ambulantní specialisté obávají toho, že nastane i pokles oproti roku 2017.
Letos systém veřejného zdravotního pojištění hospodaří s 270,3 miliardy korun. Ministr novinářům řekl, že v příštím roce díky dobré kondici české ekonomiky bude možné počítat s nárůstem o 15 miliard místo dříve plánovaných 13,5 miliardy korun. Už dříve deklaroval, že peníze navíc půjdou na psychiatrickou péči a činnost hospiců. Úhrady musí pokrýt také slibovaný nárůst platů sester.